نمایش همه
 • بلند مرتبه سازی ۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۰۹:۲۳

  طراحی‌ نما یا بوم نقاشی!

  عطا چوخاچیان*: بحث طراحی نما یا جداره‌های شهری موضوع جدیدی نیست که از نقطه صفر به ذکر مصیبت پرداخت، اما هنوز معدود افرادی هستند که درباره چهره شهرها دغدغه دارند؛ کوچه و خیابان‌هایی که نه‌تنها دیگر بوی هویت نمی‌دهند، بلکه با دیدنشان ناخودآگاه کلمه بوم نقاشی‌ در ذهن‌ها نقش می‌بندد.

 • نمای تهران ۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۰۹:۰۴

  نقش شهرداری در تعدیل قیمت مسکن

  در این شهر بی‌کیفیت، قیمت مسکن در ادوار مختلف، روز به روز افزایش یافته که از جمله دلایل آن تمرکز امکانات در این کلان‌شهر و افزایش هزینه‌های ساختمان‌سازی ناشی از تراکم فروشی است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۰۸:۲۰

  گام اول برای کاهش سهم تراکم‌فروشی

  دکتر رشید اصلانی*: در مورد اینکه آیا چرخش اقتصاد شهر، بدون فروش تراکم و سایر درآمدهای ناپایدار ممکن است یا نه، پاسخ در وضعیت کنونی منفی است، چراکه نزدیک به ۳۰ سال است که شهرداری تهران به درآمدهای حاصل از تراکم‌فروشی وابسته شده و هر ساله بیش از سال قبل سهم درآمدهای ناپایدار در بودجه شهرداری بیشتر شده و به بالای ۸۰ درصد در بودجه سالانه اداره پایتخت رسیده است.

 • علی بیت اللهی ۱۳۹۶-۰۵-۳۱ ۱۰:۳۶

  چالش‌های تاب‌آوری شهر تهران

  دکتر علی بیت اللهی*: با هدف به اشتراک‌گذاری تجربیات حاصل از سال‌های سال کار و پژوهش بر روی موضوع عمده کاهش ریسک و ارتقای تاب‌آوری‌شهری و با رویکرد اجرائی، عناوین اولویت‌داری که از نظر اینجانب، به‌عنوان اصلی‌ترین چالش‌های تاب‌آور کردن کلانشهر تهران هستند، قابل طرح است که امید است موردتوجه شهردار خوشفکر جدید شهر تهران قرار گیرد.

 • دولت ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۱۱:۳۳

  رأی اعتماد بی‌سابقه

  ١٦نفر از وزراي پيشنهادي رئيس‌جمهوری از مجلس رأي‌اعتماد گرفتند و تنها يك‌نفر نتوانست رأي‌اعتماد کسب کند كه حدود ١٠ رأي كمتر از حد نصاب لازم داشت. اين رأي‌اعتماد چه معنايي دارد؟

 • علی دشتی ۱۳۹۶-۰۵-۳۰ ۰۷:۴۳

  ضرورت اصلاح ساختار شهرداری

  علی دشتی*: خبر استخدام‌های دقیقه نودی در شهرداری و افزایش بار در بدنه سنگین شهرداری باز هم به گوش‌ها رسید. در آخرین مورد مهندس حقانی عضو و رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر خبر استخدام ۷۰۰ نفر در شهرداری تهران را تایید کرد. شهرداری تهران هم اکنون بیش از ۶۰ هزار نفر کارمند دارد و (چندین برابر استانداردهای معمول) در تمام طول سال‌های گذشته با وجود قوانین و مقررات آمره و الزام آور همچنان به تعداد کارکنان شهرداری اضافه شده است.

 • حمید آذرمند ۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۷:۴۶

  چالش‌های پیچیده شهردار جدید

  حمید آذرمند*: پس از یک دوره طولانی، مدیریت شهری در آستانه تغییرات اساسی قرار گرفته است. می‌توان انتظار داشت با تغییر شهردار، تغییرات اساسی و مهمی در رویکردها و سیاست‌های مدیریت شهری رخ دهد. شهر تهران، با طیفی از چالش‌ها و مسائل اساسی و پیچیده مواجه است. مواجه شدن با این مسائل و چالش‌ها، در گام نخست نیازمند شناسایی دقیق مساله است. در این یادداشت، فهرستی از مهم‌ترین چالش‌ها و مسائل مدیریت شهری ارائه شده است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۴:۱۸

  انتظار و امید شهروندان تهرانی/ تهرانی‌ها آرامش و آسایش می‌خواهند

  آناهیتا گودرزی*: پس از بیش از یک دهه سیطره نگاه و تفکری خاص بر امورات شهر، به‌رغم همه وعده‌هایی که داده شد و امیدهایی که تصویب طرح تفصیلی جدید شهر تهران برانگیخت، واقعیت این است که رونق واقعی در احوالات و کیفیت زندگی شهر و شهروندان تهرانی حاصل نشد.

 • بهروز آقایی ۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۰۸:۳۰

  فرصت طلایی بنادر جنوبی برای توسعه حمل‌ونقل دریایی

  بهروز آقایی*: قطع ارتباط تجاری کشورهای جنوبی حوزه خلیج فارس با کشور قطر می تواند فرصت بهره برداری از ظرفیت ها و سرمایه گذاری های جدید را در بنادر جنوبی کشور مهیا کند.

 • پروانه مافی ۱۳۹۶-۰۵-۲۶ ۰۸:۱۸

  اعتماد به همه وزرای روحانی

  پروانه مافی*: جمهوری اسلامی ایران نظامی است مبتنی بر رأی و اراده همه کنشگران جامعه و مردم كه به‌عنوان اصلی‌ترین عنصر در نظام سیاسی کشور، در بیست‌ونهم اردیبهشت سال جاری، تأثیرگذاری و سهم خود از اداره امور اجرائی کشور در چهار سال آینده را به‌خوبی ایفا کردند.

 • میثم بصیرت ۱۳۹۶-۰۵-۲۵ ۰۸:۵۵

  پیدا و پنهان شهریار تهران/ ضرورت لحاظ محتوای پویای شهر تهران برای توسعه متوازن

  دکتر میثم بصیرت*: از همین ابتدا بگویم که نگارنده جزو آن دسته از افرادی است که بی‌آنکه مصلحت شخصی یا سیاسی برای او ایجاب کند، از پایان کار شهردار پانزدهم تهران و انتخاب شفاف شانزدهمین شهردار تهران خرسند و خشنود است و از اینکه امید به زندگی تهران را در مسیر ارتقا می‌بیند، نتوانسته شادی زایدالوصف خود را پنهان کند.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۲:۴۷

  شرح مصائب تهران

  علی جعفری‌شهرستانی*: به بهانه شروع‌ به‌ کار شورای جدید شهر تهران و در آستانه آغاز به کار شهردار، هفت محور عمده از مسائل و مشکلات عملکردی شهرداری تهران بررسی شده‌اند؛ موانعی که اگر به‌درستی شناسایی و ارزیابی نشوند و مورد توجه قرار نگیرند، همان‌گونه که در دهه گذشته فربه‌تر شده‌اند، کماکان استمرار می‌یابند و شهردار و متولیان آتی اداره شهر را با چالش کارآمدی مواجه می‌کنند.

 • شهر سازی ریل پایه ۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۷:۴۵

  ريل و سازگاری با نيازهای شهروندی

  حمل و نقل ريلي و توسعه اين بخش مهم و حياتي در كلان شهرها تا رسيدن به ترافيك آرام و محيط زيستي پاك، يكي از نيازهاي ضروري جوامع شهري امروزي بشمار مي رود.

 • علی نوذرپور ۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۰۹:۰۳

  چالش‌های آینده شهردار تهران

  علی نوذرپور*: میراث حاکمیت بیش از یک دهه اصولگرایان و اقبال مردم به رویکرد اصلاح‌طلبی در اداره امور شهر با انتخاب اصلاح‌طلبان؛ انتظارات و توقعات جدی برای اصلاح امور شهر ایجاد کرده است. برای اصلاح امور، شهردار تهران با چالش‌های اساسی ذیل مواجه خواهد بود.

 • حبیب الله طاهرخانی ۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۰:۰۶

  انتظارات منطقی از شهردار جدید تهران

  حبیب‌الله طاهرخانی*: بالاخره بعد از طی فرآیندی طولانی، محمدعلی‌ نجفی با اجماع اعضای منتخب شورای شهر تهران به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد. او سکان شهرداری شهری را به عهده خواهد گرفت که از دردهای مزمن ساختاری رنج می‌برد.

 • کامیون ۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۱۱:۱۵

  مزایای بارنامه الکترونیکی برای مردم

  وحید ضیایی بیطرف*: اخذ بارنامه الکترونیکی عامل اصلی امنیت کالا، بهبود استانداردهای حمل بار، کاهش تلفات و برقراری عدالت جاده‌ای است اما اکثر رانندگان آن را تنها وسیله‌ای برای پر شدن جیب دولت می‌دانند.

 • زهرا نژاد بهرام ۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۰۸:۵۱

  عباس‌آباد، نگين زخم خورده شهر تهران

  زهرا نژاد‌بهرام *: منطقه گردشگری- فرهنگی عباس‌آباد با وجود اتفاق نظر مدیریت شهری در طول دوره‌های پس از انقلاب به ویژه تاكید مقام معظم رهبری به نگینی زخم خورده مبدل شده است. این منطقه كه با نام تپه‌های عباس‌آباد نیز شناخته می‌شود، با توجه به پتانسیل و نقش‌آفرینی كه در سطح محلی، ملی و فراملی دارد، در طول سال‌های گذشته سرگذشت پرفراز و نشیبی داشته است.

 • احمد مسجدجامعی ۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۱۶:۱۰

  دموکراسی در شهرها

  احمد مسجدجامعی* اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر، علاوه بر پایتخت، در شوراهای بسیاری از شهرها دست بالا را دارند. اینک صرف‌نظر از مسائل انتخاب شهردار، این سؤال مطرح است که اصلاح‌طلبی در مدیریت شهری به دنبال چیست؟ پاسخ این سؤال را با تمرکز بر مفهومی بنیادین و مدنی به نام مردم‌سالاری، می‌توان داد.

 • زلزله خنج ۱۳۹۶-۰۵-۱۹ ۰۸:۰۰

  آموزه‌های عمومی از زلزله پنج سال پیش ورزقان

  مهدی زارع، پروانه پیشنمازی و علیرضا سعیدی*: پنج سال از زمین‌لرزه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ وزرقان آذربایجان شرقی گذشت. مروری بر درس‌های اجتماعی این رخداد و اهمیت آن در مساله مدیریت بحران می‌تواند برای رخداد‌های بعدی راهگشا باشد. دو زمین‌لرزه پی‌در‌پی در ساعت‌های ۱۶:۵۲ و ۱۷:۰۳، ۲۱ مرداد ۹۱ در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان در منطقه‌ای که مردم عمدتا به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند ۳۰۶ کشته به همراه آورد.

 • قالیباف نجفی ۱۳۹۶-۰۵-۱۸ ۰۹:۲۴

  طعنه قالیباف، کنایه نجفی

  بر اساس اعلام اعضای منتخب شورای‌شهر پنجم تهران، شهردار جدید پایتخت روز پنجشنبه مشخص می‌شود. پنج گزینه اصلی این سمت چند روز پیش برنامه‌های خود را برای مدیریت شهر ارائه دادند.

 • محمدعلی نجفی ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۱۰:۴۸

  تهران؛ شهر اميد مشاركت و شكوفايی

  محمدعلی نجفی*: صبح دوشنبه برنامه‌ام را برای اداره شهر تهران به شورای اسلامی شهر تقدیم كردم. «كلیات برنامه پیشنهادی شهرداری تهران» برای دوره چهارساله ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ و با تمركز بر مسائل و چالش‌های پیش روی «شهر» و «شهرداری تهران» برای گشودن افق‌هایی نو در مدیریت شهری تدوین شده است.

 • فریدون صدیقی ۱۳۹۶-۰۵-۱۷ ۰۷:۳۱

  رسانه‌های بی‌مخاطب؛ روزنامه‌نگاران نگران

  فریدون صدیقی*: اصلی‌ترین دغدغه روزنامه‌نگاری معاصر، نداشتن یا ‌تحلیل‌رفتن مخاطب است. به بیان بهتر، به تناسب کثرت، تنوع و گوناگونی رسانه‌های مکتوبی که منتشر می‌شوند، مخاطبی همسو و هم‌سنگ موجود نیست و هم‌خوانی بین تیراژ و تعداد نشریات با مخاطب‌های آن وجود ندارد.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۰:۰۷

  آینده مالیه شهری در تهران

  محمدحسین درودیان*: وضعیت مالیه شهری در شهرداری تهران از گذر سال‌ها شهرفروشی به مرحله‌ای بحرانی رسیده است. با درنظرگرفتن مأموریت خطیر شورای شهر و شهردار جدید تهران، فقط با اذعان به وجود بحران و شرح دقیق ابعاد پیچیده آن است که می‌توان برای برداشتن گام‌های اصلاحی آماده شد. دارایی‌های شهرداری تهران پس از سال‌ها حراج گسترده، بسیار اندک است.

 • الهام امین زاده ۱۳۹۶-۰۵-۱۴ ۰۷:۵۷

  سلیقه شخصی و حقوق شهروندی/ کرامت انسانی فدای مصالح مدیریتی نشود

  الهام امین‌زاده*: در دهه کرامت قرار داریم. جایگاه کرامت در حوزه اخلاق، حقوق، فلسفه و سیاست جایگاهی مقبول همگان است که فارغ از نوع نگاه و تفکر سیاسی یا حزبی دارای ارزشی بالا و متعالی است.

 • محمود میریان ۱۳۹۶-۰۵-۱۳ ۰۸:۳۰

  مشکلات پیش‌‌روی شهردار جدید تهران/ دوران آزمون و خطا گذشته است

  سید محمود میریان*: تهران جهان شهری با بیش از هشت میلیون نفر جمعیت و ۷۰ هزار هکتار وسعت، پایتخت و کانون فعالیت‌های سیاسی- اقتصادی و اجتماعی کشور است که با مشکلات عدیده روزگار سختی را می‌گذراند.

 • شورای شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۰۸:۱۸

  سه شهر، یک شهردار و سه فرماندار

  علی دشتی*: بعد از چندین سال کشمکش، زمزمه‌های تغییر نام «شورای‌اسلامی شهر تهران» به «شورای‌شهر تهران، ری و تجریش» به گوش می‌رسد. یکی از اعضای شورای‌شهر هم خبر از توافق استانداری و شورای‌شهر در این‌خصوص داده بود. باید دید که این توافق تا چه حد صحیح و قانونی است و تهران و ری و تجریش چگونه اداره می‌شوند تا تصمیم بهتری گرفته شود.

 • ناصر ذاکری ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۰۸:۰۴

  آفت سیاست‌زدگی در مدیریت‌شهری

  ناصر ذاکری* براساس اطلاعات سرشماری سال ١٣٩٥، نزدیک به ٢٥‌ میلیون نفر در ١٠ شهر بزرگ کشور (شهرهای با جمعیت بیش از یک‌ میلیون نفر) زندگی می‌کنند. این شهرها در سال ١٣٤٥ جمعا کمتر از پنج میلیون نفر جمعیت داشته‌اند، اما جمعیت امروزشان با جمعیت کل کشور در همان سال برابری می‌کند.

 • حسین عبده تبریزی ۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۰۸:۴۸

  جنس تقاضای مسکن رونق‌ساز

  حسین عبده تبریزی*: در سال‌جاری آنچه می‌تواند رونق معاملات را رقم بزند، نوعی از تقاضا است که به‌دنبال واحدهای مسکونی متراژ کوچک و ارزان‌قیمت است. تقاضای رونق‌ساز شامل گروه‌های خانه‌اولی و متقاضیان خرید واحدهای نوسازشده در بافت فرسوده می‌شود. این نوع تقاضا وارد بازار شده، اما بازار خانه‌های لوکس و گران‌قیمت همچنان در رکود است.

 • شهر تهران ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۲

  چند نکته درباره انتخاب شهردار تهران

  مصطفی ایزدی*: اين يک پرسش فراگير است که چه کسی شهردار تهران باشد؟ از وقتی که شورای شهر تهران و ديگر شهر‌های مهم کشور، در اختيار اصلاح‌طلبان قرار گرفت؛ يعنی از ابتدای خرداد ٩٦ که مشخص شد، شورای پنجم را مردم به دست اصلاح‌طلبان و ميانه‌روها سپرده‌اند، تاکنون اظهارنظرهای فراوانی در رسانه‌ها مطرح شده که در آنها به شهردار آينده اين شهر‌ها، از جمله تهران پرداخته‌اند.

 • حاشیه نشینی چابهار ۱۳۹۶-۰۵-۰۷ ۱۱:۰۷

  بی‌خانمانان را توانمند کنیم

  فردین منصوری*: درحال‌حاضر شهرها و به‌ویژه کلان‌شهرها چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان به واسطه عوامل متعددی ازجمله ناشناختگی، تراکم جمعیتی بالا، فضاهای متعدد بی‌دفاع شهری و عدم امکان نظارت کامل، از مهم‌ترین کانون‌های بروز ناهنجاری و جرائم اجتماعی هستند و به همین دلیل در فرایند برنامه‌ریزی شهری برای یک شهر سالم، کاهش جرم و جنایت در محیط‌های شهری به‌ویژه در حومه‌های شهری جدید، یکی از مهم‌ترین اهداف در ایجاد شهر سالم به‌شمار می‌روند.