شناسهٔ خبر: 54630 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان کردستان:

دولت نباید خود را مستقیم درگیر ساخت و ساز مسکن کند/ ضرورت کنترل افزایش قیمت مسکن در استان‌های بزرگ

خسرو ویسی معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان کردستان گفت: در بحث عرضه و تقاضا نیز مسکن حوزه‌ای است که دولت نباید به طور مستقیم به آن ورود پیدا کند بلکه باید با سیاست‌گذاری‌های مشخصی در این زمینه اقدام کند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کردستان، خسرو ویسی گفت: در سال ۹۰ تا ۹۲ همزمان با تورمی که در بازار طلا، سکه و ارز به وجود آمد قیمت مسکن هم افزایش سرسام‌آوری داشته است.

وی افزود: از سال ۹۲ به بعد شاهد بازار آرام و ساکنی در حوزه مسکن بودیم به طوری که مسکن وارد دوره رکود شد و معضلاتی همچون بیکاری و موضوعات مرتبط به رکود در حوزه خود را موجب شد.

معاونت مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان کردستان با تأکید بر اینکه قیمت مسکن از سال ۹۲ به بعد افزایش نداشته است، افزود: طی دو سه ماه اخیر که باز شاهد افزایش قیمت ارز، دلار، سکه و طلا هستیم بازار مسکن نیز متأثر از این بازارها دچار تغییراتی شده است.

وی با اشاره به اینکه مادامی که قیمت تمام شده یک کالا به دلیل افزایش قیمت تک‌تک اجزای تشکیل‌دهنده آن افزایش می‌یابد، امری طبیعی است که مسکن هم از این بازار و افزایش قیمت تبعیت کند، عنوان کرد: مسکن کالایی است که بیش از چند مصالح ساختمانی در آن وجود دارد و قیمت آن متأثر از قیمت بازار است، در نتیجه با افزایش قیمت این مصالح، شاهد افزایش در قیمت خرید و فروش آن هستیم.

معاونت مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان کردستان، ادامه داد: افزایش قیمت مسکن در چند ماه اخیر چشم‌گیرتر بوده است که اگر افزایش قیمت بازارهای دیگر کنترل نشود، ممکن است، افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده غیرقابل پیش‌بینی و کنترل باشد.

وی با اعلام اینکه افزایش قیمت مسکن در استان‌های دیگر از جمله تهران بیشتر بوده و آمار نشان می‌دهد از اردیبهشت ماه سال گذشته تا امسال قیمت مسکن افزایش ۳۰ درصدی داشته است، بیان کرد: این تغییرات در استانی همچون کردستان این‌گونه نبوده است اما گرانی همیشه از استان‌های بزرگ و پایتخت شروع شده و بعد به شهرستان‌ها هم سرایت می‌کند.

ویسی اعلام کرد: با این اوصاف پیش‌بینی می‌شود که موج گرانی قیمت مسکن که متأثر از سایر بازارهای دیگر است، به شهرهای کوچک هم سرایت کند.

وی با اشاره به عوامل مؤثر در افزایش قیمت مسکن و کنترل آن تشریح کرد: بحث عرضه و تقاضا از جمله موارد مهم و مؤثر بر قیمت‌هاست، مادامی که عرضه زیاد و تقاضا کم باشد قیمت‌ها کم می‌شود و برعکس، جمعیتی که در دهه ۶۰ به دنیا آمده اکنون متقاضی مسکن هستند و تقاضا زیاد شده است که اگر عرضه کم نشود قیمت‌ها افزایش می‌یابد و بازار خرید و فروش تغییر خواهد کرد.

معاونت مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان کردستان، قیمت تمام شده محصولات و تأثیرپذیری این بازار از بازارهای دیگر را از دیگر عوامل مؤثر بر افزایش قیمت مسکن ذکر کرد و افزود: در بحث عرضه و تقاضا نیز مسکن حوزه‌ای است که دولت نباید به طور مستقیم به آن ورود پیدا کند بلکه باید با سیاست‌گذاری‌های مشخصی در این زمینه اقدام کند.

وی سیاست‌گذاری‌های دولت در حوزه مسکن را تاکنون مطلوب ارزیابی کرد و گفت: تشکیل صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای خانه اولی‌ها از موفق‌ترین سیاست‌گذاری‌های دولت در حوزه مسکن بوده است.

معاونت مسکن و ساختمان مسکن و شهرسازی استان کردستان، یادآور شد: اما اگر دولت همانند طرح مسکن مهر خود را مستقیماً درگیر ساخت و ساز کند موفق نخواهد بود، بلکه ساخت و ساز باید توسط خود مردم و بخش خصوصی صورت گیرد و دولت هم حمایت‌های لازم را به عمل آورد که مهمترین آن پرداخت تجهیزات است که اکنون به خوبی پرداخت می‌شود.

نظر شما