شناسهٔ خبر: 97822 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

به منظور تسهیل در صادرات هواپیماهای تجاری انجام شد:

درخواست روسیه از اتحادیه اوراسیا برای کاهش عوارض گمرکی موتورهای MC۲۱

MC-21 روسیه از اتحادیه اوراسیا خواست نسبت به کاهش عوارض گمرکی موتورهای هواپیمای تجاری MC۲۱ اقدام کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مقامات روس پیشنهادی را برای کاهش عوارض گمرکی موتورهای هواپیما به اتحادیه اقتصادی اوراسیا ارائه دادند. پیشنهادی که هدف آن تسهیل در صادرات هواپیمای MC۲۱ تفسیر می‌شود.

آنطور که تارنمای «فلایت‌گلوبال» نوشته است، هواپیمای MC۲۱ با دو نوع موتور پرات‌اندویتنی PW۱۴۰۰G و آویادویگاتل PD-۱۴ عرضه می‌شود که موتور اول غربی و موتور دوم ساخت صنایع روسیه است.

کمیسیون اقتصادی اتحادیه  اوراسیا اعلام کرده که پیشنهاد روسیه توسط این کمیسیون دریافت شده است. این پیشنهاد شامل حذف عوارض گمرکی برای واردات موتورهای هواپیما با نیروی رانش ۱۱۰ تا ۱۴۵ کیلونیوتون تا تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۳ می‌شود. این اقدام، صرفه تجاری را برای تولید هواپیماهای خانواده MC۲۱  افزایش خواهد داد.

MC۲۱ یک هواپیمای تک راهرو باریک‌پیکر است که قابلیت حمل ۱۳۲ تا ۲۱۱ مسافر در نمونه‌ها و کلاس‌های تجاری گوناگون را دارد و توسط شرکت متحد هواپیماسازی روسیه طراحی و ساخته شده است. انتظار می‌رود این هواپیما که رقیب هواپیماهایی همچون بویینگ ۷۳۷ و ایرباس A۳۲۰ و A۳۲۱ به شمار می‌رود، تابستان آینده وارد خطوط تجاری هوانوردی شود.

گفتنی است اتحادیه اوراسیا شامل کشورهای روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان است و ایران نیز با این اتحادیه پیمان تجارت آزاد امضا کرده است.