شناسهٔ خبر: 97870 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

تا پایان امسال :

سامانه های ثبت تخلفات رانندگی در مازندران به ۱۳۶ دستگاه می رسد

مازندران مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران عنوان کرد: تا پایان امسال تعداد سامانه های ثبت تخلفات تردد سرعت در سطح محورهای استان مازندران به۱۳۶ دستگاه خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهر سازی ( مازندران)،  عباسعلی نجفی ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر تعداد ۷۵ سامانه ثبت تخلف سرعت  در محورهای مواصلاتی استان نصب و به بهره برداری رسیده که با داشتن کد پلیس نسبت به اعمال جریمه بر وسایل نقلیه خاطی اقدام می کنند و تعداد ۳۴ سامانه جدید نیز آماده بهره برداری بوده که با اخذ کد پلیس تعداد سامانه های فعال به ۱۰۹ دستگاه خواهد رسید و همچنین ۲۷ دستگاه نیز در دستور کار این اداره کل جهت نصب در محور سوادکوه و کندوان قرار دارد که  انشالله با بهره برداری از آنها تا پایان امسال سامانه های ثبت تخلفات تردد در مازندران به ۱۳۶ دستگاه می رسد.

 نجفی خاطر نشان ساخت: مطالعات ترافیکی و بررسی تصادفات در استان نشان داده یکی از اصلی ترین علل تصادفات فوتی و جرحی درمازندران سرعت بالا و غیر مجاز وسائل نقلیه می باشد .

وی ادامه داد : با توجه به تراکم جمعیتی در استان و گذر محورهای بین شهری از مناطق روستایی و کشاورزی ،تداخل جریان تردد وسائل نقلیه با ماشین آلات کشاورزی و عبور عرضی عابرین پیاده هم مزید بر علت شده که سرعت بالا و غیر مجاز وسائل نقلیه تبعات ناگواری بیشتر و شدید تری را سبب شود به همین دلیل یکی از اهداف اصلی و دارای اولویت این اداره کل ، کنترل رفتار مخاطره آمیز رانندگان از جمله سرعت غیر مجاز با استفاده از سامانه های حمل و نقل هوشمند از جمله سامانه ثبت تخلفات تردد می باشد.

 نجفی گفت: این سامانه ها قابلیت تشخیص انواع تخلفات از جمله سرعت لحظه ای غیر مجاز در محل نصب سامانه ،سرعت غیر مجاز متوسط در طول مسیر ها بین دو سامانه ،تخلف عدم تردد از بین خطوط و عدم رعایت فاصله طولی با برخودروی جلویی را دارند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران  افزود: در راستای ارتقا ایمنی تردد در محورهای استان و برای کنترل سرعت مجاز رانندگان و همچنین رفتارهای مخاطره‌آمیز آنان اقدام به نصب، راه‌اندازی و توسعه سامانه‌های ثبت تخلف سرعت در محورهای شریانی و اصلی استان نمود.

وی همچنین اظهار داشت: تمامی محورهای اصلی و شریانی استان به سامانه های ثبت تخلفات تردد با قابلیت پلاک خوانی مجهز شده وامید آن می رود با بهره برداری از این سامانه ها شاهد کاهش تصادفات با شدت بالا و به تبع آن کاهش تلفات انسانی در سطح محورهای استان مازندران باشیم.