شناسهٔ خبر: 53732 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

عطایی خبر داد:

راه‌اندازی خانه گفتمان شهری در مدرسه هدایت استان آذربایجان غربی

بازدید رئیس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی راه‌اندازی خانه گفتمان شهری و موزه معماری و شهرسازی در مدرسه هدایت را از برنامه‌های اجرایی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی دانست.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مهدی قریشی در بازدید از مدرسه تاریخی هدایت ارومیه اظهار کرد: آثار تاریخی و میراث فرهنگی؛ بخشی از هویت دینی ایران اسلامی را شکل می‌دهد بنابراین حفظ و نگهداری از این آثار در تقویت باورهای اسلامی اثربخش است.

وی با اشاره به اینکه حفاظت از آثار تاریخی به‌عنوان یک اصل در مفاهیم قرآنی و احادیث ائمه اطهار (ع) بیان شده است، گفت: شناسایی و ثبت به موقع آثار تاریخی و فرهنگی در راستای زنده نگه‌داشتن تاریخ و هویت فرهنگی و تاریخی استان ضروری است.

رئیس اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در این بازدید در خصوص تاریخچه این اثر تاریخی عنوان کرد: قدمت مدرسه هدایت ارومیه به اواخر دوره قاجار برمی‌گردد و این بنا در سال ۱۳۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رسول عطایی با بیان اینکه این بنا در ابتدا یکی از خانه‌های قدیمی شهر بوده و از دهه ۴۰ شمسی به بعد به مدرسه تغییر کاربری داد، ادامه داد: تعمیر و بازسازی مدرسه هدایت در سال ۱۳۷۸ توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت انجام شده است.

وی راه‌اندازی خانه گفتمان شهری و موزه معماری و شهرسازی در مدرسه هدایت را از برنامه‌های اجرایی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی برشمرد و گفت: خوشبختانه تغییر نگرش و نگاه را نسبت به اهمیت حفظ و صیانت از آثار تاریخی را در سطوح مختلف مدیریتی استان شاهد هستیم و با توجه به ارزش تاریخی و فرهنگی این اثر ملی لازم است طرح‌های کارآمد در جهت استفاده بهینه از فضاهای موجود اجرا شود.

مرمت مسجد منار نیز که در همسایگی مدرسه هدایت قرار دارد از دیگر اقدامات راه و شهرسازی استان بوده و در حال حاضر اداره عمران و بهسازی شهری اداره کل راه و شهرسازی استان با رسالت اجرای طرح بازآفرینی پایدار شهری و احیای بافت‌های فرسوده و نیز بنیاد ملی فرهنگ و هنر در این مدرسه مشغول فعالیت هستند.

نظر شما