شناسهٔ خبر: 70021 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری خبر داد؛

تهیه طرح متناسب با بافت تاریخی گذر آقانورالله نجفی در استان اصفهان/ تاکید مجدد بر ممنوعیت هرگونه اقدام اجرایی در گذر آقانورالله نجفی

فرزانه صادق مال واجرد فرزانه صادق‌مالواجرد با اعلام این مطلب که بنا بر اعلام استانداری اصفهان و بر اساس مصوبه‌های پشین شورای‌عالی شهرسازی هرگونه عملیات و اقدام اجرایی در گذر آقانورالله نجفی متوقف شده است، از تهیه و تدوین طرح متناسب در این بافت توسط استان اصفهان با هماهنگی میراث‌ فرهنگی خبر داد و گفت: با تهیه و تصویب طرح در استان، نتیجه برای تصمیم‌گیری نهایی به شورای‌عالی شهرسازی ارسال می‌شود.

فرزانه صادق‌مالواجرد دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص گذر آقانورالله نجفی اصفهان به خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفت: به دلیل اهمیت موضوع، قرار بود این موضوع در هفتمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طرح شود که بنا به درخواست معاون عمرانی استانداری اصفهان این موضوع تا تعیین تکلیف نهایی در استان به تعویق افتاد و از دستور جلسه شورای‌عالی شهرسازی خارج شد.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران ادامه داد: بنا بر اعلام معاون عمرانی استانداری اصفهان، هرگونه اقدامات اجرایی در گذر آقا نورالله نجفی متوقف اعلام شده است. همچنین، کارگروه تخصصی استان مقرر کرده که با تعیین شرایط متناسب با بافت تاریخی، طرح تعیین یک گذر محدود محلی متناسب با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهیه و به تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان برسد.

صادق مالواجرد، افزود: طرح در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تهیه و تایید می‌شود و سپس به شورای‌عالی شهرسازی و معماری می‌آید تا در اینباره تصمیم‌گیری شود.

وی یادآور شد: در خصوص اهمیت بافت تاریخی شهر اصفهان خصوصا پیرامون نقش جهان و مسجد شیخ لطف‌الله، پیش‌تر، شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران مصوبه‌ای را به منظور حفاظت از بافت تاریخی تصویب و ابلاغ کرده بود.

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران خاطرنشان کرد: مصوبات پیشین شورای‌عالی شهرسازی تاکید کرده بود که هرگونه اقدام در محدوده گذر آقانورالله نجفی باید بر اساس ضوابط میراث‌فرهنگی، حفظ و صیانت از کلیات بافت تاریخی شهر اصفهان باشد.

بنا بر این گزارش، به‌رغم تاکیدات شورای‌عالی شهرسازی، یکسری اقدامات اجرایی و تخریب‌هایی در خیابان آقانورالله نجفی در سنوان گذشته انجام گرفته بود که مغایر با مصوبات شورای‌عالی شهرسازی و همچنین مغایر با ضوابط میراث فرهنگی بود که در این راستا مقرر شده بود تا استان اقداماتی را انجام دهد.