شناسهٔ خبر: 77248 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن اصفهان خبر داد

معرفی ۴۴۱۸ نفر از سیل‌زدگان اصفهان به بانک

سیل معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان گفت: چهار هزار و ۴۱۸ نفر که از سیل‌زدگان این استان برای دریافت تسهیلات ساخت مسکن به بانک معرفی شدند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محسن قوی‌بیان معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان، گفت: بارش شدید باران و جاری شدن سیل در ابتدای امسال به هشت هزار و ۲۶۲ واحد مسکونی شهری و روستایی این استان خسارت زد.

وی با بیان این که در مرحله نخست جبران خسارت و کمک به حادثه دیدگان سیل، چهار هزار و ۴۱۸ سهمیه به استان ابلاغ شد، اضافه کرد: بر اساس سهمیه ابلاغی استان تاکنون همه خسارت دیدگان به بانک‌ها معرفی و ۸۰ درصد پرونده‌ها به انعقاد قرارداد منجر شده است.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان بیان کرد: عملیات ساخت و ساز واحدهای مسکونی سیل‌زدگان استان اکنون با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

وی ادامه داد: یک هزار و ۲۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی در سال جاری به صاحبان واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل این استان پرداخت شده است.

قوی بیان یادآور شد: این میزان اعتبار مربوط به ۳۲۸ واحد احداث شده شهری، یکهزار و ۷۵۲ واحد احداث شده روستایی و یکهزار و ۲۴۰ واحد تعمیری شهری و روستایی است.

به گفته وی تاکنون یکهزار و ۹۸ فقره وام به خانوارهای دارای مشکل معیشتی پرداخت شده است.   

به گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بارش باران و جریان سیلاب ابتدای امسال به هشت هزار و ۲۶۲ واحد مسکونی شهری و روستایی این استان خسارت زد. از این تعداد خانه آسیب دیده پنج هزار و ۷۷۶ واحد مسکونی در مناطق روستایی و ۲ هزار و ۴۸۶ واحد شهری دچار خسارت شده که نیاز به بهسازی دارند. از این تعداد ۲ هزار و ۲۲۳ واحد تخریبی و ۶ هزار و ۲۲۳ واحد نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

در پی بارش‌های بهاره امسال و جاری شدن سیل بخش‌هایی از استان اصفهان مانند مناطق جنوبی و سمیرم، بخش شرقی همچون دهستان‌های بهارستان و کوهستان، جبل، کوهپایه، خورو بیابانک و نائین و شهرستان‌های غرب استان اصفهان از جمله فریدونشهر، فریدن،   بویین میاندشت و چادگان آسیب دیدند.
استان افزون‌ بر پنج میلیون نفری اصفهان دارای بیش از یک هزار و ۷۰۰ روستا و آبادی با جمعیت نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر است،   نزدیک به ۹۰۰ روستای استان اصفهان نیز بیش از ۲۰ خانوار دارد.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نخستین نهاد سازندگی است که بعد از پیروزی انقلاب تشکیل شد و خدماتی از جمله بسترسازی تامین مسکن قشرهای کم درآمد جامعه، ساماندهی، بازسازی و بهسازی سکونتگاه های مناطق خسارت دیده روستایی، اجرای طرح‌های هادی روستایی، اعطای تسهیلات قرض الحسنه، صدور اسناد مالکیت روستایی با همکاری اداره ثبت و اسناد و اجرای طرح بهسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی را به قشرهای کم درآمد جامعه ارائه کرده است.