شناسهٔ خبر: 55114 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

ایزدی در آیین اختتامیه مسابقه بین‌المللی طراحی مجتمع‌های بین‌راهی مطرح کرد:

باید در حوزه ساخت‌و‌ساز جریان جدیدی با محوریت بخش خصوصی ایجاد شود/ تاکید بر نقش حمایتی دولت در برابر بخش خصوصی

محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «کیفیت مورد نظر شورای‌عالی معماری و شهرسازی در پروژه سرزمین ایرانیان مورد توجه قرار دارد» گفت: باید جریان جدیدی با محوریت بخش خصوصی ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی شامگاه پنجم تیرماه اختتامیه نمایشگاه معرفی نفرات برتر مسابقه بین المللی طراحی مجتمع‌های بین‌راهی با حضور محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه وشهرسازی، اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری، داود کشاورزیان رئیس سابق سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، سید حسین هاشمی استان‌دار تهران، مهدی زندیه وکیلی معاون عمرانی استان‌دار مرکزی و جمعی از میدران بانک گردشگری و شرکت آیلند در مجتمع فرهنگی آسمان برگزار شد.

محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در ابتدای این مراسم علت اصلی حضور خود در مراسم طراحی مجتمع‌های خدماتی-رفاهی بین‌ راهی را انتخاب برترین‌های حرفه معماری کشور عنوان کرد و گفت: به عنوان رئیس شورای عالی معماری و شهرسازی کشور دیدن این مراسم از نزدیک برای من از جذابت بالایی برخوردار است.

وی افزود: از زمان مطرح شدن طرح سرزمین ایرانیان در شورای عالی معماری و شهرسازی، این طرح پیشرفت چشم‌گیری داشته و با توجه به تاکید این شورا بر کیفیت پروژه‌ها، خوشبختانه این مقوله مورد توجه قرار گرفته است.   

تاکید بر نقش حمایتی دولت در برابر بخش خصوصی 

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «باید جریان جدیدی در این حوزه با محوریت بخش خصوصی ایجاد شود» گفت: دولت به عنوان تسهیل گر و حامی بخش خصصی باید موانع موجود بر سر راه آن‌ها رفع کند.

ایزدی ضمن تشکر از اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری به منظور حمایت از این پروژه تاکید کرد: دولت و حرفه باید دست در دست هم دهند از این دانش حمایت کنند تا شاهد خلق فضایی درخور شاۤن مردم ایران باشیم.

در ادامه  این مراسم اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری اظهار داشت: دولت و نظام تصمیم‌گیری کشور به دنبال تقویت صنعت گردشگری هستند.

وی افزود: سهم  ۷.۵ درصدی گردشگری در اقتصاد ایران عدد بسیار خوبی است. اگرچه برخی کارشناسان این عدد را ۲ تا ۳ درصد عنوان کرده‌اند. اما من هنوز موفق به شناسایی شاخص سهم گردشگری در اقتصاد ایران نشده‌ام که سرانجام آن را پیدا خواهم کرد.   

باید سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری افزایش یابد    

مشاور رئیس جمهوری تصریح کرد: برای افزایش سهم گردشگری در اقتصاد ایران باید سرمایه‌گذاری‌های لازم در زیرساخت‌های گزدشگری افزایش یابد که نمونه آن را می‌توان در کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، جنوب اسپانیا و ایتالیا مشاهده کرد.

ترکان با تاکید بر اینکه بدون سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری نمی‌توان به سهم قابل توجه این حوزه در اقتصاد کشور دست یافت، گفت: اگرچه پروژه سرزمین ایرانیان در صنعت گردشگری نقش ایفا می‌کند اما نقش کوچکی دارد، لذا باید صدها پروژه مانند سرزمین ایرانیان راه‌اندازی شود تا شاهد افزایش سهم گردشگری در اقتصاد کشور بود.

وی یادآور شد: تمامی کشورهای موفق در صنعت گردشگری از صنعت هوانوردی غیر نظامی پیشرفته‌ای برخوردارند.

مشاور رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اگرچه صنعت گردشگری داری بانک مخصوص خود است و این بانک عمده سهام  پروژه سرزمین ایرانیان را در اختیار دارد اما پرتفوی آن سرمایه چندانی بر سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه گردشگری وجود ندارد.

مجتمع‌های خدماتی-رفاهی به ارتقا ایمنی راه‌ها کمک می‌کند

در ادامه داود کشاورزیان معاون سابق وزیر راه وشهرسازی مجتمع های خدماتی-رفاهی را یکی از اجزای معماری راه ها دانست و گفت: این مجتمع‌ها نیاز کاربران و مسافران جاده را تامین و به ارتقای ایمنی جاده ها کمک می‌کنند.

رئیس سابق سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه مجتمع‌های خدماتی-رفاهی به ارتقای ایمنی راه‌ها کمک می‌کند، گفت:‌ در حال حاضر حدود ۶۰۰ مجتمع خدماتی-رفاهی در دست بهره‌برداری و به همین تعداد مجتمع در دست ساخت وجود دارد.

 سر انجام در مسابقه بین المللی طراحی مجتمع‌های بین‌راهی به ترتیب علیرضا شرافتی از دفتر معماری ارش رتبه اول، حمیدرضا گذریان و مهدی رسولی به صورت مشترک با هومن دیبازاده از شرکت هوبا دیزاین رتبه دوم و جیان‌لوپا هولفو از ایتالیا رتبه سوم را به دست آوردند.   

نظر شما