شناسهٔ خبر: 99367 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با نماینده ولی فقیه در اردبیل خبر داد

آمادگی احداث راه آهن اردبیل به پارس‌آباد با مشارکت بخش خصوصی

دیدار رستم قاسمی با امام جمعه اردبیل وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه خطوط ریلی و آزادراه‌ها استفاده می کنیم از آمادگی این وزارتخانه برای احداث راه آهن اردبیل به پارس‌آباد و آزادراه در استان اردبیل با مشارکت بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی ، رستم قاسمی عصر پنجشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل اظهار کرد: قبل از سفر رئیس جمهور به استان اردبیل تعدادی از وزرا برای کارهای اداری و بررسی وضعیت دستگاه‌های زیرمجموعه خود به استان‌ها سفر می‌کنند که ما نیز با ورود به استان اردبیل تلاش می‌کنیم تا در حوزه حمل و نقل، راه و مسکن اشکالات، ایرادات و نواقصات کار را مورد رصد و پایش قرار دهیم.

وی به تصمیمات خوب برای کمک به توسعه زیرساخت‌ها در استان اشاره کرد و افزود: قبل از سفر مصوبات خوب و شایسته‌ای را هم در حوزه راه، هم تکمیل راه آهن و بخش مسکن برای استان اردبیل داشتیم که امیدواریم بعد از سفر شاهد عملیاتی شدن این مصوبات باشیم.

وزیر راه و شهرسازی به شرایط  دشوار دولت در بخش منابع درآمدی اشاره کرد و گفت: ما ناگزیریم از ظرفیت بخش خصوصی در توسعه خطوط ریلی و آزادراه‌ها استفاده کنیم و در مورد راه آهن اردبیل – پارس‌آباد نیز آمادگی داریم با مشارکت با بخش خصوصی احداث این خط ریلی را انجام دهیم.

مسکن، اصلی‌ترین اقدام تحول‌آفرین دولت سیزدهم

وزیر راه و شهرسازی اصلی‌ترین اقدام تحول‌آفرین دولت سیزدهم را در حوزه مسکن و تولید چهار میلیون واحد مسکونی اعلام کرد و گفت: با ابلاغ طرح مجلس مبنی بر جهش تولید مسکن در مدت چهار سال سعی بر این است تا با در نظر گرفتن تمام جوانب امر مسکن ارزان قیمت و متناسب با شرایط ایرانیان احداث و تحویل آنها دهیم.

قاسمی تصریح کرد: در سال اول احداث دو میلیون واحد مسکونی آغاز می‌شود چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد احداث این واحدها دو سال به طول می‌انجامد و در این مدت باید کارهای زیربنایی و حمایتی را در بخش تولید مسکن انجام داد.

وی از افزایش وام مسکن تا ۴۰۰ میلیون تومان خبر داد و خاطر نشان کرد: دهک‌های پایین جامعه از این تسهیلات با نرخ سود از پنج تا ۱۲ درصد استفاده خواهند کرد.

قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: دولت مابه‌التفاوت این منابع بانکی را پرداخت می‌کند و در کنار آن قرار است پروانه ساخت و سایر زیرسازی‌ها و آماده‌سازی‌ها را ادارات راه و شهرسازی انجام داده و شرایط خوبی را برای خانه‌دار شدن اقشار مختلف مردم فراهم کنیم.

وی بیان کرد: متناسب با تجربه‌ای که در مسکن مهر داریم، تلاشمان بر این است تا مسکن را متقاضی‌محور بسازیم و به تناسب نیاز مردم در استان‌ها کارها به پیش برود.

قاسمی سهمیه استان اردبیل را در گام اول ۴۰ هزار واحد اعلام کرد و ادامه داد: اگر رغبت و متقاضی بیشتر از این باشد بر تعداد این سهمیه افزوده می‌شود تا ما تأمین مسکن را برای گروه‌های واقعی نیازمند جامعه شاهد باشیم.

اقدام ارزشمند دولت در زمینه ساخت مسکن

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در این  دیدار بیان کرد: مسأله اول استان اردبیل در زمینه راه و شهرسازی بحث اتمام راه آهن است که امیدواریم با درایت شخص وزیر  راه آهن اردبیل در ابتدای سال جدید پیش رو به سرانجام برسد.

آیت الله سید حسن عاملی  با اشاره به دغدغه دوم این استان تصریح کرد: اتصال راه آهن اردبیل به پارس آباد دومین مسأله استان به شمار می‌رود و تحقق این موضوع برای ما بسیار حیاتی و مهم است. دولت برای عملیاتی شدن این طرح می‌تواند از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کند.

عاملی، جاده اردبیل به پارس آباد را سومین مطالبه مهم استان از وزارت راه برشمرد و ادامه داد:  هر بار که در این جاده، حادثه‌ای رخ می‌دهد، بنده شخصا در این‌باره احساس گناه می‌کنم.

وی گفت: مطالبه بعدی تکمیل جاده درام در جنوب استان اردبیل است که تکمیل این جاده اردبیل را به مرکز کشور نزدیک‌تر کرده و جنوب این استان را از بن بست خارج می‌کند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات ارزشمند دولت در زمینه ساخت مسکن اشاره کرد و گفت: با عملیاتی شدن طرح مذکور عزت اهالی تامین می‌شود اما باید در نظر داشت که هرچقدر سود بانکی تسهیلات آن پایین‌تر باشد قشر ضعیف جامعه بهتر می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

عاملی کوتاه شدن دست دلالان از مسکن را لازم دانست و گفت: در کشور ما مسکن بیشتر از خانوار متاسفانه در دست دلالان است که تحقق واقعی و اساسی بحث مالیات بر مسکن خالی این مشکل را حل و فصل می‌کند.