شناسهٔ خبر: 69241 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

رشد ۲۸ درصدی تحویل سفارش های ایرباس در نیمه نخست سال ۲۰۱۹/ ایرباس از برنامه سالیانه خود عقب است

هواپیماهای ایرباس شرکت هواپیما سازی ایرباس در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ توانسته تحویل هواپیماهای خود را به اندازه ۲۸ درصد افزایش دهد، با این حال کماکان از برنامه سالیانه خود برای تحویل ۸۹۰ هواپیما عقب است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بنا به گفته های منابع موثق از درون شرکت ایرباس، تحویل سفارش های این شرکت هواپیماسازی اروپایی در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ حدود ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرده است. این شرکت در این مدت تزدیک به ۳۹۰ هواپیما تحویل مشتریان خود داده و در مسیر پیشی گرفتن از شرکت بحران زده بویینگ قرار گرفته است. البته این اتفاق مستلزم ثبت یک رکورد در نیمه دوم سال است.

تحویل ۳۸۹ هواپیما، که شامل تحویل ۲۲۷ هواپیما در فصل دوم می شود، باعث شده این شرکت اروپایی برای رسیدن به هدف سالیانه خود یعنی تحویل ۸۸۰ تا ۸۹۰ هواپیما، نیاز به تولید حدود ۵۰۰ فروند هواپیما در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ داشته باشد. 

رشد آمار نیم ساله تحویل هواپیما توسط ایرباس در سال جاری، عمدتا به خاطر اضافه شدن خط تولید هواپیمای کانادایی A۲۲۰ به ایرباس است، که به تازگی از شرکت بمباردیه خریداری شده است.

سال گذشته میلادی آمار تحویل هواپیما در نیمه نخست سال توسط ایرباس با کاهش ۱ درصدی به ۳۰۳ هواپیما رسیده و این کاهش عمدتا به خاطر تاخیر در تحویل موتورهای ایرباس A۳۲۰ نئو رخ داده بود. با کاهش زمان تاخیر در تحویل موتورها، بازگرداندن برنامه تولید این هواپیمای تک راهروی پول ساز به مسیر سابق خود یکی از اولویت های اصلی این شرکت است.

با این وجود ایرباس در این سال موقعیت سابق خود به عنوان بزرگترین تولیدکننده هواپیماهای تجاری را که از سال ۲۰۱۱ بی سابقه است، پس خواهد گرفت. علی الخصوص با توجه به این مساله که تحویل هواپیماهای بویینگ ۷۳۷ مکس به خاطر دو حادثه مرگبار به حالت تعلیق در آمده است. بویینگ تا روز ۳۱ می سال جاری تنها ۲۰۲ هواپیما به مشتریان خود تحویل داده است.

ایرباس به این منظور برخی از مدیران کلیدی خود را جابجا کرده و مایکل منکینگ، مدیر برنامه نظامی ایرباس A۴۰۰M که پیشتر مدیر اجرایی سیستم های فضایی این شرکت بود، به عنوان مدیر برنامه A۳۲۰ منصوب کرده است. مدیر پیشین این برنامه نیز به عنوان رییس خدمات مشتریان ایرباس منصوب شده است.

منبع: رویترز