شناسهٔ خبر: 63005 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

معاون اول رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد توسعه سواحل مکران؛

سواحل مکران نقطه‌ای کانونی برای توسعه سیستان و بلوچستان و هرمزگان شود/ تاکید بر اجرایی شدن طرح جامع توسعه سواحل مکران

جلسه معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اجرایی شدن طرح جامع توسعه سواحل مکران، گفت: باید با برنامه‌ریزی دقیق و سیاست‌گذاری صحیح، ضمن اجرای پروژه‌ها و عمل به وعده‌های داده شده، نسبت به محرومیت‌زدایی و توسعه استان اقدام شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در جلسه ستاد توسعه سواحل مکران که با حضور تعدادی از وزرا از جمله وزیر راه و شهرسازی برگزار شد با اشاره به ظرفیت کم‌نظیر سواحل مکران برای توسعه استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، گفت: سواحل مکران باید به نقطه‌ای کانونی برای توسعه و رفع محرومیت از این دو استان تبدیل شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود محرومیت در استان سیستان و بلوچستان و فاصله زیاد شاخص‌های توسعه در این استان با سایر استان‌های کشور، تصریح کرد: حل مسائل استان سیستان و بلوچستان نیازمند طرحی نو و نگاهی ملی است و این موضوع باید در دستور کار همه دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به تدوین طرح جامع برای توسعه سواحل مکران و برنامه‌ریزی برای اجرای چند پروژه بزرگ در این منطقه، خاطر نشان کرد: برنامه‌ها و پروژه‌های خوبی برای اجرا در این منطقه تهیه شده است که می‌تواند به توسعه سواحل مکران کمک کند.

جهانگیری افزود: برای توسعه سواحل مکران باید همه جوانب نظیر مسائل زیست محیطی و مسائل اجتماعی دیده شود و سیاست روشن و دقیقی برای اجرای طرح جامع توسعه سواحل مکران تدوین شود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید پروژه‌های مصوب در سفر مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان و نیز قول‌ها و وعده‌های داده شده از سوی رییس جمهور محترم برای توسعه این استان به سرعت محقق شوند، گفت: باید با برنامه‌ریزی دقیق و سیاست‌گذاری صحیح، ضمن اجرای پروژه‌ها و عمل به وعده‌های داده شده، نسبت به محرومیت‌زدایی و توسعه استان اقدام شود.

وزیر راه و شهرسازی هم در این جلسه با اشاره به تدوین برنامه جامع توسعه سواحل مکران گفت: این برنامه در ۱۲ محور تهیه شده که ۳۸ محرک اقتصادی در آن وجود دارد و اجرای این برنامه‌ها همت و تلاش همه دستگاه‌ها را می‌طلبد.

اسلامی افزود: در این برنامه توسعه‌ای ظرفیت‌های بومی سواحل مکران با نگاه درون‌زا و برون‌نگر دیده شده و احداث دو شهر جدید نیز در این برنامه پیش بینی شده است که به زودی ساخت واحدهای مسکونی برای ساکنین آن آغاز خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به شرایط اقلیمی مناسب در سواحل مکران و بخصوص چابهار برای کشت گلخانه ای، گفت: چابهار این ظرفیت را دارد که به میزان ۱۰ هزار هکتار کشت گلخانه ای با ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در آن ایجاد شود.

حجتی با یادآوری اینکه ۵۵ درصد صید و صیادی کشور در سواحل مکران انجام می شود، خاطر نشان کرد: سواحل مکران از ظرفیت گسترده ای برای پرورش ماهی در دریا و پرورش میگو برخوردار است که اگر حمایت های لازم صورت گیرد با مشارکت بخش خصوصی شاهد توسعه در این گونه فعالیت ها خواهیم بود.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با بیان اینکه شاخص های استان در بخش های مختلف نظیر بهداشت و درمان، ‌ فرهنگ و هنر و آموزش و پرورش فاصله زیادی با میانگین کشور دارد، خواستار اجرای مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به این استان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز حضور داشتند، گزارشی از عملکرد پروژه های طرح توسعه سواحل مکران طی ۹ ماهه سال ۹۷ ارائه شد و توضیحاتی نیز در خصوص پروژه های زیرساختی طرح توسعه سواحل مکران نظیر احداث راه آهن، جاده سازی، توسعه بندر شهید بهشتی، ‌ انتقال آب و احداث سد و نیروگاه بیان گردید.

در ادامه این جلسه، گزارشی از اهم اقدامات دبیرخانه ستاد توسعه سواحل مکران ارائه شد و نماینده دبیرخانه در این گزارش اعلام کرد که رویکرد دبیرخانه تلاش در جهت محرومیت زدایی پیش از آغاز روند توسعه این سواحل بوده است و دبیرخانه ستاد توسعه اجتماع محور جهت افزایش توانمندی جوامع محلی و توسعه پایدار و متوازن و همراهی جوامع در فرآیند توسعه صنعتی و عمرانی را دنبال می کند.

همچنین در ادامه این جلسه، پس از بحث و تبادل نظر در خصوص گزارش های ارائه شده، پیشنهادات و نظراتی در جهت سرعت بخشیدن به روند توسعه سواحل مکران و اجرای طرح جامع این سواحل ارائه شد

نظر شما