شناسهٔ خبر: 95477 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

۱۶ پروژه به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان در حوزه دریایی و بندری در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم افتتاح شد/بهره‌برداری از ۳ پست‌اسکله نفتی به منظور پهلودهی کشتی‌های نفت‌کش در بندر شهیدرجایی

محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی در آیین بهره‌برداری از طرح های ملی وزارت راه و شهرسازی با فرمان رییس‌جمهور از افتتاح و بهره‌برداری از ۱۶ پروژه دریایی و بندری به ارزش ۳ هزار میلیاردتومان در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی در بخش‌های حمل و نقل که با دستور رییس‌جمهوری به افتتاح رسید، گفت: توسعه پایانه کانتینری بندر شهید رجایی که امروز آماده افتتاح است، از دی ماه ۹۶ آغاز شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ناوگان کشتیرانی کانتینری به دنبال استفاده از کشتی‌های بزرگ است و بنادری در گردونه کشتی‌های کانتینری قرار می‌گیرند که قابلیت پذیرش این کشتی‌های بزرگ را داشته باشند، افزود: امروز ۳۱ هکتار پس‌کرانه در اسکله بندر شهید رجایی ایجاد شده است و امکان پهلوگیری کشتی تا ۱۸ هزار و ۴۰۰ TEU ظرفیت وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ورود دو دستگاه لایروب مکنده به ناوگان خدماتی دریایی کشور را در روزهای پایانی دولت تدبیر و امید حرکتی رو به جلو برشمرد و اعلام کرد: بعد از ۵۰ سال نوسازی لایروب‌ها  در دستورکار قرار گرفت و دو دستگاه لایروب مدرن، هم‌اکنون آماده بهره‌برداری است که یک دستگاه برای آب‌های استان هرمزگان و استان سیستان و بلوچستان و یک دستگاه برای آب‌های استان خوزستان و استان بوشهر اختصاص می‌یابد.

راستاد با اعلام این مطلب که اعماق کانال‌های ورودی بنادر افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: امروز  ۳ پست اسکله نفتی برای پهلودهی کشتی‌های نفتکش در بندر شهید رجایی به بهره‌برداری می‌رسد که سبب تسهیل در صادرات نفتی خواهد شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به جذب سرمایه خصوصی در بنادر گفت: جذب سرمایه بخش خصوصی در قالب BOT انجام می‌شود که ۳۴۰ قرارداد است و ۳۲ هزار نفر اشتغال مستقیم دارد. همچنین،۱۷ هزار میلیارد تومان جذب سرمایه خصوصی است که ۷۰ درصد آن تحقق یافته است.

راستاد از دیگر پروژه‌های آماده افتتاح را انبارهای چندمنظوره کالا در بندر امام خمینی(ره) عنوان کرد و گفت: بنادر نباید صرفا محل تخلیه و بارگیری باشد بلکه باید فعالیت ارزش افزوده‌ای در مجاورت بنادر داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از دیگر اقدامات را سفارش ساخت ۸۳ فروند ناوگان خدماتی مورد نیاز سازمان بنادر به صنایع دریایی داخلی برشمرد و اعلام کرد: این پروژه صنایع داخلی دریایی و صنایع پیرامون آن را فعال می‌کند.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی،امروز ۲۴ تیر،  ۱۶ پروژه به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان در حوزه دریایی و بندری آماده افتتاح است.

راستاد تصریح کرد: با وجود تحریم‌های ناجوانمردانه و شیوع کرونا، ورود و خروج کشتی‌ها به/از بنادر ما یک روز هم متوقف نشد.