شناسهٔ خبر: 65119 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در دیدار وزیر راه و شهرسازی با وزیر حمل و نقل و تکنولوژی آذربایجان

خطوط ترانزیتی ریلی و جاده‌ای بین دو کشور ایران و آذربایجان گسترش می‌یابد/مشکل گمرک بار همراه اتباع آذربایجانی مسافر نخجوان حل می‌شود

آدربایجان وزیر راه و شهرسازی در دیدار با وزیر حمل و نقل و تکنولوژی آذربایجان با تاکید بر اینکه مشکل گمرک بار همراه اتباع آذربایجانی مسافر نخجوان حل می‌شود، گفت: به دنبال آن هستیم تا خطوط ترانزیت ریل و جاده بین دو کشور با جدیت گسترش یابد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی امروز در آستانه افتتاح ایستگاه راه آهن رشت و اتصال استان گیلان به شبکه ریلی سراسری با شاهد مصطفی‌یف وزیر اقتصاد، رامین گلوزاده وزیر حمل و نقل و فناوری اطلاعات و همچنین جاوید گورباخف مدیرعامل راه‌آهن آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.

وی با بیان اینکه برنامه های توسعه‌ای و گسترش زیرساخت‌ها کمک می‌کند که میزان تبادلات و تعاملات دو کشور گسترش یابد، گفت: در دیدارهای قبلی مطالبی مطرح شده بود که توسط هیات ایرانی دیدارکننده پیگیری شده و برای حل آنها برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

اسلامی یکی از این مسائل و مشکلات بین دو کشور را مسائل گمرکی برای اتباع آذربایجانی مسافر نخجوان عنوان کرد و افزود: در همین راستا و برای حل این مشکل با گمرک جمهوری اسلامی ایران تفاهم شده است و به زودی با امضای تفاهم نامه ای در کمیسیون مشترک بین دو دولت این مساله به طور کامل حل خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی بر اراده کاملا جدی طرف ایرانی برای گسترش خطوط ترانزیتی ریل و جاده بین دو کشور تاکید کرد و افزود: امیدواریم پروژه اتصال ریلی رشت به آستارا به زودی نهایی شود و با تاکیداتی که الهام علی‌یف رئیس جمهوری آذربایجان داشته که سریع‌تر پیمانکاری قوی برای احداث این خط انتخاب شود و ایران نیز با قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان بزرگترین پیمانکار داخلی کشور صحبت کرده، تلاش داریم تا سریع‌تر اقدامات احداث این خط صورت بگیرد.

وی ادامه داد: بعد از تفاهمات لازم با پیمانکار، باید انتقال سرمایه و پرداخت سهم آذربایجان برای توسعه این خط مشخص شود و تیم جمهوری اسلامی با مسئولیت دکتر خادمی مدیرعامل شرکت توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل به این امر رسیدگی خواهد کرد تا هرچه زودتر به نتیجه رسیده و تفاهمات صورت گیرد.

همچنین همتای آذربایجانی وزیر راه و شهرسازی با تبریک اتصال ریلی رشت به شبکه سراسری راه آهن ایران به مهندس اسلامی گفت: امیدواریم کریدور شمال-جنوب هرچه سریعتر به اتمام برسد و مسیر ریلی به آذربایجان از طریق آستار متصل شود.

وی با تاکید بر اینکه ایران کارهای بزرگی در حوزه ترانزیت انجام داده است، افزود: سالیان سال است که امپراطوری های مختلف تلاش کرده‌اند تا خلیج فارس به روسیه متصل شود ولی تاریخ گواه آن است که امروزه روحانی رئیس جمهوری ایران و الهام علی‌یف با تکمیل کریدورهای شمال- جنوب در تلاش هستند تا این امر محقق شود.

وی یادآور شد: بعد از اتصال ریلی گیلان به شبکه سراسری حجم بار بین دو کشور  ۴ یا ۵ برابر خواهد شد و زمینه های گسترش حجم تبادلات بین دو کشور فراهم شده است.

وزیر حمل و نقل و فناوری اطلاعات آذربایجان افزود: کشور آذربایجان در تلاش است تا کارخانه واگن سازی در باکو را راه‌اندازی کند تا به وسیله آن دین خود را به کریدور شمال-جنوب ادا کرده باشد.

نظر شما