شناسهٔ خبر: 72658 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

آماده‌سازی زمین برای ساخت ۵۹۰۰۰ واحد مسکونی/ ساخت ۲۰۰۰۰ واحد مسکونی در ۹ شهر جدید شروع شده است

حبیب‌الله طاهرخانی حبیب‌اله طاهرخانی، از پیشرفت قابل توجه طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در شهرهای جدید خبر داد و گفت: ساخت نزدیک به ۲۰ هزار واحد مسکونی در ۹ شهر جدید کشور شروع شده و مراحل آماده‌سازی زمین برای شروع ساخت ۵۹ هزار واحد مسکونی دیگر نیز در شهرهای جدید در دست انجام است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حبیب‌اله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره وضعیت و مراحل ساخت و پیشرفت پروژه‌های مربوط به طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در شهرهای جدید گفت: در فاز اول ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی از برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در شهرهای جدید شروع و جانمایی پروژه‌های ساختمانی مشمول این برنامه در هر یک از ۹ شهر جدید مشخص شده است. البته این جانمایی در وضعیت فعلی به معنای عدم ساخت و ساز در سایر شهرهای جدید نیست، بلکه متناسب با پیشرفت کار و نیازسنجی و همچنین فازهای بعد برنامه، برای دیگر مناطق شهری نیز تصمیم مناسب اتخاذ خواهد شد.

در برنامه اقدام ملی مسکن ساخت‌و‌ساز به شکل مشارکتی است

وی با بیان اینکه ساخت و سازهای مسکونی در شهرهای جدید در قالب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن یک فرق اساسی با طرح مسکن مهر در این شهرها دارد، گفت: در طرح مسکن مهر، سازنده‌های مسکن به نوعی نقش پیمانکار داشتند و سرمایه‌گذار تلقی نمی‌شدند؛ ضمن آن‌که در آن طرح، نوعی تضمین فروش به سازنده‌ها داده شد مبنی بر اینکه واحدهای مسکونی ماه‌ها قبل از تکمیل فرآیند ساخت،‌ از طرف دولت به متقاضیان واجد شرایط، پیش فروش شده بود. اما در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، زمین‌های متعلق به شرکت عمران شهرهای جدید به عنوان سهم دولت به سازنده‌ها واگذار می‌شود و ساخت‌و‌ساز به شکل مشارکتی خواهد بود. سازنده‌ها بعد از اتمام فرآیند ساخت مسکن در این برنامه، بخشی از واحدهای مسکونی را به عنوان سهم خود در اختیار می‌گیرند و بخش دیگری از واحدها در ازای زمین‌های دولتی اختصاص داده شده به برنامه، در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌گیرد تا به متقاضیان واجد شرایط و خانوارهای نیازمند مسکن عرضه شود.

واحدهای مسکونی سهم سازندگان در طرح اقدام ملی مسکن به قیمت متعارف فروخته می‌شود

طاهرخانی، دومین تفاوت این برنامه با طرح مسکن مهر را فروش واحدهای مسکونی سهم سازنده‌ها به قیمت متعارف بازار عنوان کرد و افزود: هر چند همه هدف صفر تا صد برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، عرضه مسکن ارزان‌قیمت برای حمایت از خانه‌دار شدن اقشار ضعیف و متوسط جامعه است اما این هدف با اختصاص زمین دولت به پروژه‌‌های خانه‌سازی و همچنین پرداخت تسهیلات ساخت و خرید مسکن محقق می‌شود. سازنده‌ها نیز در فضای رقابتی می‌توانند واحدهای ساخته شده را به فروش برسانند. این رقابت باعث می‌شود سازنده‌ها از کم‌فروشی در کیفیت و خدمات ساختمان‌ها پرهیز کنند و ساختمان‌هایی که در برنامه اقدام ملی ساخته می‌شود، همانند همه ساختمان‌های مسکونی در شهرهای مختلف، از کیفیت لازم و مشتری‌پسند برخوردار باشد. این در حالی است که طرح‌های قبلی سال‌های گذشته که سازنده، نقش سرمایه‌گذار داشت و پیمانکار دولت بود، پروژه‌هایی احداث شدند که از کیفیت و خدمات مناسب و قابل رقابت با یک ساختمان مسکونی شخصی‌ساز برخوردار نبودند.

کار ساخت نزدیک به ۲۰ هزار واحد مسکونی در ۹ شهر جدید کشور شروع شده است

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره جزییات و آخرین وضعیت عرضه مسکن در این شهرها در راستای برنامه اقدام ملی تولید مسکن گفت:‌ کار ساخت نزدیک به ۲۰ هزار واحد مسکونی (۱۹ هزار و ۹۳۶ خانه) در ۹ شهر جدید کشور شروع شده و همزمان مراحل آماده‌سازی زمین برای شروع ساخت ۵۹ هزار واحد مسکونی دیگر نیز در شهرهای جدید آغاز شده است.
از این ۲۰ هزار واحد مسکونی جدید در حال ساخت در شهرهای جدید، کمترین واحدها به شهر جدید پردیس اختصاص دارد. در پردیس علاوه بر ساخت و سازهای مسکن مهر که در جریان است، به‌تازگی ساخت ۱۵۰ هزار واحد مسکونی جدید نیز در چارچوب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن آغاز شده است. یکی از مهم‌ترین دلایل تعریف حجم کم ساخت واحد مسکونی جدید در پردیس به ظرفیت مسکونی قابل بارگذاری در این شهر مربوط می‌شود. بیشترین پروژه مسکونی جدید تعریف شده در برنامه ۱۱۰ هزار واحدی شهرهای جدید برای فولادشهر اصفهان است که بر این اساس ساخت هفت هزار و ۱۳۴ واحد مسکونی به‌تازگی در این شهر آغاز شده است.

در شهر جدید بهارستان نیز کار ساخت یک‌هزار واحد مسکونی آغاز شده و در شهر جدید پرند در جنوب‌غرب تهران هم اخیراً کلنگ ساخت چهار هزار و ۴۵۰ واحد مسکونی زمین زده شد. در شهر جدید هشتگرد در غرب استان البرز نیز فعلاً ساخت‌و‌ساز ۵۲۰ واحد مسکونی در راستای برنامه اقدام ملی تولید مسکن شروع شده است. در شهرهای جدید گلبهار و سهند نیز به ترتیب کار ساخت دو هزار و ۷۶۰ واحد و ۱۵۰۰ واحد مسکونی آغاز شده است. در صدرای شیراز نیز ساخت و سازهای جدید مسکونی فعلاً با ظرفیت هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در جریان است. همچنین معادل ۸۰۰ واحد به ظرفیت مسکونی شهر جدید امیرکبیر اضافه شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن،کارشناسان اقتصادی اعلام می‌کنند، قیمت مسکن در شهرهای جدید حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد از قیمت مسکن در شهرهای مادر (کلان شهرهای اطراف شهرهای جدید) ارزان‌تر است و هر میزان عرضه جدید مسکن در شهرهای جدید می‌تواند خانواده‌های فاقد مسکن ساکن در شهرهای بزرگ را برای صاحبخانه شدن کمک کند؛ البته این امیدواری منوط به افزایش چشمگیر کیفیت و خدمات سکونتی در شهرهای جدید است تا این مناطق بتواند با امکانات شهری شهرهای مادر رقابت کنند و اسباب مهاجرت پایدار از شهرهای بزرگ به شهرهای جدید را فراهم بیاورند.