شناسهٔ خبر: 76056 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد

مذاكره براي گردشگری دریایی در سواحل استان/ توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در ۵ فاز/ راه‌اندازي خط دریایی چابهار - مسقط تا دو ماه ديگر

بندر چابهار معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: براساس تصمیم سازمان بنادر و حمایت در نظر گرفته شده تا دو ماه آینده با راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار - مسقط گردشگری دریایی در این منطقه رونق خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، صبح امروز در جریان بازدید از بندر شهید کلانتری چابهار با حضور خبرنگاران، سیدحسن ابراهیمی، معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در بندر چابهار دو مجموعه بندری شامل بندر شهید کلانتری و بندر شهید بهشتی وجود دارد که در بندر شهید کلانتری از  ۵ پست اسکله آن ۴ اسکله مربوط به ارائه خدمات به شناورهای سنتی و کوچک و خدماتی و اسکله شماره ۵ مربوط به کانتینر فیدر با ظرفیت کمتر از ۳۰ هزار تن است. 

وی ادامه داد: کشتی‌ها برای ورود به بندر باید از مناطق پرعمق وارد شوند و آبخور ۱۰ تا ۱۶ متر لازم دارند به همین دليل بنادر طوری طراحی شده اند که مسیر با لایروبی برای عبور کشتی‌ها فراهم شده است.

معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: طول کانال بندر شهید کلانتری ۳ کیلومتر مسیر دریایی است که پس از طرح توسعه شهید بهشتی، کانال شهید کلانتری در حوضچه شهید بهشتی ترکیب شد. به این ترتیب آبخورد بندر شهید کلانتری ۱۱ متر و مخصوص کشتی‌های کمتر از ۲۰۰ متر است. 

بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به یکدیگر متصل می شوند

معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار شامل فاز یک و دو است. در فاز دو زیرساخت اولیه هم آغاز شده است. 

وی ادامه داد: طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در ۵ فاز اجرا خواهد شد و براساس این ۵ فاز بندر شهید کلانتری به بندر شهید بهشتی متصل می‌شود. 

ابراهیمی ادامه داد: فاز یک کاملا به بهره‌برداری رسیده است و تجهیزات در فاز یک کامل شده است و فاز دو نیز تا ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. دایک ایجاد شده و استحصال حاصل شده است. در فاز یک زیرسازی به اجرا رسیده و اغلب تجهیزات آمده‌اند. 

وی با بیان اینکه حوضچه بندر شهید بهشتی در ضلع شمالی موج‌شکن بندر است، گفت: حوضچه شهید بهشتی ۳۰۰ هکتار است که لایروبی شده و امکان پذیرش کشتی‌ها با آبخور ۱۶.۵ متر را دارد. 

معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: ۱۵.۸ میلیون متر مکعب لایروبی انجام شد و از محل این لایروبی دایک فاز یک و دو به میزان ۲۰۳ هکتار استحصال اراضی شد. 

وی گفت: امروز بندر شهید بهشتی چابهار کشتی‌های پست پاناماک با آبخور ۱۶ متر را پهلودهی می‌کند.  کانالی به طول ۳ کیلومتر به عرض ۳۰۰متر به وسیله بویه‌ها در بندر شهید بهشتی علامت‌گذاری شده است و از نظر علامت‌گذاریدریایی و آبخور هیچ محدودیتی برای پذیرش کشتی در مسیر شهید بهشتی نداریم. 

خط دریایی چابهار - مسقط تا دو ماه آینده راه اندازی می شود

معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در ادامه  گفت: پیش از این خط مسافری چابهار - مسقط با کشتی با ظرفیت ۲۴۰ مسافر در کلاس‌های یک ،‌ دو و سه و ظرفیت حمل ۴۰ خودرو راه‌اندازی شده بود. با این حال اما به دلیل عدم پشتیبانی برخی ارگان‌ها و بازاریابی‌ بخش خصوصی این خط غیرفعال شد. 

ابراهیمی افزود: از سال گذشته مقرر شد، یارانه‌ای به بخش مسافری تخصیص یابد و در قالب قرارداد با برج اپراتور بندر شهید کلانتری به بخش خصوصی اختصاص یابد. 

معاون اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان یادآور شد: به زودی خط مسافری چابهار- مسقط از اوایل بهمن ماه در بندر چابهار راه‌اندازی می‌شود. 

وی همچنین گفت: قراردادی نیز با شرکت کشتیرانی خصوصی منعقد کرده‌ایم تا گردشگری دریایی در سواحل استان بین بنادر و جزایر راه‌اندازی شود. 

ابراهیمی درخصوص قیمت سوخت شناورهای کوچک که بنزین سوز هستند نیز گفت: با همکاری شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و سازمان بنادر و دریانوردی کمیته‌ای فعال تشکیل شده است تا موانع در این باره برداشته شود.