شناسهٔ خبر: 59319 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در نشست هم‌اندیشی انتقال یا ساماندهی پایتخت مطرح شد؛

مخالفت صاحبنظران و مسئولان ۴ وزارتخانه با انتقال پایتخت/ شرایط و امکان تغییر مرکز سیاسی- اداری وجود ندارد

جلسه با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها، نمایندگان مجلس، جامعه مهندسان مشاور معمار و شهرساز و تهیه کنندگان طرح انتقال پایتخت، موضوع ساماندهی و انتقال پایتخت و یا مرکز سیاسی- اداری پایتخت بررسی و در نهایت بر اساس نظر اکثریت اعضای شرکت کننده اعلام شد که امکان انتقال پایتخت و حتی مرکز سیاسی- اداری در شرایط کنونی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نشست هم‌اندیشی ساماندهی یا انتقال پایتخت به ریاست محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و با حضور، معاونان وزرای صنعت، معدن، تجارت، کشور، نیرو، برخی از نمایندگان مجلس، نمایندگانی از پژوهشگاه میراث فرهنگی، شورای شهر تهران، جامعه مهندسان مشاور شهرسازی، معماران و صاحبنظران عرصه شهرسازی و معماری کشور، فعالان میراث فرهنگی و دیگر حوزه های مرتبط در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

محمدسعید ایزدی دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در جمع بندی این نشست، اعلام کرد: در اجرای قانون امکان سنجی و انتقال پایتخت شورایی تحت عنوان شورای ساماندهی پایتخت به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، تشکیل شده است. ما در دومین جلسه این شورا ماموریت پیدا کردیم تا نتیجه مطالعاتی که تاکنون انجام شده مجدد بررسی کنیم و بتوانیم جمع بندی خود را در وضعیت کنونی به شورا ارایه کنیم.

ایزدی با اشاره به اینکه این نشست مخالفان و موافقانی داشت، گفت: به استناد نقطه نظرات کارشناسی و بررسی ظرفیت‌های موجود به این جمع بندی رسیدیم که امکان انتقال پایتخت به طور اساسی امکانپذیر نیست. همانطور که در قانون نیز به صراحت آمده است ما به دنبال ساماندهی پایتخت هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: البته این جمع بندی در شورای ساماندهی مطرح می شود و در آن شورا تصمیم گیری نهایی می شود. اگر اصراری بر بررسی مجدد امکان سنجی باشد باز هم ما در این جمع در وزارتخانه آمادگی داریم تا اطلاعات خود را به روز کرده و به شورا ارایه دهیم.

وی تصریح کرد: جمع‌بندی های سه گانه‌ای که در دوره های مختلف انجام شده نشان می دهد که با توجه به وضعیت کنونی، امکان انتقال پایتخت حتی انتقال مرکز سیاسی پایتخت هم وجود ندارد.

امکان تأمین بودجه انتقال مرکزیت اداری و سیاسی از تهران وجود ندارد

محمدحسین شریف‌زادگان استاد دانشگاه و وزیر اسبق رفاه و تأمین اجتماعی در این جلسه با اشاره به این مطلب که دولت به جای باز طرح موضوع انتقال پایتخت باید به فکر توسعه متعادل در سایر نقاط کشور باشد، گفت: در شرایط فعلی که بسیاری از طرح های عمرانی ملی با کمبود منابع مالی روبرو هستند، حداقل تا ۲۰ سال آینده امکان تأمین بودجه انتقال مرکزیت اداری و سیاسی از تهران وجود ندارد.

وی مسائل و مشکلات تهران را در شرایط فعلی، مساله ترافیک و آلودگی هوا عنوان کرد و با تاکید که این مسائل با برنامه ریزی درست قابل حل است، گفت: ظرف ۲۰ سال گذشته تهران از نظر مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله وضعیت بهتری پیدا کرد و این موضوعی است که باید مدنظر قرار گیرد.

شریف زادگان همچنین از دیگر مشکلات تهران را کمبود آب برشمرد و در این مورد پیشنهاد داد تا با اقدامات کارشناسی صحیح این مساله و چالش در طرح های آمایش سرزمین حل و فصل شود.  

تهران بهترین نقطه اقلیمی و ارتباطی کشور است

محمد محیط طباطبایی مدرس دانشگاه و مشاور رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز در این نشست با مخالفت نسبت به انتقال پایتخت از تهران گفت: مرکزیت تهران در ۲ قرن گذشته به جهت جانمایی این شهر در بهترین نقطه اقلیمی و ارتباطی کشور بوده و هیچ نقطه ای از ایران آمادگی اقلیمی، ارتباطی و امنیتی پذیرش سربار جمعیت مهاجر آن را ندارد.

به جای انتقال پایتخت و پاک کردن صورت مساله، به فکر ساماندهی تهران باشیم

صادق نجفی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست با انتقال پایتخت مخالفت کرد و گفت: به جای طرح این قبیل موضوعات و فرافکنی مشکلات تهران به نقطه‌ای دیگر، بهتر است راه‌های ساماندهی پایتخت فعلی را مورد بررسی قرار دهیم.

 معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که نواقص مدیریتی دستگاه های اجرایی، گزینه های جدید انتقال پایتخت را در آینده نزدیک به مشکلات فعلی شهر تهران مبتلا نکند، تصریح کرد: به جای انتقال این مشکلات و پاک کردن صورت مساله باید به فکر رفع آنها بود.

مشکل بی آبی تهران و کشور را حل کنیم

ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو نیز در مخالفت با این طرح گفت: هنوز هیچ نقطه ای از ایران وجود ندارد که به توان برای اسکان ۷۰۰ هزار تا ۳ میلیون نفر جمعیت مهاجر در آن به فوریت منابع آبی تأمین کرد. بنابر هر گزینه‌ای برای انتقال مرکزیت سیاسی و اداری در وهله نخست با مشکل بزرگ بی آبی روبروست.

در مقابل این دیدگاه‌ها، نعمتی کارشناس مرکز همکاریهای اجتماعی نهاد ریاست جمهوری اعلام کرد: دکتر روحانی رئیس جمهور خواستار انتقال پایتختی از تهران است، زیرا طبق پیش بینی صورت گرفته بخش اعظم ۲۰ میلیون نفر جمعیت اضافی ایران در ۳۰ سال آینده، جذب تهران خواهند شد و مشکلات این شهر را دو چندان خواهند کرد.

وی گفت: ۲۵ سال از تصویب قانون ساماندهی شهر تهران می گذرد و هنوز هیچ اتفاقی در این حوزه رخ نداده است. این مساله نشان می دهد که تهران در شرایط فعلی قابلیت ساماندهی مشکلات خود را ندارد و تا بار مرکزیت اداری و سیاسی از دوش آن برداشته نشود، امکان رفع مشکلات آن به وجود نخواهد آمد.

وی ادامه داد: با انتقال مرکزیت سیاسی و اداری از تهران، حداقل ۶۰ هزار نفر از کارکنان ۴۰ دستگاه عالی دولتی مجبور به ترک این شهر خواهند شد و رانت توزیع ۲ هزار میلیارد تومان حقوق آنها که فقط در اقتصاد شهر تهران به چرخش می افتد، به نقاط دیگر توزیع می شود.

وی گفت:ساخت یک شهر با ظرفیت پذیرش ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون نفر در نقطه ای جدید به عنوان مرکز سیاسی و اداری ایران، در شرایط فعلی اقتصاد ملی موجب جذب بخش زیادی از نقدینگی سرگردان جامعه به سمت فعالیت های عمرانی در این شهر خواهد شد و فرصت های شغلی بی شماری ایجاد می کند.

از طرف دیگر بررسی های کارشناسی نشان می دهد که با انتقال پایتخت، ۴۰ درصد از آمد و شدهای درون شهری تهران و به تبع آن ۴۰ درصد از آلودگی های زیست محیطی این شهر کاهش خواهد یافت.

نظر شما