شناسهٔ خبر: 55662 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

در جریان سفر دو روزه هیئت آذری به تهران صورت گرفت:

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای بین ایران و آذربایجان

پرچم تفاهم‌نامه همکاری‌های حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای فی‌مابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با حضور مسئولین حوزه ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی دو كشور در تهران امضاء شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی این سازمان كه ریاست هیئت ایرانی را در این اجلاس دو روزه بر عهده داشت، اظهار داشت: نشست كمیته مشترك حمل‌ونقل جاده‌ای ایران و آذربایجان، به‌منظور توسعه هرچه بیشتر روابط حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای فی‌مابین برگزار شد و در زمینهٔ تبادل اطلاعات و آمار، بررسی مسائل و مشكلات حمل‌ونقل كالا و مسافر بین دو كشور، نحوه تبادل پروانه‌های معاف از بخشی از عوارض و سایر موارد مذاكره گردید كه پس از دو روز طرفین به توافقاتی دست یافتند.

نفیسی افزود: طرفین ضمن ابراز خشنودی از روند روبه رشد همکاری‌های حمل‌ونقل بین‌المللی جاده‌ای آمار تردد ناوگان جاده‌ای كالا و مسافر بین دو كشور در سال ۲۰۱۷ میلادی و طی ماه‌های اخیر مبادله نموده و همچنین برای اتخاذ تدابیر لازم در راستای توسعه مناسبات حمل‌ونقل بین‌المللی در حوزه جاده‌ای به تفاهم رسیدند.

وی تصریح كرد: در این اجلاس موضوعات مختلفی ازجمله افزایش پروانه‌های تردد معاف از عوارض برای سال ۲۰۱۸ و تعیین سقف برای سال ۲۰۱۹، همچنین اتخاذ تدابیر لازم برای تسهیل و تسریع عبور مسافرین از سوی طرفین مطرح و تصمیم‌گیری شد.

این گزارش حاكی است دو طرف موافقت نمودند اجلاس آتی در سال ۲۰۱۹ میلادی به‌منظور پیگیری موضوعات در  جمهوری آذربایجان برگزار شود.

بر اساس این گزارش حبیب حسن اف رئیس سرویس دولتی حمل‌ونقل جاده‌ای وزارت حمل‌ونقل، ارتباطات و فناوری نوین جمهوری آذربایجان در پایان این نشست دو روزه با ابراز خرسندی از مناسبات روبه رشد حمل‌ونقلی، بین دو كشور و قدردانی از میزبانی طرف ایرانی، ادامه روند مذاكرات فی‌مابین را خواستار شد.

شایان‌ذکر است در این اجلاس دو روزه نمایندگانی از وزارت امور خارجه، گمرك جمهوری اسلامی ایران، مدیران پایانه مرزی مرتبط، انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ایران و انجمن صنفی شرکت‌های مسافربری كشور نیز حضور داشتند.

نظر شما