شناسهٔ خبر: 62169 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی تشریح کرد

ساخت ۲۸۹۴۰ واحد مسکونی شهری و روستایی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به اتمام رسید/پرداخت ۲۶ هزار میلیارد ریال وام و وام بلاعوض به زلزله‌زدگان

تابش نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه گفت: تاکنون ساخت ۲۸ هزار و ۹۴۰ واحد مسکونی شهری و روستایی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به اتمام رسیده است که از این میزان، ۶هزار و ۶۲۶ واحد، شهری و ۲۲هزار و ۳۱۴ واحد، روستایی هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی در نشست رییس‌جمهوری با وزیر، معاونان و مدیران وزارت راه و شهرسازی گزارشی از روند بازسازی مسکن مناطق آسیب‌دیده از زلزله سال گذشته استان کرمانشاه را تاکنون ارایه کرد.

بر اساس اعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این زلزله حدود ۳۷ هزار واحد مسکونی که ۱۰ هزار واحد آن شهری و ۲۷ هزار واحد آن روستایی هستند، تخریب شدند و حدود ۶۳ هزار واحد نیز که ۴۳ هزار واحد شهری و ۲۰ هزار واحد روستایی بودند نیازمند تعمیرات جزئی تا کلی تشخیص داده شدند.

تابش همانطور که پیش‌تر اعلام کرده بود، گفت: واحدهای شهری تا شهریور ۹۸ و واحدهای روستایی احداثی و تعمیری زلزله سال گذشته کرمانشاه تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسند و بازسازی سایر واحدهای فرسوده نیز دو ماه زودتر از برنامه زمان‌بندی یعنی پایان دی‌ماه به اتمام خواهد رسید. همچنین برای بازسازی شهر پیش‌بینی می‌شود با مشارکت فعال مردم در نیمه اول سال ۹۸ بازسازی شهر نیز تمام شود.

نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در مناطق زلزله‌زده همچنین از اتمام ۲۸ هزار و ۹۴۰ واحد مسکونی شهری و روستایی در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: از این میزان، ۶هزار و ۶۲۶ واحد شهری و ۲۲هزار و ۳۱۴ واحد روستایی هستند. همچنین، حدود ۸۵ درصد واحدهای شروع شده، پی کنی شده و در برنامه بازسازی هستند که این میزان پیشرفت فیزیکی در مناطق شهری ۶۵ درصد و در مناطق روستایی ۹۵ درصد است.

جزئیات تخصیص وام و وام بلاعوض به واحدهای احداثی شهری و روستایی

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با یادآوری این مطلب که برای بازسازی مسکن های آسیب دیده اعتبارات دولتی برای بازسازی واحدهای احداثی و تعمیری شهری و روستایی تخصیص داده شد، اعلام کرد: میزان تخصیص تسهیلات وام و وام بلاعوض به واحدهای احداثی شهری به ترتیب ۵۰ و ۱۱ میلیون تومان و واحدهای احداثی روستایی نیز ۳۵ و ۱۰ میلیون تومان بود. همچنین حداکثر تسهیلات واحد تعمیری شهری و روستایی ۱۲ میلیون تومان بعلاوه ۲ میلیون تومان بلاعوض، کمک معیشتی شهری و روستایی ۱۰ میلیون تومان بعلاوه ۲ میلیون بلاعوض و حداکثر تسهیلات واحد مقاوم‌سازی و بهسازی لرزه‌ای ۴۰ میلیون تومان و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بلاعوض بود.

تابش یادآور شد: مردم برای تخریب و آواربرداری، تهیه نقشه و صدور پروانه ساخت و نظارت، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و از طرفی سیمان مصرفی برای احداث واحد مسکونی جدید به رایگان در اختیار زلزله زدگان قرار می گیرد.

نماینده تام‌الاختیار وزیر راه و شهرسازی در مناطق زلزله‌زده، جمع مبالغ وام و بلاعوض پرداخت شده در احداثی شهری را ۷۳۰ میلیون ریال و احداثی روستایی را ۵۷۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: جمع ارزش ریالی خدمات در احداثی شهری ۱۱۴ میلیون ریال و در احداثی روستایی ۷۱ میلیون ریال بوده است که مجموع وام، بلاعوض و خدمات در احداثی شهری ۸۴۴ میلیون ریال و در احداثی روستایی ۶۴۱ میلیون ریال برآورد شد. همچنین، علاوه بر این تسهیلات، آهن آلات موردنیاز بازسازی به قیمت متوسط حدود ۳۰ درصد زیر قیمت بورس در زمان خرید تامین و در اختیار مردم قرار گرفت.

استقرار و تجهیز ستادهای معین در مناطق سانحه دیده

این مقام مسئول از دیگر اقدام‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به استقرار، تشکیل و تجهیز ستادهای معین و مجریان در منطقه سانحه دیده اشاره کرد و گفت: هم اکنون تعداد نیروی انسانی بنیاد مسکن مستقر در منطقه بیش از ۱۵۰۰ نفر است و حدود ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین بنیاد مشغول فعالیت هستند. همچنین، در اوج عملیات تخریب، آواربرداری و پی کنی تا تعداد ۷۰۰ دستگاه از ماشین آلات سنگین بنیاد مسکن در منطقه زلزله زده مشغول کار بودند.

تابش توضیح داد: کل وام و بلاعوض پرداختی برای واحدهای آسیب دیده شامل ۲۲هزار میلیارد ریال وام بعلاوه ۴هزار میلیارد ریال بلاعوض بوده که مجموعا ۲۶هزار میلیارد ریال وام بعلاوه بلاعوض پرداخت شده است.

اتمام عملیات تعمیراتی  ۵۵هزار واحد شهری و روستایی

وی در ادامه در توضیح بازسازی واحدهای تعمیری نیز توضیح داد: باتوجه به تخصیص اعتبارات و آمادگی بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات بانکی، معرفی افراد در سطح شهرها و روستاها برای شروع عملیات تعمیر در شهر و روستا آغاز شده است و تاکنون عملیات تعمیر ۵۵هزار واحد که ۳۹ هزار واحد آن شهری و ۱۶ هزار واحد آن روستایی هستند به اتمام رسیده است.

تابش همچنین گفت: در شهر سرپل ذهاب در خصوص واحدهای تعمیری تاکنون تعمیرات ۱۱ هزار و ۵۰۰ واحد آغاز و ۱۱ هزار و ۴۰۰ واحد به اتمام رسیده است و عملیات اجرایی واحدهای نیازمند مقاوم‌سازی نیز در حال انجام است.

تخریب و آواربرداری واحدهای احداثی

رئیس بیناد مسکن انقلاب اسلامی در ادامه گزارش خود با اعلام اینکه آواربرداری‌ها پس از جداسازی و بازیافت مصالح قابل استفاده انجام می‌شود، گفت: تاکنون تعداد ۳۴ هزار و ۴۳۲ واحد؛ شاملِ ۱۰ هزار و ۲۴۴ واحد شهری و ۲۴هزار و ۱۸۸ واحد روستایی تخریب و آواربرداری شده است که متوسط هزینه عملیات تخریب و آواربرداری برای هر واحد حدود ۲۰ میلیون ریال است.

نظر شما