شناسهٔ خبر: 56148 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در ستاد بازآفرینی شهرستان سمیرم اصفهان مطرح شد

ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و زیست‌پذیری شهری هدف اصلی برنامه بازآفرینی شهری/ اختصاص ۱۲۸ میلیارد تومان اعتبار برای راه‌های شهرستان سمیرم

جلسه معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران طی سفر دو روزه به استان اصفهان ضمن بازدید از پروژه‌های هدف بازآفرینی شهری شهرستان سمیرم در نشست ستاد بازآفرینی شهری این شهرستان نیز شرکت کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از استان اصفهان، هوشنگ عشایری در اولین روز از سفر خود به اصفهان طی بازدید از شهرستان سمیرم از پروژه جاده سلامت به عنوان یک پروژه گردشگری و جاده و محله کوشک و قلعه در شهر سمیرم بازدید و در نشستی با عنوان ستادبازآفرینی شهری شهرستان که با حضور اصغر سلیمی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، حجت اله غلامی مدیرکل راه وشهرسازی و محمد جعفرزاده فرماندار شهرستان و شهرداران و تنی چند از مسئولین در فرمانداری سمیرم برگزار شد حضور یافت.

عشایری در این نشست گفت: برنامه بازآفرینی شهری ایران یک برنامه مبتنی بر اهداف و رویکردهایی است که نسبت به خدمت رسانی و مدیریت در قلمرو شهری به خود اختصاص داده و دو هدف بزرگ ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و ارتقاء زیست پذیری شهری را دنبال می کند.

وی با اشاره به رویکرد اصلی این برنامه که نشات گرفته از سه تجربه گذشته است گفت: اواخر دهه ۶۰ ادبیاتی تحت عنوان نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده مطرح شد که بدون دخالت دادن مردم محله و بدون توجه به نیاز مردم انجام شد و رویکردی کالبد محوری داشت. در اواخر دهه ۷۰ هم با توجه به مهاجرت افراد به شهرها بحث سکونتگاههای غیر رسمی به وجود آمد که طرح ساماندهی سکونتگاههای رسمی ایجاد شد و به عنوان سومین تجربه بحث ساخت واحدهای مسکونی مهر بود که کاملا پروژه محور بود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه افزود: این سه تجربه گذشته باعث شد تا گامی دیگر برداشته شود و رویکردی محله محوربا مشارکت مردم و در قالب اقدامی مشترک در فرایند تدوین و اقدام شکل گیرد.

عشایری با تاکید بر تدوین برنامه اقدام مشترک اظهار داشت: به هیچ عنوان نمی‌توان به تنهایی این برنامه را پیش برد و باید با اقدام مشترک مردم، شهرداری‌ها و دولت به اهداف بازآفرینی دست یافت که خوشبختانه این اقدام در شهرستان سمیرم انجام شده است.

معاون وزیر راه وشهرسازی خطاب به فرمانداران و شهرداران و طبق تکلیف قانونی اذعان داشت: تمامی دستگاهها موظف هستند تا تمامی اراضی دولتی غیر قابل استفاده را شناسایی و تحویل راه وشهرسازی دهند تا در اختیار توسعه گران یا تسهیل گران قرار گیرد.

حجت اله غلامی مدیرکل راه وشهرسازی استان نیز در این نشست با توجه به موارد مطروحه توسط مسئولین محلی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه های راه وشهرسازی گفت:جهت احداث پروژه های سمیرم به یاسوج، محور شهید به دژ کرد، خسروشیرین به حسن آباد و تکمیل آغداش به اسلام آباد و دیگر پروژه های شهرستان ۱۲۸ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که در تمامی پروژه ها مناقصه برگزار و پیمانکار انتخاب شده است.

غلامی گفت: در راستای کمک به دهیاری ها و شهرداری ها، تمامی محورهای روستایی که زیرسازی آن توسط دهیاری و بخشداریها انجام شده قیر آن تا قبل از فصل سرما تخصیص خواهد یافت تا عملیات آسفالت ریزی آن انجام گردد.

گفتنی است در این سفر، پروژه احداث جاده سلامت، جاده کوشک و محله های کوشک و قلعه به عنوان محله های هدف بازآفرینی مورد بازدید معاون وزیر قرار گرفت./

نظر شما