شناسهٔ خبر: 61690 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

گزارش بانک مرکزی از معاملات مسکن پایتخت؛

۶.۹ هزار واحد مسکونی در آبان ماه در تهران معامله‌شده است/کاهش ۵۳.۶ درصدی معاملات نسبت به سال گذشته

مسکن طبق آمارهای اعلامی بانک مرکزی در آبان ماه امسال با کاهش ۵۳.۶ درصدی معاملات در پایتخت حجم معاملات این کلان‌شهر به ۶.۹ هزار واحد مسکونی رسید.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و  شهرسازی، بانک مرکزی بر اساس آمارهاي خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور اعلام کرد: در آبان ماه امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکوني شهر تهران به ۶.۹ هزار واحد مسکوني رسيده که  نسبت به ماه قبل کاهشی ۲۶.۷ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۳.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بر طبق آمارهای ارائه‌شده بانک مرکزی نرخ معاملات مسکن در شهر تهران به‌طور متوسط هر مترمربع ۹۱.۸  میلیون ریال معامله‌شده است که این مبلغ نسبت به  ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتيب ۶.۶ و ۹۱.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در این گزارش در رابطه با حجم معاملات مسکن آمده است:طبق بررسي توزيع تعداد واحدهاي مسکوني معامله‌شده در شهر تهران به تفکيک عمر بنا در آبان ماه حاکي از آن است که از مجموع  ۶۸۵۵ واحد مسکونی معامله‌شده، واحدهاي تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۴.۰ درصد بيشترين سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقايسه با آبان ماه سال قبل ۳.۲ واحد درصد کاهش‌یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بيش از ۱۵ سال افزوده‌شده است.

همچنین توزيع تعداد معاملات انجام‌شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در این ماه حاکي از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵با سهم ۱۵.۷ درصدي از کل معاملات، بيشترين تعداد قراردادهاي مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است.علاوه بر آن مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم‌های ۹.۴ و ۸.۸ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند..

درمجموع ۷۴.۱  درصد از کل تعداد معاملات انجام‌شده در شهر تهران در آبان ماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر(به ترتیب بیشترین فراوانی در مناطق ۵،۲،۴،۱۰،۱۴،۷،۸،۱،۱۵و ۳)بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده ۲۵.۹ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

این گزارش می‌افزاید:متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۹۱.۸ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۶ و ۹۱.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۹(معادل ۱۱۱.۰ درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه ۱۹ معادل(۴۸.۲ درصد) تعلق دارد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران،بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل ۱۹۶.۳ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۴۰.۹ میلیون  ریال به منطقه ۱۹ تعلق داشته است.

ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹۱.۱ و ۴۸.۲ درصد افزایش نشان می‌دهند.

برچسب‌ها:

نظر شما