شناسهٔ خبر: 59879 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

بنيان‌گذار جامعه مهندسی شهرسازی ايران مطرح کرد؛

شهرسازی اصفهان سرآمد شهرهای ايران است/ شهر اصفهان در يك زيست‌بوم ممتاز واقع شده است

احمد سعيدنيا بنيان‌گذار جامعه مهندسی شهرسازی ايران گفت: مادی‌های این شهر كه در بخش‌های مختلف شكل گرفته ریشه در دوران مادها دارد و بیانگر تاریخ اصفهان است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی استان اصفهان؛ احمد سعیدنیا در مراسم اعلام عمومی شروع فرایند تهیه طرح جامع شهر اصفهان اظهار كرد: مادی‌های این شهر كه در بخش‌های مختلف شكل گرفته ریشه در دوران مادها دارد  و بیانگر تاریخ اصفهان است.

وی با بیان این كه شهری همپای اصفهان در دنیا وجود ندارد، گفت: عناصر فرهنگی، معماری ، طبیعی و تعصب شهروندان به وجود این شهر در رشد اصفهان تأثیرگذار بوده به طوری كه می‌توان گفت این شهر را شهروندان ساخته‌اند و اهمیت دیگر شهر اصفهان پیشتازی در شهرسازی مدرن است.

وی با بیان این كه نخستین طرح در سال ۱۳۱۲تصویب شد و پس از آن طرحی در ایران نداشتیم تا این كه كوچس در سال ۱۳۳۷ طرح دیگری تهیه كرد، اظهار كرد: در گذشته طرح ارگانیك مطرح شد، اما متأسفانه مورد توجه قرار نگرفت در حالی كه تاریخ شهر را نباید به نگاه تحقیر نگریست.

بنیان‌گذار جامعه مهندسی شهرسازی ایران افزود: اصفهان نخستین طرح ساختاری كشور را تهیه كرد و شهر و مناطق پیرامون آن را به صورت یكجا دید، شهر پدیده منطقه‌ای است و اگر آن را منطقه‌ای نگاه نكنیم آب و حیات را ندیده‌ایم، جدا كردن شهر از منطقه بزرگترین مشكل طرح‌های شهری بوده است.

وی خاطرنشان كرد: مدیریت شهری امروزه برای تأمین منابع درآمدی مجبور به انجام معامله و چانه‌زنی است درحالی كه بزرگترین انقلاب شهرسازی وقتی رخ می‌دهد كه مردم مشاركت داشته باشند.

سعیدنیا با اشاره به دلایل موفق نبودن طرح‌های شهری گفت: تمام پیشنهادات طرح‌های جامع شهری تنها به شهرداری باز نمی‌گردد بلكه به آموزش و پرورش، وزارت نیرو، راه و شهرسازی، بنیاد مستضعفان و سایر نهادهایی كه در شهرها صاحب زمین هستند، مربوط است و در این مسیر الگوی سیاسی برای هماهنگی دستگاه‌ها و الگوی شهرسازی یكپارچه یا همان حكم‌روایی خوب در شهرها لازم است.

وی افزود: از معتمدان شهر، نمایندگان شوراهای محله، نماینده دانشجویان و سایر اقشار صاحب نظر باید نظرخواهی شود چرا كه آخرین جایی كه می‌تواند نظارت مؤثر داشته باشد، نظارت مردمی است.

وی تأكید كرد: نهادهای مردمی مسئول هستند چرا كه نظام‌نامه و آیین‌نامه دارند، پس برای ارتقای شهر باید به سازمان‌های مردم نهاد تكیه كرد.

نظر شما