شناسهٔ خبر: 58963 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

با حضور حداد عادل و فرزانه شرفبافی صورت گرفت:

امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و بنیاد سعدی/ «هما» حامی گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان

جلسه تفاهم‌نامه همکاری بین 'هما" و بنیاد سعدی برای توسعه، تحکیم و تعمیق همکاری‌ها در چارچوب اسناد و برنامه های بالادستی با هدف گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان و استفاده بهینه از توان و ظرفیت های موجود کشور و با توافق رییس هیات مدیره و مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" و ریاست بنیاد سعدی به امضاء رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما"، با هدف گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان و استفاده بهینه از توان و ظرفیت های موجود کشور و با توافق رییس هیات مدیره و مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" و ریاست بنیاد سعدی، یادداشت تفاهم نامه همکاری بین 'هما" و بنیاد سعدی برای توسعه، تحکیم و تعمیق همکاری ها، در چارچوب اسناد و برنامه های بالادستی به امضاء رسید.

غلامعلی حدادعادل، رییس بنیاد سعدی، در این مراسم با بیان اینکه هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران  "هما"، با قدمتی که در صنعت هوایی دارد، می تواند بسیار در اشاعه فرهنگ و زبان فارسی موثر باشد، گفت: این تفاهم نامه مقدمه یک همکاری سازنده و طولانی بین "هما"، با این عظمت و بنیاد سعدی است و فرصت های زیادی برای معرفی زبان و ادبیات فارسی و جذب علاقمندان به این زبان فراهم خواهد کرد.

وی به سفر بسیاری از گردشگران غیر ایرانی از طریق پروازهای "هما" به کشورمان اشاره کرد و گفت: این گردشگران در طول پرواز می توانند از طریق مجله درون پروازی دو زبانه هواپیما، با فعالیت های بنیاد سعدی و خدمات آن آشنا شوند و نمونه هایی از ادب فارسی به مسافران منتقل شود.

حدادعادل با اشاره به برگزاری هرساله چندین دوره دانش افزایی زبان فارسی کوتاه و بلند مدت توسط بنیاد سعدی، گفت: "هما" می تواند در حمل و نقل فارسی آموزان خارجی، که مهمان ما در ایران و بنیاد سعدی هستند، کمک کنند چنانچه امسال در هشتاد و پنجمین دوره دانش افزایی میزبان حدود ۶۰ استاد زبان فارسی از ۱۴ کشور جهان بودیم و دی ماه نیز فارسی آموزان دیگری برای گذراندن دوره به ایران می آیند.

رییس بنیاد سعدی با بیان اینکه "هما" برای انتشار کتاب های تازه تالیف در حوزه آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی یاری رسان ما خواهد بود، گفت: با افتخار نشان "هما" را بر روی  کتاب های بنیاد سعدی قرار می دهیم که هرجای دنیا تدریس شد، فارسی آموزان جهان با این هواپیمایی با سابقه کشورمان کاملا آشنا شوند.  

فرزانه شرفبانی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" نیز در این مراسم، اظهار کرد: موجب افتخار است که "هما" با سابقه ۵۷ سال پرواز متوالی به تمامی دنیا به ویژه کشورهایی در قلب اروپا، خاور دور و آفریقا، به عنوان پرچمدار صنعت حمل و نقل هوایی کشورمان، برای اشاعه زبان و ادبیات فارسی در جهان فعالیت کند.

وی با تاکید بر اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه "هما" و بنیاد سعدی، افزود: اکثر مسافران غیرایرانی ما، مجله درون پروازی "هما"  را می خوانند و از طریق مطالب با ایران و  فرهنگ و آداب و رسوم  اجتماعی آن آشنا می شوند اما تاکنون جایی در مجله نداشتیم که بتوانند خط فارسی را بخوانند و از این به بعد ما می توانیم این فرصت را در اختیارشان قرار دهیم.

مدیرعامل "هما" با بیان اینکه ما اهل عمل هستیم، اظهار کرد: ما فقط به دنبال امضاء تفاهم نامه نیستیم بلکه احساس می کنیم بحث مهم و بزرگ ما این است که می توانیم فرصتی داشته باشیم تا در خدمت زبان و ادب فارسی باشیم چراکه هرچقدر برای گسترش زبان فارسی در جهان کار کنیم، کم است و آنچه برای ما باقی خواهد ماند همین است.
 
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در امر توسعه زبان و ادب فارسی در جهان، تصریح کرد که امروز با این تفاهم نامه اعلام می کنیم که حامی زبان و ادب فارسی و نماینده اشاعه آن هستیم و این مسولیت اجتماعی خود را از طریق فرصت هایی که در اختیار داریم، انجام خواهیم داد.    

یاداشت تفاهم نامه همکاری بنیاد سعدی و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" در هفت زمینه از جمله «همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی و پژوهشی مشترک در خصوص ارتقاء و گسترش جایگاه زبان فارسی و آشناسازی ملت ها با فرهنگ و تاریخ ایرانی اسلامی، کمک به ترویج کتاب ها و سایر منابع آموزشی و کمک آموزشی بنیاد، همکاری و مشارکت شعب خارج از کشور "هما" با بنیاد و نمایندگان خارج از کشور آن در اجرای  برنامه های گسترش زبان فارسی منعقد شد و در شش ماده به امضاء دکتر غلامعلی حدادعادل، رییس بنیاد سعدی و دکتر فرزانه شرفبافی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" رسید.

نظر شما