شناسهٔ خبر: 55564 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور قراردادهای بین‌المللی:

به استفاده از فاینانس‌های اروپایی امیدواریم/ تاسیس بانک مشترک ایران و اروپا نماد پایبندی اروپا به برجام خواهد بود

اصغر فخریه کاشان مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور قراردادهای بین‌المللی و معاون اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه هیچ یک از فاینانس‌های اروپایی منجر به اجرای پروژه‌ای نشدند،‌ گفت: به استفاده از فاینانس‌های اروپایی امیدواریم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایلنا، اصغر فخریه کاشان  درباره سرنوشت فاینانس‌هایی که در دوره پسابرجام جذب شده بودند و امروز بانک‌ها و شرکت‌های خارجی خواستار توقف اجرای این فاینانس‌ها شده‌اند،‌ گفت: هیچ یک فاینانس‌های خارجی که شرکت‌های مختلف با همکاری وزارت اقتصاد و بانک مرکزی گشایش یافته به غیر از فاینانس چین تبدیل به تعریف پروژه‌ای که بتوان از آن فاینانس استفاده کرد، نشده است.  

هیچ فاینانس اروپایی در پسابرجام منجر به اجرای پروژه نشد

وی افزود: هر یک از فاینانس‌ها در مرحله‌ای از کار قرار داشتند یا باید اقدامات قراردادی آنها با بانک‌ها انجام می‌شده  یا در مرحله گشایش ال سی بودند یا در حال طی پروسه صدور ضمانت نامه و یا در مرحله تعیین بانک عامل.

فخریه کاشان ادامه داد: بعضا هم پروژه‌ای برای گشایش آن معرفی هم شده بود اما تشریفات اداری و تبدیل شدن به این که مکانیزمی تعریف شود و کاری شکل بگیرد، انجام نشد، بنابراین توقف فاینانس‌ها مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

معاون اسبق بانک مرکزی تاکید کرد: هنوز امیدی برای ما باقی است برای مثال در مورد فاینانس یک میلیارد یورویی بانک اوبر اتریش، اگرچه بانک اعلام کرده است که مجبور به متوقف کردن این فاینانس خواهد بود اما دولت اتریش در تلاش است که بتواند این پروژه را حفظ کند.

تشریع سرنوشت فاینانس‌های خارجی که بانک‌ها قصد توقف آن را دارند

فخریه کاشان با بیان اینکه می‌توان فاینانس‌هایی را که جذب شده  را به دو دسته تقسیم کرد،‌ادامه داد: دسته اول فاینانس‌هایی هستند که به مراحلی رسیده‌اند و قابلیت استفاده را دارند و می‌توان این فاینانس‌ها را اجرایی کرد یا فاینانس‌هایی که نزدیک به مراحل پایانی برای اجرایی شدن هستند که این فاینانس‌ها در این شرایط به مشکل برخواهند خورد. اما به نظرم اگر فاینانسی به مرحله استفاده نرسید، دو طرف به مذاکره با یکدیگر می نشینند که به یک راهکاری برسند نه ما ناامید هستیم و نه اروپایی ها ما را ناامید کرده‌اند.

وی درباره سرنوشت دسته دوم فاینانس‌ها در ایران گفت:‌دسته دوم فاینانس‌هایی هستند که هنوز به مرحله جدی نرسیده‌اند که تکلیف‌شان مشخص است.

معاون اسبق بانک مرکزی با اشاره به تاسیس بانک مشترک بین اروپا و ایران اظهار داشت: اگر بانکی مشترک بین ایران و اروپا تاسیس می شد در شرایط می‌توانست برای ایران کارایی بسیار زیادی داشته باشد.

جابه جایی ۱۳۰ میلیارد یورو پول ایرانیان توسط بانک EIHاروپا

فخریه کاشان با تاکید بر اینکه  بانک ای.آی.اچ (EIH ) در اروپا توانسته به ایران کمک کند و در دو سال و نیم گذشته بیش از ۱۳۰ میلیارد یورو ال سی و جابه جایی پول را برای ایرانیان انجام داده است،‌ گفت:‌ با تشکیل بانک مشترک، ایرانی‌ها می‌توانستند سهام دار آن بانک باشند و این بانک مخصوص رابطه بین دو کشور تنظیم می‌شد که در امریکا جا پایی نداشت و این بانک بر پایه یورو می‌توانست با سایر بانک ها هم کار کند.

وی با بیان اینکه بانک مشترک در هر کشور اروپایی که راه‌اندازی می شد، باید تابع مقررات همان کشور می‌بود و بسیاری از محدودیت‌ها برای آن جاری می‌شد،‌گفت: حتی در این شرایط هم این بانک می‌تواند گره‌های بانکی و نقل و انتقالات پول را برای ایران باز کند.   

نپیوستن به FATF  مانع راه اندازی بانک مشترک با اروپا نمی‌شود

فخریه کاشان با بیان اینکه اگر عضو FATF هم نباشیم می‌توانیم این بانک را ایجاد کنیم، گفت: در صورت نپیوستن به FATF  هم می‌توانیم این بانک اروپایی- ایرانی را ایجاد کنیم چراکه براساس FATF بانک‌ها ملزم به رعایت برخی از قواعد هستند، حال اگر عضو FATF هم نباشیم اما مقررات مورد نظر را رعایت کنیم، مشکلی ایجاد نمی‌شود.

معاون اسبق بانک مرکزی تاکید کرد: این بانک می‌توانست بسیاری از خدمات را پوشش دهد البته حد و حدود آن بستگی به این داشت که در کدام کشور اروپایی تاسیس شود و معتقدم سوییس بهترین کشوری است که می‌توانستیم با آن روابط بانکی داشته باشیم.

فخریه کاشان گفت: در حال حاضر بانک EIH  همین اقدامات را برای ایران انجام می‌دهد بانک EIH پول نفت را برای ایران جا به جا می‌کند و خدماتی را به ایرانیان ارایه می‌دهد و تاسیس یک بانک مشترک با سهام داری ایران می‌توانست تسهیلات بیشتری را در اختیار کشورمان قرار دهد.

تاسیس بانک مشترک نماد پایبندی اروپا به حمایت از ایران

وی با تاکید بر اینکه موضع اروپایی‌ها در سیاست حمایت از ایران است اما در عمل نمی‌دانیم که چقدر به این سیاست خود پایبند هستند،‌ اظهار داشت: نگاه اروپایی‌ها این است که اگر امروز در مقابل ترامپ ایستادگی نداشته باشند، همین رفتار آمریکا با ایران در انتظار خودشان خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر اروپایی ها بخواهد تعهد خود در برجام را به صورت عملی به ایران نشان دهند تاسیس یک بانک مشترک می‌تواند،‌تسهیلات زیادی برای کشورمان فراهم کند.

برچسب‌ها:

نظر شما