شناسهٔ خبر: 57270 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای تهران:

ساکنان بافت فرسوده تهران دستوری جا‌به‌جا نمی‌شوند/ پیشنهاد کاهش بارگذاری‌ها در شمال شهر

محمد سالاری ئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: درست است که در بافت فرسوده مشکلاتی داریم اما ساکنان این بافت از نظر فرهنگی به گونه‌ای نیستند که بتوان دستوری آنان را جا به جا کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدسالاری با تاکید بر ضرورت احیای بافت‌های فرسوده اظهار کرد: برخی ساکنان بافت فرسوده از محل اسکانشان کسب درآمد دارند، چگونه می توان آنها را به آپارتمان برد و دستوری این افراد را جا به جا کرد.

وی با بیان اینکه بافت فرسوده دارای اقتصادی پویا است، افزود: اقتصاد بسیار فعال غیررسمی از جمله در قالب کارگاه‌های سبزی خردکنی، دوزندگی و ... در بافت فرسوده جریان دارد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: مجموعه‌ای از نهادها باید در موضوع بافت فرسوده با هماهنگی یکدیگر مشارکت کنند تا امور به سرانجام برسد.

سالاری به ایرنا، گفت: شیوه مداخله بافت فرسوده یکی از مشکلات نوسازی و بهسازی این بافت است و هنوز مجموعه تصمیم‌گیران (دولت، مدیریت‌شهری، دانشگاه‌ها و صاحب نظران) به یک روش واحد برای آن به اجماع نرسیدند.

وی افزود: در موضوع بافت فرسوده مطرح است که بافت فرسوده را کلا خراب و ساکنان آن را در محلات دیگری ساکن کنیم که این ایده با قوانین و فرهنگ کشور ما امکان‌پذیر نیست.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در سال‌های گذشته شیوه‌های مختلف مداخله در بافت‌های فرسوده را تجربه کرده‌ایم عنوان کرد: گاهی نوسازی، گاهی بهسازی و بعد احیا، نوسازی و بهسازی و اکنون بحث بازآفرینی شهری درباره بافت‌های فرسوده مطرح شده است.

سالاری خاطر نشان کرد: بافت‌های فرسوده جزئی از بافت‌های ناکارآمد است؛ بافت هایی که حاشیه نشینی، سکونتگاه های غیررسمی و آسیب های اجتماعی در آن شکل می گیرد.

وی افزود: برای اجرای طرح بازآفرینی که متولیان می گویند اجرای آن مناسب است ستادهایی تشکیل شده که در سال های گذشته شهردار وقت تهران(محمدباقر قالیباف) به دلایلی تشکیل آن را نمی پذیرفت.

سالاری تاکید کرد: در نهایت توانستیم شهردار تهران را مجاب کنیم، ستاد بازآفرینی شهر تهران تشکیل و سازمان نوسازی شهرداری تهران نیز دبیری آن را برعهده گرفت که کمیته های تخصصی با حضور دستگاه‌های خدمات رسان دولتی(حدود ۳۲ دستگاه) در قالب آن شکل گرفت.

عضو شورای شهر تهران طرح بازآفرینی را الگوی خوبی خواند که به دنبال آن نوعی مدیریت یکپارچه ایجاد شده و اظهار داشت: برای مثال در این ستاد ایجاد زیرساخت‌های بهداشت و درمان به عهده وزارت بهداشت و ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی یادآور شد: در این ستاد به طور کلی حدود ۴۰ درصد مردم و توسعه گرها، ۳۰ درصد مدیریت شهری، ۳۰ درصد هم دولت برای اجرای برنامه بازآفرینی نقش دارند.

آمادگی شهرداری برای ارائه مشوق

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد:برای انجام این طرح شهرداری آمادگی دارد و ایجاد زیرساخت‌ها در حال انجام است؛ مشوق‌هایی نیز از جمله حذف عوارض صدور پروانه و ارائه یارانه به اجرای نمای ایرانی- اسلامی از سوی شهرداری انجام شده است اما دولت وارد نشده و شهرداری مشکلی در انجام وظیفه خود ندارد.

دولت بسته‌های تشویقی ببیند

وی پیشنهاد کرد: دولت سهم خود را به صورت بسته تشویقی ارائه تا سرمایه گذار به بافت فرسوده ورود کند.

سالاری افزود: دستگاه های خدمات رسان مانند آب و فاضلاب، گاز، مخابرات و امثال آن هم به بافت فرسوده انشعابات رایگان دهند.

سالاری گفت: می‌توان بارگذاری‌ها در شمال شهر را محدود کرد و به بافت فرسوده بارگذاری بیشتری ارائه اختصاص داد تا سرمایه گذار نیز سرمایه خود را به این نوع ساخت و ساز اختصاص دهد.

راهکار شورای شهر

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه بافت فرسوده در مناطق مختلف شهر تهران وجود دارد اما بیشترین آن متعلق به مناطق ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۱۷ است.

گفتنی است، مساحت بافت فرسوده تهران را افزون بر سه هزار و ۲۶۰ هکتار عنوان می‌کنند که حدود ۱۵ درصد جمعیت این کلانشهر را در خود جا داده است.

نظر شما