حاشیه نشینی

 • نشست ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۳:۰۷

  همزمان با سراسر کشور صورت گرفت:

  آغاز عملیات اجرایی برنامه ملی بازآفرینی محلات فرسوده و ناکارآمد شهری در استان کرمانشاه

  همزمان با سراسر کشور آغاز عملیات اجرایی برنامه ملی بازآفرینی محلات فرسوده و ناکارآمد شهری در استان کرمانشاه اعلام شد.

 • مسعود شریفی ۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۱:۱۱

  مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه خبر داد:

  اصلاح شبکه برق و ایجاد روشنایی معابر در محلات حاشیه‌نشین استان کرمانشاه

  مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت:‌ با همکاری دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی شهری پایدار اصلاح شبکه برق و ایجاد روشنایی معابر در محلات حاشیه‌نشین اجرا می‌شود.

 • مسعود شریفی ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ ۱۶:۱۵

  مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه خبر داد:

  آغاز ساماندهی معابر پله‌ای در محله حاشیه‌نشین مهرآباد کرمانشاه در آینده‌ای نزدیک

  مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت: ساماندهی معابر پله‌ای در محله حاشیه‌نشین مهرآباد (کولی آباد) کرمانشاه در دستور کار قرار دارد و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

 • مسعود شریفی ۱۳۹۶-۱۱-۱۴ ۱۴:۰۰

  در دهه فجر ۹۶ صورت می‌گیرد:

  افتتاح بیش از ۲۳ پروژه عمرانی در استان کرمانشاه

  مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت: در دهه فجر بیش از ۲۳ پروژه عمرانی در حوزه‌های مختلف آماده بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی هستند.

 • نشست ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۱۴:۰۳

  در شهرستان شهرضا انجام شد:

  برگزاری ستاد بازآفرینی پایدار شهری شهرستان شهرضا

  مدیرکل ستاد ملی بازآفرینی شهری گفت: با توجه به تنظیم سند ملی راهبردی در کل کشور، هر شهرستان می‌تواند با بهره‌گیری از این سند، سند بازآفرینی شهرستان را تنظیم و وضعیت شهرستان و بافت‌های هدف را مشخص و برنامه عملیاتی تدوین نماید.

 • نشست ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۱۵:۳۱

  شکرچی‌زاده در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری هرمزگان:

  اجرای طرح اقدام مشترک بازآفرینی به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کند

  جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان هرمزگان با هدف تهیه و تدوین برنامه راهبردی اقدام مشترک برای ساماندهی مدیریت یکپارچه فضایی منطقه‌ای شهر بندرعباس در محل استانداری هرمزگان برگزار شد.

 • حاشیه نشینی ۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۰۸:۰۸

  افشانی مطرح کرد؛

  حاشیه نشینی و گسترش آن از دغدغه‌های مهم کشور/ توجه به اجرای دقیق طرح‌های جامع و تفصیلی شهر‌ها

  معاون عمران، توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: یکی از دغدغه‌های مهم کشور بحث حاشیه نشینی و گسترش آن است که تبعات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نامطلوبی دارد و به همین جهت معاونین عمرانی می‌بایست توجه جدی به این بخش داشته باشند.

 • نشست ۱۳۹۶-۱۰-۲۵ ۰۷:۳۱

  صبح دیروز برگزار شد:

  تشکیل مجمع بسیج در سیستان و بلوچستان با موضوع سکونتگاه‌های غیررسمی

  مجمع بزرگ بسیج استان سیستان و بلوچستان با شرکت ۶۰۰ نفر با موضوع سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی با حضور نماینده محترم ولی‌فقیه در استان، فرمانده سپاه سلمان استان، نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، رئیس مجمع بسیج استان، معاون امنیتی استانداری و جمعی از مدیران کل ادارات و سازمان‌ها در زاهدان تشکیل شد.

 • نشست ۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۱۵:۱۱

  مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان:

  همدان اولین استان در شناسایی محدوده‌های بازآفرینی است

  مدیرکل راه و شهرسازی همدان گفت: ستاد بازآفرینی از سال ۹۳ به صورت ملی، استانی و شهرستانی تشکیل شد و اکنون همدان اولین استان در شناسایی محدوده‌های بازآفرینی در کشور است.

 • علی کرد ۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۰۷:۴۸

  عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص پدیده کانکس نشینی مطرح کرد :

  بزه‌کاری‌ پیامد کانکس‌نشینی محرومان/ گسترش کانکس‌های شهری دور از زاویه دید مسئولان

  عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس کانکس‌‍ نشینی را معضلی جدید درجهت توسعه آسیب‌های اجتماعی و فضای آن را نقطه‌ای امن برای انجام بزه‌کاری‌های متعدد به دور از چشم مسئولان دانست.

 • مجید موزونی ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۱۶:۲۴

  مدیر مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان مرکزی تشریح کرد:

  جزئیات اقدامات انجام شده در خصوص بافت‌های مختلف شهری استان مرکزی

  مدیر مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی در جلسه‌ای که به منظور پیگیری بهسازی و نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری استان تشکیل شد اهم اقدامات انجام شده در خصوص بافت‌های قدیمی واجد ارزش تاریخی، بافت‌های فرسوده شهری و بافت‌های حاشیه‌ای و غیررسمی را تشریح کرد.

 • نشست ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۱۱:۵۵

  مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی مطرح کرد:

  ضرورت بسیج دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی برای بهسازی و نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری

  مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: پیگیری بافت‌های ناکارآمد شهری اعم از بافت‌های میانی فرسوده و بافت‌های حاشیه‌ای و همچنین بافت تاریخی با جدیت بیشتری در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است و جهت اجرایی شدن آن همه دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی شهری باید بسیج شوند.

 • جلسه ۱۳۹۶-۱۰-۱۲ ۱۶:۳۱

  حیدری خبر داد:

  پیشنهاد الحاق ۶ پروژه جدید به پروژه‌های بازآفرینی شهری

  مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: پیشنهاد الحاق ۶ پروژه جدید به پروژه‌های بازآفرینی شهری استان اردبیل توسط اداره کل راه و شهرسازی استان جهت طرح و تصویب نهایی تقدیم سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران شد.

 • نشست ۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۱۶:۲۴

  مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام عنوان کرد:

  اجرای پروژه‌های عظیم راه و شهرسازی ایلام نوید توسعه استان

  مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام در دیدار با خبرنگاران سایت‌های مختلف خبری گفت: با اجرای پروژه‌های عظیم راه و مسکن در استان ایلام زمینه توسعه استان در حال فراهم شدن است.

 • مهدی ابراهیمی ۱۳۹۶-۱۰-۰۸ ۰۹:۱۴

  عضو هیات‌مدیره سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد:

  آزادسازی ۲هزار هکتار اراضی ملی و دولتی از سال ۹۴ تا کنون/ همکاری سازمان با شرکت عمران‌و‌بهسازی در ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی

  معاون املاک‌و‌حقوقی سازمان ملی زمین‌و‌مسکن با اعلام این خبر که از سال ۹۲ تاکنون ۲هزار هکتار اراضی کشور با همکاری یگان حفاظت آزادسازی شد، گفت: با آزادسازی اراضی ملی و دولتی به ویژه در حاشیه شهرها و همچنین شهرهای مرزی کشور، بخش عمده‌ای از حاشیه‌نشینی در سراسر کشور توسط سازمان و با همکاری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، ساماندهی می‌شوند.

 • سخنرانی وزیر ۱۳۹۶-۰۹-۲۸ ۰۸:۴۰

  آخوندی مطرح کرد؛

  ضرورت ایجاد توان رقابتی حمل و نقل دریایی ایران با بازارهای بین‌المللی/ تاکید بر هوشمندسازی بنادر کشور و تحقق درخواست فعالان صنعت دریانوردی

  وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید توان رقابتی حمل و نقل دریایی ایران با بازارهای بین‌المللی شکل گیرد، از ورود رویکرد بازرگانی به برنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد و گفت: اگر شهر آبادی در کنار بنادر شکل نگیرد لطمات فراوانی به منافع سازمان بنادر وارد می‌شود و به همین دلیل باید ارتباط معناداری میان بنادر با شهر و توسعه آن وجود داشته باشد.

 • بازدید ۱۳۹۶-۰۹-۲۷ ۱۵:۲۸

  در سیستان و بلوچستان انجام شد:

  بازدید معاون عمرانی وزیر کشور از حاشیه شهر زاهدان

  صبح امروز معاون عمرانی وزیر کشور و توسعه امور شهری و روستایی به همراه معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، نماینده مردم زاهدان در مجلس، مدیرکل راه و شهرسازی استان و دیگر مدیران و مسئولین استانی از محلات حاشیه شهر زاهدان بازدید کردند.

 • هوشنگ عشایری ۱۳۹۶-۰۹-۲۷ ۰۹:۲۵

  عشایری اعلام کرد:

  بررسی برنامه ملی بازآفرینی شهری از سوی کیمسیون عمران مجلس/ تشریح مزیت‌های پروژه‌ محله‌محور نسبت به پروژه محور

  سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با تأکید براینکه موفقیت پروژه‌های محله‌محور نسبت به پروژه محور، امری ثابت شده است اظهار داشت: با توجه به تغییر رویکردهایی که در امر نوسازی بافت‌های فرسوده حاصل‌شده است، دولت در گام اول نهاد توسعه محله را در شورای عالی معماری و شهرسازی به تصویب رساند و در حال حاضر نیز با افزایش حجم مطالعات و تحقیقات به دنبال تصویب برنامه ملی در این بخش است.

 • پادگان لشکر ۶۴ ارومیه ۱۳۹۶-۰۸-۲۴ ۱۰:۵۴

  در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تاکید شد:

  تأکید شورای عالی شهرسازی و معماری بر حفظ بافت تاریخی و عمومی اراضی پادگان لشکر ۶۴ ارومیه

  جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با محوریت بررسی طرح تفصیلی محل اراضی پادگان لشکر ۶۴ ارومیه و تدقیق محدوده طرح جامع ارومیه تشکیل جلسه داد.

 • حاشیه نشینی ۱۳۹۶-۰۸-۱۹ ۰۹:۰۳

  گزارشی از زمینه‌های اقتصادی ناهنجاری‌های اجتماعی در مناطق حاشیه پایتخت؛

  خاموشی چراغ کودکی با زوزه تندباد محرومیت

  گندم‌های طلایی در کنار جاده‌ای فرعی که سطح پر دست انداز آن چیزی میان آسفالت و خاکی است، تکان تکان می‌خورند و بالای آن‌ها ابری تشکیل شده است. همه چیز در آن سوی گندم‌زار کوچک در هاله‌ای از غبار به چشم می‌آید. مردی سوار بر کمباین در میان گندم‌ها حرکت می‌کند و دروی محصول، ابر کوچکی را در نزدیکی شهری با زندگی‌های غبارآلود ایجاد کرده است. کمی جلوتر از آن، جاده به سمت خاکی شدن می‌پیچد و تا جایی پیش می‌رود که تا چشم کار می‌کند، خاک است و خاک و دخمه‌های آجری.

 • پارک ۱۳۹۶-۰۸-۱۶ ۰۸:۱۵

  رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان ملایر خبر داد:

  احداث پارک در محله شمس‌آباد شهرستان ملایر در استان همدان

  رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان ملایر از احداث پارک در محله شمس‌آباد خبر داد و بیان کرد: در راستای بازآفرینی و توانمندسازی محلات بافت فرسوده و حاشیه‌ای کمتر توسعه‌یافته شهری اقدام به احداث پارک در بلوار شهید تاجوک خیابان نصیری کرده‌ایم.

 • حاشیه نشینی ۱۳۹۶-۰۸-۱۲ ۰۹:۱۲

  قائم‌مقام وزير كشور در امور فرهنگی و اجتماعی خبر داد:

  مهار حاشیه‌نشینی در دستور کار وزارت کشور/ کاهش پرونده‌های تخريب و تصرف اراضی شهری

  یک روز بعد از تشکیل شورای اجتماعی کشور به ریاست رئیس‌جمهور، قائم‌مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی به جمع خبرنگاران آمد تا از مهم‌ترین اقدامات دستگاه‌های مختلف درباره کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور گزارش دهد.

 • حاشیه نشینی چابهار ۱۳۹۶-۰۸-۰۷ ۰۸:۰۴

  بررسی وضعیت حاشيه‌نشينی در جنوب‌شرقی‌ترین استان ایران/ ‌ فاجعه انسانی در كمين مردم سيستان

  سرزمین زال و رستم، «سیستان»، در شمال جنوب‌شرقی‌ترین استان ایران اکنون بی‌شباهت به یک تله نیست. تله‌ای انسان‌ساخت که با وجود قدمت اساطیری و زیست‌بومی غنی، بر اثر روابط کژکارکرد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، رنگ‌پریده از خشکی هامون و ریزگردهای همیشگی، مردم این منطقه را به دام انداخته و به مرور بازتولید فقر می‌کند. این تله، در نهایت افزایش حاشیه‏‌نشینی و سکونت‌گاه‌های غیررسمی را برای این منطقه به ارمغان آورده یا در قالبی دیگر، داغ مهاجرت را بر پیشانی این مردم نشانده است؛ البته اگر ممانعتی برای این مهاجرت در کار نباشد.

 • حاشیه نشینی چابهار ۱۳۹۶-۰۸-۰۷ ۰۷:۴۶

  سرپرست شهرداری زاهدان اعلام کرد:

  سکونت ۳۱۰ هزار نفر در بافت‌های ناکارآمد زاهدان/ کاهش ۵۰ درصدی عوارض شهرداری در بازسازی محلات هدف

  سرپرست شهرداری زاهدان گفت: در حال حاضر ۳۱۰ هزار نفر از ساکنان شهر زاهدان در بافت‌های فرسوده ساکن هستند.

 • حاشیه نشینی ۱۳۹۶-۰۸-۰۶ ۰۷:۵۶

  رشد مهاجران‌ در حاشیه پایتخت/ افزایش سالانه ۲۰۰ هزار نفر مهاجر به جمعيت‌ تهران

  پایتخت طی ۲۰۰سال گذشته هر روز بزرگ و بزرگ‌تر شده‌ و جمعیت‌اش هم بیشتر شده‌است. در تازه‌ترین اظهارنظر مدیركل اجتماعی استانداری تهران از افزایش جمعیت استان تهران سخن گفته و اعلام كرده كه هر سال حدود ۲۰۰هزار نفر به جمعیت استان تهران اضافه می‌شود. سیاوش شهریور از پیشی‌گرفتن جمعیت نواحی تهران خبر داده و افزوده‌ است كه این وضعیت نه‌تنها قابل ادامه نیست، بلكه امنیت ملی را مخدوش می‌كند.

 • حسن موسوی چلک ۱۳۹۶-۰۸-۰۶ ۰۷:۵۲

  راه کاهش آسیب‌ها ‌در حاشیه شهرها

  سید حسن موسوی چلک*: یکی از موضوعاتی که در کشور باید به‌عنوان ۵اولویت اصلی مدنظر قرار گیرد حل وضعیت حاشیه نشینان است. در كل كشور براساس آماري كه وزارت راه وشهرسازي به‌عنوان دبيرخانه ستاد ملي بازآفريني شهري ارائه كرده است، ۱۹ميليون نفر در مناطق ناكارآمد شهري زندگي مي‌كنند. مناطق ناكارآمد شهري خود به ۴گروه تقسيم مي‌شوند؛ بافت‌هاي فرسوده، بافت‌هاي تاريخي، روستاهاي الحاقي به شهرها و سكونتگاه‌هاي غيررسمي ازجمله مناطق نا كارآمد شهري محسوب مي‌شوند.

 • حاشیه نشینی ۱۳۹۶-۰۸-۰۲ ۰۷:۵۵

  آیا حاشیه‌نشینی باعث افزایش میزان جرم‌وجنایت می‌شود؟

  وصله‌ ناجور!

  تهران که این روزها بیشتر از گذشته به شنیدن خبرهای تلخ عادت کرده است؛ تجاوز به کودکان، مرگ به دلیل خفگی گاز، دزدی‌ها و... تهرانی که در میان شهرها پایتخت‌بودن را به دوش گرفت و برای همین سیاست‌های پایتخت‌محوری را پیش‌روی خود قرار داد اگرچه در ٥٠سال اخیر این کلانشهر رشد خود را با شتابزدگی و سرعت طی کرد و به موجبات آن افزایش شدید جمعیت، گسترش صنایع، خدمات و بخش عمومی، تمرکز تاسیسات و تجهیزات شهری را به خود دید،

 • جلسه ۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۱۶:۳۶

  در آذربایجان‌شرقی برگزار شد:

  جزئیات ششمین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محلات هدف در آذربایجان‌شرقی

  ششمین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محلات هدف برنامه‌های احیاء، نوسازی و بهسازی بافت‌های ناکارآمد شهری به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و نائب رئیس ستاد بازآفرینی شهری پایدار استان در روز چهارشنبه مورخ ۹۶/۰۷/۲۶ در محل سالن اجتماعات عمارت استانداری تشکیل شد.

 • حاشیه نشینی ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۰۹:۰۴

  حيات تهيدستان شهري در ايران با سخنراني فاطمه صادقي و محمد مالجو

  غفلت علوم اجتماعی بر زیست روزمره تهیدستان شهری در ایران

  محسن آزموده: بحث درباره تهيدستان شهري در علوم اجتماعي ايران مغفول واقع شده است و به تعبير محمد مالجو در واقع آنچه به طور دقيق درباره اين اقشار گسترده و وسيع مي‌دانيم، اين است كه درباره ايشان چيزي نمي‌دانيم.

 • واعظ مهدوی ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۰۸:۱۸

  در سیستان و بلوچستان برگزار شد:

  جزئیات برگزاری چهارمین جلسه ستاد استانی بازآفرینی پایدار شهری در سیستان و بلوچستان

  چهارمین جلسه ستاد استان بازآفرینی شهری با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران و بهسازی، مدیرکل راه و شهرسازی استان و اعضای ستاد استانی به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار شد.