شناسهٔ خبر: 76158 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

اخذ الکترونیکی عوارض آزادراهی در ۴ آزادراه پرتردد/ نمایش فرآیند محاسبه و اخذ عوارض در غرفه شرکت ساخت و توسعه

خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی در آستانه برگزاری چهارمین نمایشگاه حمل و نقل لجستیک و صنایع وابسته گفت: این دوره از نمایشگاه با محوریت گسترش حمل و نقل هوشمند، پایدار و بهره‌ور برگزار می شود و در همین راستا کلیه سامانه‌های الکترونیکی شرکت ساخت و فرآیند اخذ الکترونیکی کردن عوارض برای علاقمندان به نمایش در می‌آید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از  روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیراله خادمی در آستانه آغاز چهارمین نمایشگاه حمل و نقل لجستیک در تاریخ ۲۴ آذر ماه گفت:‌ شرکت ساخت و توسعه نیز در این دوره از نمایشگاه با هدف توسعه حمل و نقل هوشمند، پایدار و بهره‌ور درکنار بخش خصوصی و سایر فعالان در حوزه حمل و نقل کشور حضور خواهد داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی الکترونیکی شدن اخذ عوارض در آزادراه‌های کشور را از مصادیق بارز حمل و نقل هوشمند دانست و گفت:‌ اخذ الکترونیکی عوارض یکی از اقدامات شایسته در این حوزه محسوب می‌شود که هم اکنون در چهار آزادراه پر تردد کشور در حال اجرا است و فرآیند چگونگی محاسبه و اخذ آن در غرفه شرکت ساخت و توسعه در نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

خادمی نمایش سامانه‌های الکترونیکی شرکت ساخت و توسعه در این دوره از نمایشگاه را اقدامی مهم ارزیابی کرد و گفت:‌ یکی دیگر از کارهای انجام شده در راستای تحقق دولت الکترونیک و شفاف‌سازی اقدامات، راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی در شرکت ساخت وتوسعه است که به شکل کامل‌تر از سال گذشته در غرفه این شرکت به نمایش در خواهد آمد.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه در این خصوص به سامانه پی‌وب اشاره و عنوان کرد: این سامانه با هدف مستندسازی کلیه مراحل اجرایی یک پروژه راه‌اندازی شده است تا ضمن دسترسی به اطلاعات پروژه، امکان رسیدگی به مراحل انجام کار و آگاهی از وضعیت نهایی پروژه نیز میسر شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۵۷ صورت وضعیت در این سامانه به ثبت رسیده و ۵۶۹ فقره در حال رسیدگی و ۴۸۴ مورد نیز تایید نهایی شده است که با توجه به مدت زمان راه‌اندازی این سامانه عملکرد مثبتی محسوب می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح میزان صورت وضعیت‌های الکترونیک شرکت در سه حوزه راه، آزادراه و راه‌آهن گفت: در حال حاضر ۹۳ درصد قرارداد‌های حوزه راه و بزرگراه در قالب ۲۴۳ فقره قرارداد به صورت الکترونیکی به ثبت رسیده است. در حوزه آزادراهی نیز ۵۹ درصد قراردادها در قالب ۴۴ فقره به شکل الکترونیکی به ثبت رسیده و ۹۴ درصد از قراردادهای حوزه راه‌آهن نیز در قالب ۱۰۷ فقره قرارداد تا امروز در سامانه ثبت شده است.

خادمی همچنین در خصوص اقدامات صورت گرفته در توسعه شبکه حمل و نقل کشور اظهار داشت: در بخش توسعه شبکه ریلی تاکنون ۱۳ هزار و ۹۴۵ کیلومتر راه‌آهن در کشور احداث شده است و بیش از ۳ هزار کیلومتر نیز در دست اجرا قرار دارد.

وی میزان شبکه آزادراهی کشور را ۲ هزار ۳۹۵ کیلومتر اعلام کرد و افزود: بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر نیز در دست اجرا قرار دارد. در بخش راه و بزرگراه طول شبکه در دست بهره‌برداری بیش از ۴۲ هزار کیلومتر است و بیش از ۷ هزار کیلومتر نیز در دست اجرا قرار دارد.

خادمی برگزاری نمایشگاه را فرصت مناسبی برای ارائه عملکرد‌ها در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل به مردم دانست و افزود: نمایشگاه عرصه مهمی برای تبادل علم و آگاهی با توجه به دانش روز دنیا و استفاده از پتانسیل‌های موجود در حوزه حمل و نقل است که با توجه به تاکید بر حمل و نقل هوشمند، این فضا موقعیت قابل توجهی برای مبادله دانش، اطلاعات و ارتباط موثر بین حوزه عملیاتی و دانشگاهی کشور محسوب می‌شود.