نمایش همه
 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۷-۱۳ ۰۷:۳۵

  حساسیت مدیریت زمان در زندگی شهری

  محسن طباطبایی مزدآبادی*: مدیریت زمان امروز در زندگی شهری به یک امر حساس و ویژه تبدیل شده است. وقتی چندین میلیون انسان در کنار هم زندگی می کنند بالطبع با وجود بسط و گسترش زیرساخت ها نیز، اگر قرار باشد همه در یک زمان مشخص از یک امکانات به خصوص استفاده کنند محدودیت، اختلال، نارضایتی و... پیش می آید.

 • مهاجرت طرح ۱۳۹۵-۰۷-۱۲ ۰۷:۵۶

  آمیختگی مهاجرت با زندگی بشر

  سیدرضا معینی*: از پیدایش بشر مهاجرت با زندگی او آمیختگی پیدا کرده است. مهاجرت پدیده ای است که بشر از دورگاه ترین تاریخ به آن مبادرت کرده است.

 • فرودگاه مهرآباد هواپيما ۱۳۹۵-۰۷-۱۱ ۰۹:۳۲

  بازگشت شرکت‌های هوایی جهان به آسمان ایران

  در هفته‌های اخیر شاهد انجام پروازهای شرکت های معتبر جهان با هواپیماهای مدرن به ایران هستیم به طوری که هم اکنون شرکت هایی چون بریتیش ایر ویز، هواپیمایی اتریشی، هواپیمایی یونان ایر، ایر فرانس، ایر مالزیا، کوریا ایر لاینز پروازهای خود را بار دیگر به ایران برقرار کرده اند و شرکت هواپیمایی کی ال ام (KLM) نیز از ۹ آبان امسال پروازهای خود را به تهران آغاز می کند.

 • چابهار ۱۳۹۵-۰۷-۱۰ ۰۷:۵۸

  روزهای خوش دریایی ایران در راه است

  اگر در طول سال‌های گذشته ایران برای پیگیری اصلی‌ترین حقوق خود در دریاهای آزاد با اما و اگرهای گسترده‌ای روبه‌رو بود، به فاصله چند ماه پس از اجرایی شدن برجام نه تنها بسیاری از آن محدودیت‌ها کنار رفته که صفی طولانی از سرمایه‌گذاران خارجی نیز برای حضور آب‌های ایران تشکیل شده است.

 • تصادف جاده‌ای ۱۳۹۵-۰۷-۰۹ ۱۰:۴۱

  تصادف؛ نبود فرهنگ رانندگی یا ضعف در زیرساخت‌ها

  خودرو، راننده، جاده و عوامل محیطی؛ چهار عنصر در بروز سوانح جاده‌ای

  آمارها نشان از روند رو به افزایش تصادفات رانندگی می‌دهد و ادامه این روال هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی بر پیکره جامعه خواهد گذاشت، در واکاوی دلایل تصادفات عوامل مختلفی همواره مطرح می‌شود اما در واقعیت عوامل متعددی در بروز تصادف نقش دارد و تنها یک عامل موثر نیست.

 • شاملو ۱۳۹۵-۰۷-۰۸ ۱۰:۵۹

  نظر احمد شاملو درباره ضیاء‌الدین جاوید/ جست‌و‌جوی ایثارگرانه پاکی در ناپاکی‌ها

  ضیاء‌الدین جاوید معمار و نقاش معاصر ایرانی که چهل روز از درگذشت‌اش می‌گذرد در یادداشتی منتشر نشده از یک شاعر بلندآوازه جستجوگر ایثارگرانه پاکی در ناپاکی‌ها توصیف شده است.

 • بانک ۱۳۹۵-۰۷-۰۷ ۰۸:۱۶

  سه رفتار مشابه در وام‌های رسمی

  بررسی‌های آمار بانک مرکزی در ۶ سال اخیر از سه رویداد در بازار پول خبر می‌دهد. نخستین نکته این است که طی سال‌های اخیر، روند مطالبات غیرجاری در بانک‌های «غیردولتی» و «تخصصی» افزایش یافته، حال آنکه این روند بانک‌های «تجاری» کاهشی بوده است. نکته دوم این است که در سال‌های اخیر میزان نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات کاهش یافته است؛ اما این روند بیشتر به‌دلیل افزایش حجم تسهیلات کل بوده است. نکته سوم این است که در اسفند هر سال حجم مطالبات غیرجاری نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.

 • مهدی حجت ۱۳۹۵-۰۷-۰۶ ۱۰:۴۲

  بناهای تاريخی حق موجوديت در شهرهای ما را دارند يا خير؟

  مهدی حجت*: در توسعه شهری و تاثیر آن بر بناهای تاریخی نخستین نكته‌ای كه باید در نظر گرفت این است كه آیا واقعا بناهای تاریخی حق موجودیت در شهرهای ما را دارند یا خیر؟ همان‌طور كه بارها اشاره كرده‌ام، بناهای تاریخی دارای ارزش بسیار هستند، مثل پدران و مادران و بزرگ‌ترهای ما كه افراد با ارزش زندگی ما هستند.

 • سرمایه‌گذاری طرح ۱۳۹۵-۰۷-۰۵ ۰۸:۱۰

  رمز کامیابی اقتصادی

  رضا بوستانی:دیدگاه نهادی توضیح می‌دهد به‌رغم یکسان بودن رانندگان و قوانین راهنمایی و رانندگی، تفاوت در نهاد نظارتی به الگوی متفاوت رانندگی در طبقات پل صدر منجر ‌شده است. نظريه‌های رشد نشان‌ ‌می‌دهند، نهادهای اقتصادی با تاثیر‌گذاری بر نحوه تخصیص منابع بر رشد اقتصادی اثر می‌گذارند.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۷-۰۴ ۰۷:۴۹

  معماری و شهرسازی نماد تفکر

  سیدیحیی اسلامی*: مسئله معماری و شهرسازی معاصر ایران دارای ابعاد گسترده ای است که در مقیاس های مختلف سرزمین، شهر، بنا، فضای داخلی و جزییات طراحی قابل بررسی است و برای بهبود وضع فعلی باید با رویکردی میان رشته ای و چندبعدی به مقیاس های مختلف طراحی محیط انسانی توجه کرد.

 • بافت فرسوده خراسان جنوبی ۱۳۹۵-۰۷-۰۳ ۰۷:۵۷

  لزوم توجه به مدیریت نگهداری ساختمان‌ها

  حامد خانجانی*: طبق ضوابط، وظایفی همچون تهیه دفترچه اطلاعات فنی ساختمان (سندی برای صدور شناسنامه فنی‌ملکی)، انجام بیمه تضمین کیفیت و تهیه نقشه‌هایی چون‌ساخت بر عهده مجریان ذی‌صلاح است که از ملزومات اِعمال مدیریت نگهداری در دوران بهره‌برداری به حساب می‌آید؛ مواردی بسیار با اهمیت که جزو حلقه‌های مفقود زنجیره تامین کیفیت ساخت‌ محسوب می‌شود.

 • ساختمان ۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۰۸:۵۸

  صنعتی‌سازی، انبوه‌سازی نیست/ ضرورت ارتقای کیفیت ساختمان‌ها در کشور

  طبق تحقیقات انجام شده، «صنعتی‌سازی، فقط انبوه‌سازی نیست.» تنها حدود ۱۰ درصد از مسکن در کشور به‌صورت انبوه (به مفهوم واقعی آن) ساخته می‌شود و حدود ۹۰ درصد بقیه را «غیر‌انبوه‌سازی» تشکیل می‌دهد. انبوه‌سازی صنعتی به این معنی است که آنقدر تکرار داشته باشید که بتوان روشی اتخاذ کرد که تولید توجیه اقتصادی داشته باشد.

 • محمدتقی فاضل‌میبدی ۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۰۸:۴۷

  نقدهای دولتی امروز پشتوانه صحیحی ندارند

  محمدتقی فاضل‌میبدی *: حمله‌های تخریب‌کننده‌ای که علیه این دولت - یازدهم- انجام شده و می‌شود، بیش از نقد‌های سازنده‌ای است که باید انجام می‌شد. در فرهنگ رسانه‌ای ما - اعم از صداوسیما و نشریات و گفتارها-غالبا یا تهاجم به فرد است یا تملق از فرد. نقد به معنای واقعی کلمه، کمتر دیده می‌شود. تردیدی نیست که این دولت در کنار گام‌های ارزنده‌ای که در سیاست خارجی برداشته و رویکرد سازنده‌ای که از خود نشان داده و ادبیات دیپلماسی درستی که در عرصه سیاست خارجی به کار برده است، نارسایی‌هایی در حل مشکلات داخلی به‌ویژه در عرصه اقتصادی و معضل رکود داشته است.

 • قطار ۱۳۹۵-۰۶-۳۱ ۰۸:۰۳

  اطلاع‌رسانی صحیح توام با مسئوليت اجتماعی

  اطلاع رسانی صحیح از سوی ناوگان حمل‌ونقل ریلی باعث می‌شود تا مسافران شهرهای مختلف ایران به منظور حفظ جان خود، احساس مسئولیت بیشتری در قبال خانواده خود کند و با برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده از قطار سفر خوش و خاطره‌انگیزی را رقم بزنند،

 • سید محمدبهشتی ۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۰۸:۵۹

  هر كسی كو دور ماند از اصل خويش

  سید‌محمد بهشتی*: در دهه‌های اخير از «سواد مستاصل» بسيار آسيب ديده‌ايم. آسيب‌ ناشی از اقدامات تكنوكراتيك در طبيعت ايران كه بدون توجه به مسائل واقعی رخ داد؛ مداخلاتی همچون ساخت بی‌رويه سد و تونل و آبراه و چاه عميق و... كه ایران را در نسبت با تحولات زيست‌محيطی نظير خشكسالی بسيار آسيب‌پذير كرده و در عین حال، با وجود اين همه سرمايه‌گذاری در بخش صنعت، هنوز مصرف‌كنندگان صنعتيم. خلاصه اينكه حاصل اين «سواد مستاصل» توسعه‌ای بسيار پرهزينه و كم بهره و خسارت‌بار و ناپايدار بوده است.

 • باغ موزه فردوس تهران ۱۳۹۵-۰۶-۲۹ ۰۷:۵۵

  تهران را با چه طایی می‌نویسند؟!

  آرش غلامعلی طهرانی*:همیشه از همین جا شروع می‌شود. از من، از شما؛ از ما! از همین پرسش همیشگی. پرسش‌هایی که هر روز از یکدیگر می‌پرسیم، اما از خود نمی‌پرسیم. مثلا این‌که از شهرمان چه می‌دانیم؟ طبق معمول رسم همیشگی‌مان که همه چیز را می‌دانیم، «فکر می‌کنیم» همه چیز را درمورد شهرمان هم می‌دانیم! مثلا می‌دانیم که هوایش آلوده است و خیابان‌هایش پرِ ماشین. می‌دانیم که آنقدری بزرگ است که اگر کلاهمان هم آن سر شهر بیفتد، دیگر مرد می‌خواهد تا برود آن سر شهر برش دارد! یا این‌که شبش زیباتر از روزش است.

 • زنان ۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۰۸:۰۶

  پيشگيری از خشونت عليه زنان در سيستم حمل و نقل

  زمانی كه شما از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌كنید، چه مترو باشد و چه اتوبوس، احتمالا به طور خودكار و ناخودآگاه در مورد تفاوت‌های جنسیتی فكر نمی‌كنید. اما تجربه‌های مردان و زنان از سیستم های حمل و نقل با یكدیگر بسیار متفاوت است، به ویژه زمانی كه مسئله به امنیت فیزیكی آنها مربوط می‌شود.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۰۸:۰۴

  نهضت تخریب پایتخت

  علی رنگچیان*: وقتی موضوع صحبت تهران باشد، ماجرا سهل و ممتنع می‌شود. تهران شهر سوژه‌های ناب و دست نخورده است. تهران پر از موضوعاتی‌ است که مطرح نشده، تمام می‌شوند. تهران مملو از نقاطی ا‌ست که نمی‌شناسیم و ندیده‌ایم. تهران کلانشهر است. کلانشهری با موضوعات خرد و کلان.

 • مبلمان شهری ۱۳۹۵-۰۶-۲۶ ۰۹:۰۴

  سیمای معماری و مبلمان شهری، دو نقش اساسی در زیباسازی شهر

  مجتبی شاکری*: هر شهری باید زیبایی و جذابیت‌هایی برای شهروندان خود داشته باشد، برای همین می‌توان گفت زیباسازی شهر دو نقش اساسی و محوری برعهده دارد؛ یکی سیما و منظر معماری شهری و دیگری مبلمان شهر که می‌تواند در راستای ارایه خدمات به شهروندان گره‌گشا باشد.

 • سید محمدبهشتی ۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۰۸:۴۱

  كه برقعيست مرصع به لعل و مرواريد

  سیدمحمد بهشتی*: نمای ساختمان همچو لباسی بر تن شهر است که بیانگر شخصیت و هویت ساکنان اش را نمایان می کند. فارغ از فقر و غنای اقتصادی شهرهای ما نمایانگر ۵ ویژگی بی‌نمایی، حداقل‌نمایی، وانمایی، مسخره نمایی و اصیل نمایی هستند.

 • شهر تهران ۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۰۷:۵۹

  خوابگاه‌هایی به وسعت کلانشهرها!

  مهدی ‌‌هاشم‌زاده*: برخی از اثاثیه‌ها یا مبلمان شهری تنها جنبه راهنما دارند که بخشی از آنها استاندارد هستند و بخشی دیگر می‌تواند با طراحی مناسب انجام شود، ضمن این‌که اگر اغتشاش داشته باشد، تأثیر روحی-روانی نامناسبی برجا می‌گذارد، اما اگر نوعی‌ هارمونی و هماهنگی نه یکسان بودن، داشته باشد، تأثیر مستقیمی در آرامش شهروندان خواهد گذاشت.

 • نمای تهران ۱۳۹۵-۰۶-۲۳ ۱۰:۳۰

  خلأ الگوی مناسب در زمینه نمای شهری احساس می‌شود

  سعید عامریان*: نمای شهری ما از نوعی آشفتگی و اغتشاش رنج می‌برد که دلیل آن شاید آشفتگی و بی‌نظمی ذهنی ما باشد. خیلی از مناطق کلانشهرهای‌مان از نبود ایده‌ای مشخص رنج می‌برند که علت آن برمی‌گردد به عدم قانون الزام‌آور و مقررات و تنبیهات مشخص و برای همین نما به سلیقه مصرف‌کننده یا معمار  برمی‌گردد. متأسفانه ما در کلانشهرهای‌مان با یک چالش بزرگی مواجهیم به نام عدم‌ هویت و شخصیت و قانون مشخصی که در نماهای شهری آنها به چشم می‌خورد.

 • جاده و ریل ۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۰۷:۵۲

  بانك جهانی، آلودگی هوا و شهرسازی ریل پایه

  وقتی صحبت از سوخت پاك، محیط زیست مناسب، هوای سالم و ... می شود موضوع ترافیك نشانه می رود كه باید نوع آن در سفرهای درون شهری با استفاده از وسائط نقلیه عمومی و خصوصا در برون شهری با كم آلوده ترین و امن ترین وسیله كه همان سفر بر روی ریل های آهنین است، صورت گیرد و هر روز كه می گذرد موضوع ریل و شهرهای ریل پایه، نسبت به قبل، از توجیه اقتصادی و اجتماعی بیشتری برخوردار می شود.

 • سیدمحمد بهشتی ۱۳۹۵-۰۶-۲۰ ۰۷:۵۵

  «من که باشم در آن حرم که صبا / پرده دار حریم حرمت اوست»

  سیدمحمد بهشتی: نیم قرنی است که اغلب اماکن مقدس و زیارتگاه‌های واقع در سرزمین‌های اسلامی، اعم از اینکه در ایران قرار دارد یا در کشورهای دیگری مانند عراق و عربستان و غیره، به بهای پاسخگویی به افزایش شمار و رفاه زوار، دستخوش تعرضاتی جبران‌ناپذیر، هم به میراث فرهنگی گذشتگان و هم به خواست و وصیت درگذشتگان شده است.

 • محمد مهدی تندگویان ۱۳۹۵-۰۶-۱۹ ۰۹:۰۵

  تسلسل اشتباهات طرح‌های شهری در كلانشهر تهران

  محمد مهدی تندگويان*: موضوع پياده‌راه در شهرهای جهان عموما بحثي كهنه و حل شده است. ساكنان شهرهای بزرگ و حتی كوچك در جهان قادرند تعريف روشن و دلنشينی از فضای شهری پياده راه و مفهوم آن ارايه دهند. موضوعی كه در كشور ما همچنان بدون توجه به مبانی اوليه در هاله‌ای از ابهام مانده است.

 • زلزله ۱۳۹۵-۰۶-۱۸ ۰۸:۵۵

  بحران جمعیت در نواحی اطراف گسل‌های فعال

  شهريار سليمانی‌آزاد*: از ديدگاه تعاريف استاندارد در مقوله خطر زمين‌لرزه، هر شهر يا گستره‌اي كه در پيشينه خود حتي يك بار زمين‌لرزه‌اي اثرگذار را تجربه كرده باشد، بدون شك پتانسيل تجربه‌كردن دوباره آن را دارد. رخداد زمين‌لرزه فقط در حالتي معناي خطر مي‌يابد كه با آسيب‌هاي جاني، مالي و... در پيوند باشد. به بيان ديگر، رخداد يك زمين‌لرزه بزرگ در گستره‌اي كم‌جمعيت و كم‌اهميت از ديدگاه توسعه اقتصادي و سياسي در مقايسه با زمين‌لرزه‌اي با بزرگاي متوسط ولي در شهري پرجمعيت و مهم، قابل‌قياس نيست.

 • زلزله ۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۰۷:۵۲

  شهر باستانی و گسل فعال

  مرضیه خلیلی*: ایران به دلیل قرارگیری در مرز هم‌گرایی دو پلیت اوراسیا و عربی، شاهد شکل‌گیری ساختار زمین‌شناسی پیچیده همراه با لرزه‌خیزی بالاست. موقعیت استراتژیک جغرافیایی و آب‌وهوای متنوع این سرزمین باعث شده تا در طول تاریخ همواره مورد توجه تمدن‌های مختلف قرار گرفته و شاهد وجود آثار باستانی بسیار کهن و منحصربه‌فرد باشیم. بنابر شواهد مستند و متون تاریخی، بسیاری از بناهای ارزشمند ایران در طول تاریخ بر اثر زلزله تخریب یا آسیب فراوانی دیده‌اند.

 • قطار ریل باس حومه ای ۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۰۹:۰۲

  همزيستی مسالمت آميز ريل و شهر

  هر چند كه مسئولان شهری و شهرداری تهران تاكيد دارند كه ايستگاه راه آهن تهران بايد به خارج از شهر منتقل شود اما تجربه شهرهای بزرگ در دنيا نشان می‌دهد در صورت انجام اين كار، مردم براي ترددهاي برون شهري خود با مشكلات عديده‌ای مواجه خواهند شد.

 • روزبه کردونی ۱۳۹۵-۰۶-۱۵ ۰۸:۵۷

  برانگیختن مسئولیت عالی ایرانیان

  روزبه کردونی*: برخی شاخص‌ها نشان از نامطلوب‌بودن وضعیت اجتماعی کشور دارد. مواجهه با چالش‌های این حوزه نیز جز با همراهی مردم امکان‌پذیر نیست و ضرورت ایجاب می‌کند روحیه خیرخواهی، نیک‌سرشتی، مسئولیت‌پذیری یا به تعبیر واسلاو هاول «مسئولیت عالی» در بین مردم برانگیخته شود.

 • جاده ابریشم ۱۳۹۵-۰۶-۱۵ ۰۸:۰۳

  مزیت‌های جاده ابریشم جدید برای ایران

  مجید سلیمی بروجنی: طرح جاده ابریشم قرن بیست ویکم از سال ٢٠١٣ از سوی رییس جمهوری چین به عنوان یک کمربند اقتصادی ابریشم و جاده ابریشم دریایی قرن بیست و یکم مطرح شد که در نهایت قادر است چین را به غرب متصل کند. در گذشته نیز جاده ابریشم با هدف اتصال چین به غرب و غرب به چین شکل گرفته بود.