شناسهٔ خبر: 90591 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اعلام کرد:

معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر شهید بهشتی چابهار/ ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی/ سوخت‌رسانی و خدمات‌رسانی به کشتی‌ها/ احداث پایانه ویژه ترانزیت و سواپ فرآورده‌های نفتی

بندر چابهار مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، با اشاره به سرمایه گذاری های صورت گرفته از سوی بخش خصوصی در بندر شهیدبهشتی چابهار، فرصت های موجود برای سرمایه گذاری در این بندر را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان  با تأکید بر اهمیت مقوله سرمایه گذاری در بنادر کشور، به ویژه بندر شهیدبهشتی چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور، در مورد سرمایه گذاری های صورت گرفته از سوی بخش خصوصی، افزود: تجهیز و راهبری فاز یک طرح توسعه، احداث مخازن پتروشیمی، احداث مخازن نفتی جهت ترانزیت سوخت، احداث کارخانه آب شیرین کن و جمع آوری مواد زائد کشتی ها از جمله مواردی است که در بندر شهیدبهشتی چابهار با سرمایه گذاری همراه شده است.

وی افزود: همچنین در بخش احداث ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی، احداث انبار مکانیزه نگهداری کالا، احداث مخازن نگهداری LPG در بندر شهیدبهشتی به روش B.O.T و نیز احداث انبارهای چندمنظوره نگهداری کالا به روش B.O.T شاهد سرمایه گذاری در بندر چابهار هستیم.

به گفته آقایی، همچنین اقدامات بسیار موثری در زمینه بازاریابی و جذب بار و کالا و ایجاد ترافیک دریایی انجام شده که به طور مثال می توان به اخذ تخفیفات خاص برای بندر چابهار و اعلام توانمندی ها، تسهیلات و تخفیفات به اتاق های بازرگانی و صاحبان عمده کالاها اشاره کرد.

فرصت های سرمایه گذاری 

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در ادامه فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهیدبهشتی چابهار را تشریح و اعلام کرد: مشارکت در ساخت و تجهیز فاز ۲ تا ۵ طرح توسعه بندر شهیدبهشتی، احداث انبارهای سرپوشیده و مکانیزه و احداث سیلوی غلات از فرصت های مناسب برای سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی در این بندر است.

وی اضافه کرد: ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی، ایجاد مخازن نگهداری روغن خوراکی، سوخت رسانی و خدمات رسانی به کشتی ها، ایجاد کارخانه های فرآوری و بسته بندی، ایجاد کارخانه تصفیه شکر خام، ایجاد روغن کشی و نیز ایجاد کارخانه آرد و خوراک دام و طیور را می توان از دیگر فرصت های اقتصادی بر شمرد.

احداث خطوط انتقال فرآورده های نفتی

آقایی با اشاره به اینکه در راستای ایجاد مخازن فراورده های نفتی و نیز سرمایه گذاری در زمینه تعمیر، نگهداری و خدمات جانبی کانتینر، فرصت مناسب برای سرمایه گذاران به منظور فعالیت در بندر شهیدبهشتی چابهار وجود دارد، اظهار داشت: احداث محوطه های نگهداری آهن آلات و احداث خطوط انتقال فرآورده های نفتی و پتروشیمی از دیگر مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان افزود: صنایع غذایی مرتبط با صنعت شیلات، تولید انرژی و احداث و بهره برداری از نیروگاه برق، پردازش مواد معدنی و کانی، احداث پایانه ویژه ترانزیت و سواپ فرآورده های نفتی و نیز مجتمع کارگاهی تعمیرات استراتژیک و غیر استراتژیک از دیگر فرصت های مناسب برای سرمایه گذاران به منظور فعالیت در بندر چابهار است.