شناسهٔ خبر: 97605 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

رییس‌جمهور در دیدار با نخست‌وزیر عراق تاکید کرد:

تسریع در اجرای توافق ایران و عراق در اتصال خطوط ریلی شلمچه-بصره

دیدار رییس‌جمهور در دیدار با نخست‌وزیر عراق با اشاره به ضرورت اجرای توافق‌های بین تهران و بغداد از جمله اتصال خطوط ریلی شلمچه-بصره بر اجرای تعهدات عراق در خصوص مطالبات مالی ایران، تاکید کرد.

به گزارش پايگاه خبرى وزارت راه و شهرسازى از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی روز یکشنبه در دیدار " مصطفی الکاظمی " نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه دو ملت ایران و عراق از اشتراکات گسترده و عمیق تاریخی فرهنگی و مذهبی برخوردار هستند، اظهار کرد: روابط دو ملت فراتر از سطح جغرافیایی و همسایگی بوده و هیچ عاملی نمی‌تواند در پیوند ناگسستنی دو ملت خدشه‌ای ایجاد کند.

رئیسی با بیان اینکه ظرفیت همکاری دو کشور فراتر از سطح کنونی است، گفت: ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور مورد شناسایی و توافق قرار گرفته و اکنون زمان اجرایی کردن توافقات و تعامل گسترده اقتصادی به سود منافع دو ملت و توسعه منطقه ای است.

رییس‌جمهوری همچنین با اشاره به لزوم توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی دو کشور، اجرای توافقات موجود بین تهران و بغداد از جمله اتصال خطوط ریلی شلمچه-بصره را مورد تاکید قرار داد و خواستار اجرای تعهدات عراق درخصوص مطالبات مالی ایران شد.

رئیسی در ادامه با تاکید بر تداوم همکاری دو کشور در حوزه‌های راهبردی، به اجلاس بغداد اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از نقش آفرینی منطقه‌ای عراق حمایت می‌کند و به دنبال تثبیت امنیت منطقه با محوریت ایران، عراق و کشورهای پیرامونی بدون مداخله نیروهای خارجی است.

رییس‌جمهوری تاکید کرد: تهران حامی گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای، بدون مداخله بیگانگان است.

رئیسی تصریح کرد: حضور نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی‌ها در منطقه در هر یک از کشورهای منطقه مخل امنیت و ثبات در سطح منطقه است و هیچ سودی برای کشورهای منطقه ندارد و اجرای قانون مجلس عراق در این رابطه می‌تواند موثر باشد.

رییس دولت سیزدهم همچنین مواجهه و بررسی قاطع ابعاد سیاسی و حقوقی ترور شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در مجامع حقوقی و بین‌المللی را مورد تاکید قرار داد.

رییس‌جمهوری با اشاره به ملاحظات دولت عراق درباره همه‌گیری ویروس کرونا، توضیح داد: امیدواریم تا حد ممکن، زمینه سفر عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) تسهیل شود.

جمهوری‌اسلامی ایران حامی نقش‌آفرینی عراق در منطقه باشد

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه ارتباطات عمیق تاریخی، تمدنی و مذهبی، مناسبات ویژه‌ای در روابط ایران و عراق رقم زده است اظهار داشت: بغداد مصمم است سطح همکاری‌های خود در عرصه‌های مختلف به ویژه اقتصادی و تجاری را گسترش دهد. به همین منظور، فعال کردن ظرفیت های توسعه روابط اقتصادی با ایران در همه بخش‌ها را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

نخست وزیر عراق با استقبال از سخنان آیت الله رئیسی در مراسم تحلیف، خاطرنشان کرد: سخنان شما درباره تعامل با همسایگان و کشورهای منطقه بسیار خوب و دقیق بود و این نگاه با استقبال سران دولت‌های منطقه مواجه شد.

الکاظمی همچنین با تقدیر از نقش ویژه حاج قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم، اعلام کرد: آمادگی داریم تا فعالیت تیم مشترکی که مسئله حقوقی این ترور را بصورت داخلی و بین‌المللی پیگیری می‌کند، تقویت کنیم.

نخست‌وزیر عراق همچنین با ارائه گزارشی از موفقیت آمیز بودن اجلاس بغداد، خواستار حمایت جمهوری اسلامی ایران از نقش آفرینی عراق در منطقه شد.

وی با اشاره به لزوم عملی کردن تعهدات کشورش در مقابل ایران، بر پیگیری سریع انجام کامل این تعهدات تاکید کرد.