شناسهٔ خبر: 56196 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

حسن‌نیا در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل راهدا‌ری و حمل‌ونقل جاده‌ای یزد:

۷۰ شرکت حمل‌ونقل در رابطه با مشكلات رانندگان تعطیل شد

عبداهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در مراسم تودیع و معارفه مدیركل اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان یزد با اشاره به ثبت افزون بر ۱۴ هزار شكایت در رابطه با مشكلات رانندگان، از تعطیلی دائم و موقت ۷۰ شرکت حمل‌‌ونقل در همین راستا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط‌عمومی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، مهندس عبدالهاشم حسن‌نیا معاون وزیر راه‌وشهرسازی و رئیس این سازمان امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیران كل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان یزد با اشاره به فعالیت ۶۰۰ هزار راننده در بخش حمل‌ونقل بار و مسافر كشور كه ۳۴۰ هزار نفر از آنان رانندگان كامیون هستند، در مورد پیگیری درخواست‌های‌ کامیون داران اظهار کرد: موضوع بیمه تكمیلی رانندگان و خانواده‌های آن‌ها را در دستور كار قرار دارد كه امید است با عملیاتی شدن آن بتوانیم رضایت این قشر زحمت‌كش جامعه را فراهم سازیم.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از تمام رانندگان و کامیون داران كشور خواست تا هرگونه خلل و كاستی در رابطه با وضعیت جاده‌ها، نحوه دریافت بار و پرداخت حق‌الزحمه از سوی شركت‌ها را از طریق سامانه ۳۰۰۱۴۱ و تلفن گویای ۱۴۱ این سازمان برای رسیدگی و رفع مشكلات در این حوزه گزارش كنند. که تاکنون ۱۴ هزار و ۱۰۰ مورد شکایت در این راستا از سوی رانندگان مطرح شد که منجر به تعطیلی دائم و موقت ۷۰ شرکت حمل‌ونقلی شده است.

مهندس حسن نیا همچنین از تلاش برای اجرای مكانیزه فرآیند كنترل هزینه‌های حمل‌ونقل بار در سراسر كشور برای جلوگیری از اجحاف حق‌وحقوق فعالان خبر داد و گفت: رسیدگی به توزیع لاستیك مورد نیاز برای ناوگان سنگین کشور به‌صورت عادلانه ، پیگیری كرایه‌های تانكرهای سوخت‌رسانی و ساماندهی توزیع بار، نظارت بر دریافت کمیسیون‌های دریافتی شرکت‌های باربری و برخورد قاطع با موسسه‌های متخلف، بیمه تأمین اجتماعی رانندگان از دیگر موضوعات موردبررسی و رسیدگی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای رفاه رانندگان حمل‌ونقل جاده‌ای است.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی یكی دیگر از خواسته‌های رانندگان را عملیاتی كردن تن كیلومتر بار ذكر كرد و گفت: این موضوع نیز از طریق همكاری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با وزارت متبوع، انجمن رانندگان و شركت‌های باربری و مركز تحقیقات وزارت راه‌ و شهرسازی در دست بررسی و اقدام است. مهندس حسن‌نیا با اشاره به جابجایی ۹۰ درصد مسافر در كشور از طریق ۲۲۰ هزار كیلومتر جاده‌های كشور و نیز حمل سالانه ۶۰۰ میلیون تن كالا از این طریق كه ۴۳۰ میلیون تن از آن دارای بارنامه است، استان یزد را به لحاظ موقعیت جغرافیایی در مركز ثقل راه‌های كشور خواند.

 رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ضمن قدردانی از خدمات محسن صادقیان مدیركل اسبق اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان، از سعید برازنده مقدم كه سرپرستی این اداره کل را در شش ماه گذشته بر عهده داشت نیز تشكر كرد. مهندس حسن‌نیا در پایان نیز ابراز امیدواری كرد كه «علی علیخانی» به‌عنوان مدیركل جدید این اداره کل در استان یزد بتواند با بهره‌گیری از تجربیات گذشته خود و حمایت مسئولان استان، گام‌های خوب و مؤثری در این استان كویری بردارد.

 محسن صادقیان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد با اشاره به تولید و جابجایی سالانه حدود ۲۲ تا ۲۴ میلیون تن بار از این استان، اهمیت استان یزد را كمتر از بنادر کشور ندانست و افزود: این در حالی است كه استان یزد به‌عنوان دومین استان معدنی کشور در حمل‌ونقل کالا مؤثر است. وی با اشاره به وضعیت مطلوب راه‌های روستایی استان گفت: حتی برخی از راه‌های روستایی، بار معادن استان واقع در این مناطق را نیز به دوش می‌کشند. محسن صادقیان مدیركل اسبق اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان گفت: یزد نه‌تنها مبدأ تولید و جابجایی بار است، بلكه به دلیل موقعیت جغرافیایی، میزبان و پذیرای مسافران عبوری و بارهای ترانزیتی از جنوب، شمال، شرق و غرب کشور است.

صادقیان وضعیت حمل‌ونقل امروز استان را مدیون همكاری انجمن‌های صنفی حوزه حمل‌ونقل استان دانست و عنوان کرد: همراهی و همکاری انجمن‌های رانندگان، شركت‌های باربری و سایر تشكل‌های این حوزه با اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گام مؤثری در بهبود و ترقی وضعیت حمل‌ونقل استان بوده است. این مسئول ادامه داد: شفاف‌سازی در بحث حمل و جابجایی بار در کشور می‌تواند منجر به جذب و جلب رضایت عمومی به‌ویژه رانندگان شود چراکه نبود این عامل در شرکت‌های باربری، تولیدکنندگان بار و حتی رانندگان در گذشته به نارضایتی كنونی آن‌ها منجر شده است. وی تجهیز سالن پایانه بار یزد به سیستم مکانیزه پس از سال‌ها را از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه ذكر كرد و با اشاره به پیگیری راه‌اندازی سامانه تولید و جابجایی بار در استان، گفت: ایجاد این سامانه در سطح کشور می‌تواند با كوتاه كردن دست دلالان و واسطه‌ها، به رعایت حقوق رانندگان منجر شود.

علی علیخانی مدیرکل جدید اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان یزد در این مراسم از یزد به‌عنوان پل ارتباطی بین استان‌های شمال و جنوب و نیز مناطق شرق و غرب كشور یاد كرد و گفت: این استان هم به لحاظ تولید و هم از نظر ترانزیت بار از اهمیت ویژه‌ای در كشور برخوردار است. وی بر ضرورت ایجاد بستری مناسب، امن و آرام در راه‌های استان برای عملكرد موفق بخش حمل‌ونقل جاده‌ای تأکید كرد و گفت: تحقق این مهم نیاز به تلاش و دقت عمل بیشتری دارد و امید است كه مسئولان كشوری و استانی، نمایندگان مجلس و علمای استان و همچنین انجمن‌های صنفی حمل بار و مسافر و دیگر دستگاه‌ها و ارگان‌های مرتبط با این حوزه، حمایت لازم را برای توسعه این حوزه در استان مهم یزد داشته باشند.

 شایان ذکر است علی علیخانی مدیرکل و معاون راهداری اداره کل راه‌وترابری استان چهارمحال و بختیاری، مدیرکل راه‌وشهرسازی استان لرستان و خدمت در سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای را در کارنامه کاری خود دارد. یادآور می‌شود معاون وزیر راه و شهرسازی در دیدارهای جداگانه‌ای با مقامات استانی در مورد مشکلات رانندگان بخش حمل‌ونقل جاده‌ای برون‌شهری گفتگو کردند.

نظر شما