شناسهٔ خبر: 64113 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

در نشست تشریح روند طراحی ابر پروژه ملی ترمینال هوایی ایران شهر مطرح شد ؛

جزئیات طراحی و ساخت بزرگترین پایانه هوایی کشور/ امضای تفاهم نامه ساخت ایران شهر در آینده نزدیک 

شركت شهر فرودگاهي در نشست مشترک مدیران شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با معاونان "حمل و نقل" و "معماري و شهرسازي" وزارت راه و شهرسازی، روند طراحی و ساخت ابر پروژه ملی پایانه هوایی ایران شهر تشریح شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، کوروش فتاحی عضو هیئت مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام (ره) و مجری پروژه ترمینال‌های سلام و ایران شهر در این جلسه اظهار داشت: با توجه به نقش مهم صنعت هوایی در توسعه اقتصاد، طراحی و ساخت یک پایانه هوایی با ظرفیت بالا به نام ایران شهر در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: یکی از اقدامات جدید که در پروژه پایانه هوایی ایران شهر انجام شد برگزاری مسابقه ویژه برای طراحی آن بود، در این مسابقه از کلیه مردم خواسته شد تا نظرات خود برای طراحی این پایانه هوایی به دبیرخانه‌ای که به منظور دریافت ایده‌ها تشکیل شده بود ارسال کنند و در اردیبهشت ماه نیز از صاحبان ایده‌های برتر تقدیر شد.

فتاحی افزود : در فراخوانی دیگری نیز که به صورت بین المللی برای طراحی و ساخت پایانه هوایی ایران شهر داده شد، ۳۴ شرکت خارجی برای انجام عملیات پروژه اعلام آمادگی کردند که در نهایت پس از پایش‌های صورت گرفته ۴ شرکت خارجی به همراه ۴ شرکت ایرانی همکار آن‌ها، برای کار در پروژه ایران شهر انتخاب شدند و با برگزاری یک مسابقه ویژه، شرکتی که کار طراحی و ساخت پایانه هوایی ایران شهر را انجام خواهد داد معرفی می‌شود و این مسابقه از ۳۱ ژانویه آغاز شده و تا دو ماه و نیم دیگر در جریان است.

علی رستمی رییس هیئت مدیره و سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در خصوص ویژگی‌های پایانه هوایی ایران شهر گفت : این پایانه هوایی در ابتدا با ظرفیت اعزام و پذیرش سالانه ۲۵ میلیون مسافر ساخته می شود و در فاز نهایی ظرفیت آن به ۱۰۰ میلیون مسافر در سال خواهد رسید.

وي گفت : زیر بنای اولیه ساخت این پایانه هوایی ۴۱۰ هزار متر مربع است که در پایان پروژه به ۶۵۵ هزار متر مربع خواهد رسید و در تلاش هستیم تا بهترین خدمات را در این پایانه هوایی به مردم و مسافران ارائه کنیم.

شهرام آدم نژاد معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در خصوص پروژه پایانه هوایی ایران شهر اظهار داشت : طراحی و ساخت یک پایانه هوایی با ظرفیت بالا خواست عمومی کشور است و ما باید برای گرفتن سهم خود از حمل و نقل هوایی در منطقه این پایانه هوایی را در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ایجاد کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت : در آینده نزدیک تفاهم نامه BOT برای ساخت پایانه هوایی ایران شهر را نهایی خواهیم کرد.

وی با اشاره به ساخت فرودگاه جدید در استانبول گفت : ما نیز باید هرچه سریع تر پروژه ایران شهر را کلید بزنیم و مدل اقتصادی نشان می دهد که ساخت این پروژه امکان پذیر است.

در ادامه جلسه فرزانه صادق ‌مالواجرد معاون معماري و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت طرح جامع ۱۴ هزار هکتاری شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت :  امیدواریم با ثبت این طرح در اسناد شورایعالی معماري و شهرسازي اقدامات بعدی در شهر فرودگاهی مانند مناسبات آن با بیرون نیز انجام شود.

معاون معماری و شهرسازي وزارت راه و شهرسازی افزود : شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) نه فقط برای تهران بلکه برای کل کشور دارای اهمیت است و باید توجه ویژه به آن شود.

نظر شما