شناسهٔ خبر: 68355 - سرویس هواشناسی
نسخه قابل چاپ

ایران در رقابتی سخت با عربستان موفق به کسب کرسی هواشناسی منطقه آسیا شد

هواشناسی منطقه آسیا سازمان هواشناسی جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۵ سال با کسب ۷۶ رای نمایندگان کشورهای عضو در مقابل عربستان با ۵۴ رای، موفق به کسب آخرین کرسی شورای اجرایی سازمان هواشناسی منطقه آسیا شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سازمان هواشناسی، سازمان هواشناسی کشورمان با کسب با ۷۶ رای به عضویت شورای اجرایی سازمان هواشناسی منطقه آسیا درآمد.

بر اساس این گزارش، شورای اجرایی سازمان هواشناسی( EC ) از نمایندگان کشورهای مناطق شش گانه سازمان هواشناسی جهانی تشکیل شده است و در آن کلیه مستندات سازمان جهانی هواشناسی نهایی می‌شود.

ایران در منطقه دوم آسیا عضویت دارد که در آن شش صندلی در شورای اجرایی برای اعضای این گروه لحاظ شده است که یک صندلی آن متعلق به کشور رئیس گروه اختصاص است که در حال جاضر ریاست آن را کشور امارات بر عهده دارد و پنج صندلی دیگر به نمایندگان هواشناسی سایر کشورها اختصاص دارد.
از این منطقه کشورهای ایران، عربستان، هند، چین، ژاپن و کره جنوبی کاندیدا شدند که هر شش کشور در این دوره از انتخابات برای پنج صندلی اعلام کاندیداتوری کردند و پس از مذاکرات سنگین و بدون توافق هر شش کشور برای رآی‌گیری به فروم اصلی رفتند.
در دور اول چهار کشور هند، قطر، ژاپن و چین به عضویت شورای اجرایی سازمان هواشناسی منطقه آسیا انتخاب شدند. عضویت ایران و عربستان با رای مساوی به دور دوم کشیده شد که در دور دوم، ایران با ۷۶ رآی در مقابل عربستان با ۵۴ رآی موفق به کسب آخرین کرسی منطقه آسیا شد.
گفتنی است:‌ عضویت سازمان هواشناسی جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرایی سازمان هواشناسی منطقه آسیا پس از ۱۵ سال محقق شد.