شناسهٔ خبر: 56957 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

نشست دوم سلسله نشست‌های اندیشه و تمدن ایران‌شهری- گرگان:

ژئوپلیتیک جهان ایرانی

پوستر دومین نشست از سلسله نشست‌های اندیشه و تمدن ایران‌شهری- گرگان با موضوع ژئوپلیتیک جهان ایرانی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نشست دوم از سلسله نشست‌های انديشه ايران شهری با سخنرانى کامبیز مشتاق گوهری و با موضوع "ژئوپلیتیک جهان ایرانی" در گرگان برگزار خواهد شد.

این نشست که چهارشنبه ۱۷ مردادماه در محل گرگان، خیابان شهید رجایی، گلشن چهارده، محراب چهار، بن‌بست کبیر خانه گفتمان شهر گرگان از ساعت ۱۸ برگزار خواهد شد.

گفتنی است دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، با اندیشه ایران شهری از ابتدای دولت یازدهم کار خود را در وزارت راه و شهرسازی شروع کرد. این اندیشه تلاش دارد تا ایران را با تاریخ و گذشته پرباری که داشته پیوند دهد و باردیگر، توان و قدرت، فرهنگ و تمدن ایران را به دنیا معرفی کند.

پیش‌تر وزیر راه و شهرسازی در بیان اندیشه‌های خود درباره ایران‌شهری گفته بود: اگر بخواهیم برای آینده ایران چشم‌اندازی داشته باشیم این چشم انداز باید ریشه‌ای عمیق در تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، ارتباطی ساختاری با آیین اسلام و قدرت سازگاری با شرایط روز زندگی داشته باشد. من پیوند این سه عنصر بنیادین را در اندیشه ایران‌شهری جستجو می‌کنم و معتقدم مفهوم «نه شرقی نه غربی» در این اندیشه می‌تواند تجلی پیدا کند. این اندیشه نظام معرفتی‌ای است که به مردم ایران‌زمین تعلق دارد، نه سوسیالیست‌ها و غربی‌ها و اروپایی‌ها. اندیشه ایران‌شهری به ما تعلق دارد و همین موضوع است که سبب می‌شود ما به میراثمان حس تعلق داشته باشیم؛ موجب همبستگی اجتماعی می‌شود و مایه‌ آن می‌شود که چاره‌ای برای پدیده ازجاکندگی اجتماعی پیدا کنیم./

نظر شما