شناسهٔ خبر: 57730 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

برنامه سی و یکم، نشست هفتم از دفتر اول خانه گفتمان شهر گرگان:

درآمدی بر ریشه‌شناسی نام‌های محلات کهن گرگان

پوستر نشست هفتم از دفتر اول خانه گفتمان شهر گرگان با موضوع «درآمدی بر ریشه‌شناسی نام‌های محلات کهن گرگان » روز سه‌شنبه ۶ شهریور ماه در این خانه گفتمان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نشست هفتم از دفتر اول با سخنرانى یعقوب رشتچیان و با موضوع "درآمدی بر ریشه‌شناسی نام‌های محلات کهن گرگان" در گرگان برگزار خواهد شد.

این نشست که سه‌شنبه ۶ شهریور در محل گرگان، خیابان شهید رجایی، گلشن چهارده، محراب چهار، بن‌بست کبیر خانه گفتمان شهر گرگان از ساعت ۱۸ برگزار خواهد شد.

گفتنی است دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، با اندیشه ایران شهری از ابتدای دولت یازدهم کار خود را در وزارت راه و شهرسازی شروع کرد. این اندیشه تلاش دارد تا ایران را با تاریخ و گذشته پرباری که داشته پیوند دهد و باردیگر، توان و قدرت، فرهنگ و تمدن ایران را به دنیا معرفی کند.

پیش‌تر وزیر راه و شهرسازی در بیان اندیشه‌های خود درباره ایران‌شهری گفته بود: اگر بخواهیم برای آینده ایران چشم‌اندازی داشته باشیم این چشم انداز باید ریشه‌ای عمیق در تاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، ارتباطی ساختاری با آیین اسلام و قدرت سازگاری با شرایط روز زندگی داشته باشد. من پیوند این سه عنصر بنیادین را در اندیشه ایران‌شهری جستجو می‌کنم و معتقدم مفهوم «نه شرقی نه غربی» در این اندیشه می‌تواند تجلی پیدا کند. این اندیشه نظام معرفتی‌ای است که به مردم ایران‌زمین تعلق دارد، نه سوسیالیست‌ها و غربی‌ها و اروپایی‌ها. اندیشه ایران‌شهری به ما تعلق دارد و همین موضوع است که سبب می‌شود ما به میراثمان حس تعلق داشته باشیم؛ موجب همبستگی اجتماعی می‌شود و مایه‌ آن می‌شود که چاره‌ای برای پدیده ازجاکندگی اجتماعی پیدا کنیم./

نظر شما