شناسهٔ خبر: 93472 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی خبر داد

رایزنی برای استفاده از مسیر ارمنستان در بخشی از کریدور شمال-جنوب/ لزوم گسترش و سهل‌تر شدن تبادلات مسافری و باری بین دو کشور

وزیر پرچم وزیر راه و شهرسازی از رایزنی برای استفاده از مسیر ارمنستان در بخشی از کریدور شمال-جنوب خبر داد.

 محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و پیش از سفر به ارمنستان در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به همت دولت برای توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها گفت:  یکی از راهبردهای محوری دولت جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی تعامل گسترده با کشورهای جهان و به ویژه کشورهای همسایه است. 

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی نیز  در این دوره به طور ویژه در حوزه تعامل با کشورهای همسایه با تمرکز بر تبادلات تجاری و حمل ونقلی و بحث ترانزیت گفت‌وگو‌ها، تعاملات و تفاهم‌های متنوعی را دنبال کرده است، به طوری که با استفاده از فرصت موجود و تفاهماتی که با کشورهای همسایه وجود دارد، بتوان تاثیرات مثبتی را در ترانزیت و گسترش ظرفیت حمل و نقلی بین کشورها مشاهده کرد. 

اسلامی با بیان اینکه سفر به ارمنستان در راستای همین راهبرد دولت است، گفت:  در این سفر هم گفت‌و‌گوی دو جانبه با همتای خود را دنبال خواهیم کرد و هم از زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل ریلی و جاده‌ای کشور ارمنستان بازدید خواهیم داشت. همچنین برای اینکه بتوانیم همکاری‌های گسترده‌تری را با کشور ارمنستان برای بازسازی و توسعه زیرساخت‌ها و سرفصل‌های عمرانی تجربه کنیم، رایزنی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: امیدوارم این فرصت شرایطی را فراهم کند که بتوانیم گسترشی در اقداماتی که برای توسعه روابط بین دو کشور ضروری است، مشاهده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وابستگی فرهنگی دو کشور ایران و ارمنستان گفت:  غیر از اینکه ارامنه عزیز در ایران ساکن هستند، یک وابستگی خویشاوندی و هم پیوندی فرهنگی بین دو کشور وجود دارد. بنابراین این یک مطالبه مردمی است که رفت‌و‌آمدها بین ایران و ارمنستان سهل‌تر شده و زیرساخت‌های قوی‌تر ایجاد شود تا تبادلات باری و مسافری گسترش یابد.

وی افزود: همچنین استفاده از خاک ارمنستان برای بخشی از مسیر کریدور شمال-جنوب از جمله مواردی است که مدنظر قرار دارد. بنابراین این سفر چه از لحاظ فرهنگی-اجتماعی و چه از جنبه اقتصادی تاثیرات مثبتی دارد.