شناسهٔ خبر: 78745 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

رییس جمهوری در مراسم افتتاحیه منطقه یک آزادراه تهران-شمال عنوان کرد

تمام درآمد منطقه یک صرف ساخت منطقه دو می شود/ افتتاح باند رفت منطقه دو تا پایان دولت/ بودجه راه آهن رشت-آستارا را تامین می کنیم

مراسم افتتاح منطقه یک آزادراه تهران-شمال با حضور رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک آزادراه تهران-شمال صرف ساخت منطقه دو خواهد شد و قرار شده تا پایان دولت دوازدهم یک مسیر از منطقه دو افتتاح شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی بخشی از متن سخنرانی امروز  رییس جمهوری در مراسم افتتاح منطقه یک آزادراه تهران-شمال که در سایت رسمی رییس جمهور منتشر شده به شرح زیر است:برای ملت بزرگ ایران روز بسیار خوشحال‌ کننده ‌ای است. عملاً این پروژه را در دوران تحریم ساختیم و افتخار می‌کنیم به اینکه تحریم نتوانست بر اراده مهندسین، کارگران و مدیران ما و همه بخش‌های مختلف وزارت راه، بنیاد مستضعفان و همه آنهایی که دست‌اندرکار بودند، برای تکمیل این پروژه بسیار مهم تأثیر بگذارد.

البته تحریم ممکن است در زمان‌بندی با یک تأخیرهایی ما را به طور طبیعی مواجه کند، اما هیچ‌وقت  پروژه‌های مهم متوقف نشد.

ببینید وقتی دولت ما شروع شد که ما در تحریم بودیم، در تحریم شدید بودیم تحریمی که از سال ۹۰، ۹۱ شروع شده بود، ۹۲ که آمدیم در شدت تحریم بودیم.

از همان روزهای اولیه ریاست جمهوری، آقای فروزنده را که آن زمان مسئول بنیاد مستضعفان بود، صدا زدم و به او گفتم که نقشه همین آزاد راه شمال را بیاورد. ایشان نقشه را آورد و بحث کردیم که کجا هستیم و چرا اینقدر عقب هستیم و باید چه کنیم؟ همانطور که آقای مهندس فتاح اعلام کردند آن روز ۱۷ درصد از این پروژه انجام گرفته بود و باید برای ۸۳ درصد این پروژه تصمیم می گرفتیم لذا از همان روز گفتم که دولت با تمام کوشش دنبال این طرح خواهد بود.

از سال  ۷۵ با این پروژه سر و کار داشتم. خدا رحمت کند آیت الله هاشمی رفسنجانی را که برای این پروژه تصمیم گرفت. ابتدا طرح دیگری مطرح بود بعد جناب آقای رفیق‌دوست طرحی به آقای هاشمی دادند و ایشان مرا صدا زد و مفصل با من صحبت کرد.

این طرح به بنیاد واگذار شد و زحماتی را از همان روزهای اولیه آقای مهندس فروزنده و بعد آقای سعیدی‌کیا با همه وجود برای تکمیل طرح به صحنه آمد. آقای مهندس فتاح هم که هر کجا بوده با همه توان و قدرت در کار خودش فعال است و ما در کارهای قبلی هم ایشان را دیدیم.

وزارت راه و شهرسازی هم البته در زمان آقای دکتر آخوندی برای این پروژه، ایشان خیلی زحمت کشید. چند بار هم با هم قرار گذاشتیم از این پروژه بازدید کنیم که نشد و جای ایشان امروز که این پروژه افتتاح شده خالی است.

آقای مهندس اسلامی هم از روز اول عنصر بسیار پرکار و خستگی‌ناپذیر و جزو وزرایی است که واقعاً خستگی ناپذیر است. هر ساعتی هم زنگ می‌زنیم ایشان سر کار است و فعال است و تا حالا موفق نشدیم ایشان را در خواب پیدا کنیم. هر ساعتی زنگ زدیم بیدار بوده است.

تشکر می‌کنم از همه آنهایی که بار مسئولیت را بر دوش گرفتند این کار خیلی ارزشمندی است. شما همه بیان کردید و درست هم بیان کردید که با افتتاح این پروژه چقدر در سوخت و در راه صرفه‌جویی می‌شود.

همه ما توجه داریم که عمر مردم و ساعات زندگی مردم چقدر مهم است. اینکه این جاده جدید، یک ساعت و نیم زمان را کوتاه می‌کند، نمی‌شود برای آن ارزش گذاشت. در این جاده، به طور متوسط مثلاً در ۲۴ ساعت، ۱۸، ۱۶ هزار ماشین عبور می‌کند و در هر ماشین ۲، ۳ نفر است اگر اینرا بر ۱.۵ ساعت ضرب و تقسیم کنیم، ببینید چقدر در عمر و زندگی مردم تأثیر گذار است.

همه شما تجربه دارید وقتی آدم یک مسافرت ۲ الی ۳ روزه می‌رود، زمانی که بر می‌گردد اگر در یک راه‌بندان بزرگ گرفتار ‌شود، لذت آن سفر از بین می رود. یک وقتی در این تعطیلات از چالوس به تهران می‌آمدم، ۱۵ ساعت در راه بودیم، شاید شما زمان بیشتر از این را هم تجربه کرده باشید. همه راه بسته بود و ماشین‌ها میلیمتری حرکت می‌کردند. ما نسبت به مردم، عمر و لذت و شادی مردم متعهدیم.

خداوند انسان‌ها را آفریده برای اینکه یک زندگی خوب، سالم و شادمانه داشته باشد. همه‌اش نباید در غم و غصه باشیم. دشمنان ما همیشه می‌خواهند برای ما فشار، مشکلات باشد. بعضی از حوادث است که در اختیار ما نیست و پیش می‌آید مانند سال ۹۸ سال سیل بوده است که از آغاز سال با سیل شروع کردیم.

وقوع زلزله را کاری نمی‌شود کرد. باید کاری کنیم که آثار سوء این حوادث را در زندگی مردم کم کنیم. اصل‌اش را نمی‌شود به طور کامل جلوگیری کرد. حوادث مختلف در زندگی مردم است، امسال هم غم و مشکلات زیادی داشتیم، از شهادت سردار بسیار عزیز ما، سردار سلیمانی گرفته تا حادثه مردم عزیز کرمان  تا مردم عزیزی که در هواپیما جان به جان آفرین سپردند برای همه ما بسیار مایه تأسف بود و سال سختی بود.

 

در این شرایط تحریم این افتتاح خیلی دلپذیر و ارزشمند است. امیدواریم قرار ما این باشد که از صبح پنج‌شنبه مردم بتوانند به راحتی از این جاده رفت و آمد کنند.

البته آقای اسلامی عوارضی در نظر گرفته بود و ما مقداری تخفیف دادیم تا رفت و آمد مردم با شادی شروع شود. در روز غیرتعطیل کمتر و در روز تعطیل هم قیمت مناسب و  همچنین تصمیم گرفتیم که از این قطعه یک، دولت و بنیاد هر درآمدی که دارند، ان‌شاء الله آنرا برای قطعه دوم صرف می‌کنیم. البته این درآمد کافی نیست و قطعه دوم به پول زیادی نیاز دارد لذا مردم بدانند هر مقداری هم در اینجا داده می‌شود، برای قطعه دوم صرف خواهد شد و البته دولت هم کمک می‌کند.

ان‌شاء الله قرار ما با آقای مهندس اسلامی و آقای مهندس فتاح این است که تا پایان دولت دوازدهم، قطعه دوم یک مسیرش افتتاح شود و یک مسیر هم از همان جاده قدیم استفاده شود تا قسمت بعد هم تکمیل شود. همه توان‌مان را بکار می‌گیریم و به آقای دکتر نوبخت هم دستور می‌دهم همه امکاناتی که لازم است در اختیار بگذارد، ان‌شاء الله مردم یک زندگی راحت‌تری را داشته باشند.

اولاً خود این جاده دوستان می‌خواستند ما یک قسمت کوتاهی را برویم تا آخر رفتیم، خیلی جالب توجه و افتخارآفرین است.

اولاً جاده ای زیبا و قشنگ است و جاده‌ای است که یا پل است یا تونل. یعنی در تمام مسیر این جاده شما از پل عبور می‌کنید می‌روید داخل تونل یا از تونل خارج می‌شوید می‌روید روی پل، معلوم است در این ۳۲ کیلومتر چه کار عظیم و بزرگی انجام شده است. یعنی ۱۸ تونل که یکی از آن تونل‌ها نزدیک ۵ کیلومتر طول دارد. اگر اشتباه نکنم ۴۸۵۰ به طور مثال. یکی از تونل‌هایش حدود ۵ کیلومتر است و این همه پل‌های زیبا، مسیر بسیار قشنگ و جالب و فرصتی که اینجا ایجاد می‌شود.

من به استانداران  تهران و البرز هم تبریک می گویم. تبریک برای مردم این دو استان است. چون مردم تهران می‌آمدند نزدیک کرج کیلومترها معطل می‌شدند تا به کرج برسند و از کرج  به جاده چالوس رسیدن هم باز یک داستانی داشت.

وارد جاده چالوس می‌شدیم معلوم بود آن جاده با آن شرایطی که داشت شما تا گچسر برسید واقعاً مسیر خسته‌کننده می‌شد. امروز روز مبارکی هم برای مردم تهران است که راحت‌تر می‌توانند از این مسیر عبور کنند و هم روز بسیار مبارکی برای مردم البرز و مخصوصاً کرج است بخاطر اینکه یک ترافیک سنگینی، آلودگی سنگینی که بود.

تشکر می‌کنم هم از آقای بندپی استاندار عزیز تهران و هم از آقای شهبازی استاندار محترم البرز، اینها هم تلاش و کوشش خودشان را بکار گرفتند و برای این استان‌ها هم بسیار مبارک است و برای مردم همه کشور ما و برای استان شمالی برای مازندران، چالوس هم سر مرز است. برای گیلان و استان‌های شمالی مبارک است.

کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. رقم را گفتند که ارزش روز آن چقدر است. ارزش اصلی‌اش هم حساب کنیم، بیش از ۴ هزار میلیارد تومان خرج شده است. ۴۲۰۰ خرج شده است. ارزش الان هم گفتند حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان ارزش فعلی آن است. خرج زیاد و وقت زیادی برده است در طول این زمان و امروز الحمدالله آماده شده است.

این به نفع سلامت مردم است. اینکه انرژی کمتری مصرف می‌شود. همین که رقم را اعلام کردند در سال بیش از ۸۰ میلیون لیتر مصرف بنزین کمتر می‌شود، این بسیار مهم است، وقت مردم و مسأله آلودگی و سلامت مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.

این جاده، جاده‌ای است که مردم با آن سالم‌تر به مقصد می‌رسند، سلامت مردم برای ما مهم است همه اینها برای ما به عنوان یک روز خوب در تاریخ ایران و برای مهندسین، پیمانکارها، کارگران و مدیران عزیز به عنوان یک روز بسیار ارزشمند ثبت می‌شود.

در یک جهاد همه جانبه ملت ایران برای سازندگی جاده و راه‌آهن، هواپیما، کشتی و بندر که همه برای آقای اسلامی است این مسئولیت سخت و سنگین زیربنای اصلی برای توسعه کشور است.

الحمدالله در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه بنادر، کار بسیار عظیمی انجام گرفته است. در زمینه راه‌آهن کار بی‌نظیری انجام گرفته است. در دولت های یازدهم و دوازدهم ۵ استان همدان، کرمانشاه، آذربایجان های شرقی و غربی و گیلان  به راه آهن سراسری وصل شده اند که این کار بسیار عظیم و بزرگی است.

ان‌شاء الله امیدواریم بخش بزرگ راه‌آهن چابهار به زاهدان که بسیار برای ما اهمیت دارد هم با تزریقی که اخیراً  از لحاظ مالی انجام گرفته امیدوارم حرکت خوبی انجام بگیرد و همچنین راه‌آهن رشت به آستارا که برای ما بسیار اهمیت دارد و همین امروز هم با آقای اسلامی صحبت می‌کردیم ان‌شاء الله بودجه آن را هم به عنوان طرح‌های بسیار مهم تأمین می‌کنیم.

همه اینها را خداوند برای شما مبارک قرار دهد، اصل، رضای خداوند و رضای مردم است. این دو رضایت مهم است. اول رضای خداوند بعد رضای مردم. بقیه چیزها در گذر است. بقیه مسایل، مسایل مهمی نیست از آن عبور می‌کنیم و ان‌شاء الله با همکاری همه ملت با وزارت سلامت (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از این کرونا و این ویروس هم عبور می‌کنیم.