شناسهٔ خبر: 78517 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خبر داد:

ساخت اولین کشتی یخچال‌دار پشتیبانی ماهیگیری در کشور

کشتی نفتکش مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: اولین کشتی یخچال‌دار پشتیبانی ماهیگیری به دست متخصصان داخلی در مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در بندرعباس ساخته و با موفقیت به آب اندازی شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اله مراد عفیفی پور با بیان اینکه همه مراحل ساخت اولین شناور یخچال دار کشور (پشتیبانی ماهیگیری) و کلیه فرآیند تولید و به آب اندازی این شناور در مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) به دست متخصصان ایرانی انجام شده است، اظهارداشت: گواهینامه موقت به منظور نظارت بر مراحل ساخت، صادر و این شناور تحت نظارت موسسه (رده بندی ایرانیان) و نیز نظارت عالی کارشناسان اداره مرکزی بازرسی و ثبت شناوران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ساخته و با موفقیت به آب اندازی شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به نوع کاربری این کشتی یخچال دار تصریح کرد: شناور مذکور وظیفه حمل کالای یخچالی و پشتیبانی از شناورهای صیادی، جمع آوری و نگهداری ماهی همچنین رساندن آب شیرین و ملزومات به شناورهای صیادی دیگر را برعهده دارد.

وی افزود: در حال حاضر این شناور در مرحله انجام تست‌های دریانوردی و تعادلی قراردارد با توجه به نتایج حاصله پیش‌بینی می‌شود گواهینامه ثبتی را تا قبل از ورود به سال جدید اخذ کند.

عفیفی پور ظرفیت انبارهای ماهی این شناور را ۹۰۰ متر مکعب و ظرفیت تونل انجماد آن را ۱۰۰ مترمکعب اعلام کرد و گفت: این شناور یخچال دار که پارس صدف (۱)  نام دارد از مخازن سوختی۵۰۰ تنی برخوردار و قابلیت حمل و نگهداری ۳۵۰ تن آب شیرین را در مخازن تعبیه شده داراست.

شایان ذکراست، استان هرمزگان با برخورداری از ۳۰ کارخانه کشتی‌سازی و لنج‌سازی رتبه نخست را در بین استان‌های ساحلی به خود اختصاص داده و به عنوان قطب صنعت ساخت و تعمیر انواع شناور در کشور معرفی شده است.