شناسهٔ خبر: 95358 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه با فرمان رییس‌جمهوری مطرح کرد؛

تکمیل بیش از ۲ میلیون و ۶۲ هزار واحدمسکن مهر/بهره‌برداری از ۲۲هزار و ۷۱۲ واحد مسکن مهر در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم/ وزارت راه و شهرسازی ۷ هزار میلیاردتومان برای تکمیل و تامین خدمات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر پردیس هزینه کرد

احمد اصغری مهرآبادی قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر ضمن اعلام بهره‌برداری از ۲۲ هزار و ۷۱۲ واحد مسکن مهر در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم، از تحویل ۲ میلیون واحد مسکن مهر از ابتدای اجرای طرح تاکنون به متقاضیان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، احمد اصغری‌مهرآبادی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن امروز ۲۱ تیر در مراسم افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی که با فرمان رییس‌جمهوری انجام شد، ضمن قدردانی از تمامی افرادی که در تکمیل مسکن مهر وزارت راه و شهرسازی را همراهی کردند، گفت: از مجموع ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر تاکنون ۲ میلیون و ۶۲ هزار واحد تکمیل واز این عدد، بیش از ۲ میلیون واحد تحویل مردم شده است. حدود ۶۲ هزار واحد نیز در حال تکمیل است که با نصب انشعابات آب وبرق تکمیل نهایی خواهد شد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی، افزود: بخش عظیمی از ۴۸۰ هزار واحدمسکن مهری که مقرر بود بعد از سکانداری آقای اسلامی وزیر راه و شهرسازی به اتمام برسد، تکمیل شده و تحویل مردم شده است.

مهرآبادی افزود: در مورد شهر جدید پردیس سهم پردیس از مسکن مهر ۸۴ هزار واحد بوده که تاکنون ۷۶ هزار واحد آن تکمیل شده است. این درحالی است که در بدو ورود آقای اسلامی به وزارت راه و شهرسازی تعداد ۳۰ هزار واحد از واحدهای مسکن مهر پردیس به اتمام رسیده بود. در این مدت ۴۶ هزار واحد دیگر به اتمام رسید. بقیه واحدها نیز در ماه‌های آینده تکمیل و تحویل متقاضیان خواهد شد.

وی توضیح داد: در این مدت، نزدیک به ۷ هزار میلیاردتومان برای تکمیل و تامین خدمات زیربنایی و روبنایی، عملیات آماده‌سازی و محوطه‌سازی هزینه شده است که کار بسیار بزرگی است و از محل بند ب تبصره ۸ قانون بودجه و از محل منابع داخلی شرکت عمران شهرهای جدید تامین شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص چگونگی تامین زمین واحدهای مسکن مهر اعلام کرد: ۵۰  درصد پروزه‌های مسکن مهر در اراضی دولتی و در  قالب تعاونی‌های مسکن و تفاهم‌نامه‌های سه‌جانبه ساخته شده است و ۵۰ درصد دیگر با استفاده از ظرفیتی که قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن معین کرده است در اراضی غیر دولتی و اشخاص مخصوصات در بافت‌های فرسوده در داخل محدوده شهرهای ساخته شده که در حال بهره‌برداری است. این نشان می‌دهد که این پروژه با استقبال و مشارکت مردمی همراه بوده است و توانسته بیش از یک میلیون و یکصد هزار واحد را توسط خود مردم بسازد و تحویل بدهد.

وی ادامه داد: ساخت پروژه‌های مسکن مهر از دو محل تسهیلات بانکی و آورده نقدی مردمی هزینه و تکمیل شدند. در این خصوص حدود ۵۷ هزار و ۵۰۰ میلیاردتومان توسط بانک‌های عامل به پروژه‌های مسکن مهر تزریق شد و معادل همین عدد نیز آورده مردم بوده است. در مجموع بالغ بر 110 هزار میلیاردتومان در این پروژه‌ها هزینه شده است و اینها بغیر از احتساب اراضی دولتی است.

مهرآبادی گفت: امروز ۲۱ تیر ۲۲هزار و ۷۰۰ واحد مسکن مهر در سطح کشور افتتاح و بهره‌برداری می‌شود که از این میزان بیش از ۷ هزار واحد در شهر جدید پردیس قرار دارد. همه این واحدها دو خوابه و زیربنای واحدها ۷۵ مترمربع است که در پردیس این واحدها به ۱۳۰ مترمربع می رسد. امروز دو میلیون و ۲۷۰ هزار مترمربع را افتتاح می کنیم که با هزینه معادلی ۳ هزار و ۴۰۰ میلیاردتومان این واحدهااحداث شده است.