• آشنايی با تاريخچه تشكيل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

  آشنايی با تاريخچه تشكيل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

  آغاز تحولات ساختاری حمل و نقل كشور به حدود یك صد سال قبل برمی‌گردد. فرمان امیركبیر در سال (۱۲۷۷ ه.ش) برای ایجاد بحریه نظامی، سرآغاز سازماندهی حمل و نقل كشور بوده است.

 • آشنایی با سازمان بنادر و دریانوردی

  آشنایی با سازمان بنادر و دریانوردی

  از سال ۱۳۰۷ پس از افتتاح راه شوسه تهران-خرمشهر، بندر خرمشهر در جنوب کشور اهمیت فراوان پیدا کرد و امر تجارت دریایى آن رونق یافت و به‏منظور اداره امور بنادر کشور «اداره کل بنادر» در روز ۱۵ بهمن ماه ۱۳۱۴ در تهران تأسیس گردید و کلیه امور بنادر ایران در آن متمرکز شد. در این زمان ضمن ایجاد بندر جدیدى در نوشهر نسبت به توسعه و تکمیل باراندازهاى بندر خرمشهر و همچنین ایجاد تأسیسات بندرى لازم در سایر بنادر شمال و جنوب کشور اقدام گردید.

 • آشنايی با تاریخچه سازمان ملی زمین و مسکن

  آشنايی با تاریخچه سازمان ملی زمین و مسکن

  باتوجه به مصوبه شماره ۳۵/دش مورخ ۷۲/۶/۱۵ شورايعالي اداري كه سبب ايجاد تغييراتي در وظايف سازمان زمين شهري گرديد. نام اين سازمان به سازمان ملي زمين و مسكن تغيير يافت و اساسنامه آن در سال ۱۳۷۵ اصلاح گرديد.

 • آشنايی با شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی كشور

  آشنايی با شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی كشور

  براساس معیارها و مقررات ملی و بین المللی حاكم بر استمرار خدمت رسانی مطلوب، ایمن و مطمئن در صنعت هوانوردی و حمل و نقل هوایی راهبری، مدیریت، نگهداری و توسعه فرودگاه ها،سامانه های هوانوردی كشور ومدیریت ترافیك هوایی كشور به عنوان مهمترین اركان زیرساختی این صنعت در جمهوری اسلامی ایران بر عهده شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران است كه یكی از شركتهای اصلی وزارت راه و شهرسازی محسوب می شود.

 • آشنایی با تاریخچه سازمان هواپيمايی كشوری

  آشنایی با تاریخچه سازمان هواپيمايی كشوری

  در اواخر جنگ جهاني اول و در يكي از روزهاي سال ۱۲۹۶ شمسي اهالي تهران براي اولين بار هواپيمايي را مشاهده نمودند كه در ارتفاع پايين بر فراز تهران پرواز مي كرد و چون در آن موقع فرودگاهي در تهران وجود نداشت، خلبان در محل وزارت امور خارجه و شهرباني فعلي به زمين نشست. اين هواپيما ساخت روسيه بود كه آن را به صورت صندوقي از قطعات از راه بندرانزلي با اتومبيل به تهران حمل و پس از سوار كردن قطعات توسط خلبان روسي به پرواز درآمد.

 • آشنایی با سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) کشاورزی

  آشنایی با سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) کشاورزی

  با توجه به رویکرد جدید در طرح راهبردی سازمان هواشناسی کشور، همه فعالیتها بایستی در راستای کاربردی نمودن خدمات و توجه به کاربر نهایی مدون گردد . گروههای کاری داده های هواشناسی بسیار متنوع هستند اما یکی از مهمترین آنها فعالین بخش کشاورزی و تامین مواد غذایی می باشند .

 • آشنایی با نقش هواشناسی در گردشگری

  آشنایی با نقش هواشناسی در گردشگری

  شرایط حاکم بر هوا, نوع اقلیم و توریسم سه پارامتر مهمی هستند که به طرق مختلف با یکدیگردر ارتباط بوده و در دومقیاس جهانی ومحلی دارای اهمیت می باشند.

 • آشنایی با نقش هواشناسی در کاهش آلودگی هوا

  آشنایی با نقش هواشناسی در کاهش آلودگی هوا

  در دهه‌های اخیر با توجه به رشد جمعیت و استفاده روزافزون از انرژی، انتشار ذرات و گازهای آلوده به جو سبب کاهش کیفیت هوا و افزایش بیماری های تفسی، قلبی و بعضی از سرطان ها شده است. همچنین آلودگی هوا سبب خسارت هایی بر گیاهان، غلات و اکوسیستم ها شده که می تواند در تأمین مواد غذایی، آب، توسعه پایدار و اقتصاد جهانی تأثیرگذار باشد.

 • آشنایی با نقش هواشناسی در رابطه با مدیریت خشکسالی

  آشنایی با نقش هواشناسی در رابطه با مدیریت خشکسالی

  خشکسالی یک پدیده طبیعی است ولی تداوم آن مشکل ساز خواهد بود. اتخاذ تدابیر لازم و مناسب از شدت خسارات خواهد کاست.

 • آشنايي با فیدیک (FIDIC)

  آشنايي با فیدیک (FIDIC)

  نام فیدیک برگرفته از سر واژه‌های معادل فرانسوی عبارت International Federation of Consulting Engineers است که معادل دقیق فارسی آن فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور (هر چند خود این عبارت ریشه عربی و فرانسوی دارد!) می باشد.

 • آشنایی با انجمن خیرین راه و ترابری

  آشنایی با انجمن خیرین راه و ترابری

  انجمن خیرین راه و ترابری برای ایجاد بستر و تسهیل امکانات حمل و نقل در نقاط نیازمند، آسیب دیده و محروم تشکیل شد.

 • آشنايي با مرکز آموزشی علمی-کاربردی فنی لوشان

  آشنايي با مرکز آموزشی علمی-کاربردی فنی لوشان

  مرکز آموزشی علمی-کاربردی فنی لوشان در دروازه ورودي استان گيلان در مسير جاده قديم قزوين - رشت و جنب گلوگاه بازرسي لوشان و در فاصله يك كيلومتري پل قوسي خط راه آهن بر روي رودخانه شاهرود واقع گرديده است. اين مركز در سالهاي 1342 به بعد مكاني جهت ارتباط دهي راههاي گيلان و تهران و همچنين مناطق همجوار بوده است که به ايران راه نامگذاري گرديده است.

 • آشنايي با تاریخچه شركت مادر تخصصي ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور

  آشنايي با تاریخچه شركت مادر تخصصي ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور

  شركت مادر تخصصي ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور با تجميع سه معاونت وزارتي شامل: معاونت ساخت و توسعه راه ها، معاونت ساخت و توسعه راه‌ آهن، معاونت ساخت و توسعه بنادر و فرودگاه‌ها و همچنين اداره كل ساختمان‌ آزادراه ها و شركت تأمين ماشين آلات شكل گرفت تا برنامه ريزي، طراحي و ايجاد زيربناهاي حمل ونقل كشور در يك مجموعه واحد انجام شود.

 • آشنایی با تاریخچه علم مکانیک خاک

  آشنایی با تاریخچه علم مکانیک خاک

  چهار عنصر آب، خاک، آتش و هوا از عناصر بنیادین حیات بشر تلقی می شدند . اکنون پس از گذشت چند هزار سال از تاریخ زندگی بشر، باز هم وجود این عناصر لازم و ضروری است .

 • آشنایی با شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک

  آشنایی با شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک

  شرکت آزمایشگاه فنی و مکاتیک خاک در سال 1334 برای اولین بار با نام شرکت مهندسین مشاور جان و مولم جهت تحقیق و مطالعه خاکهای ایران در ساخت راههای اصلی تحت عنوان آزمایشگاه خاکشناسی در دانشکده فنی دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز نمود.

 • آشنايی با سازمان مجری ساختمانها و تاسيسات دولتی و عمومی

  آشنايی با سازمان مجری ساختمانها و تاسيسات دولتی و عمومی

  سازمان مجری ساختمانها و تاسيسات دولتی و عمومی، بزرگترين سازمان تخصصی در احداث ساختمانهای دولتی و عمومی در کشور است.

 • خشکسالی اقتصادی و اجتماعی چيست؟

  خشکسالی اقتصادی و اجتماعی چيست؟

  خشکسالی اجتماعی- اقتصادی معمولاً پس از یک دوره بسیار طولانی مدت خشکسالی هواشناسی و هیدرولوژیکی حادث می گردد و موجب قحطی، مرگ و میر و مهاجرت های دسته جمعی و گسترده مي‌‌شود.

 • خشکسالی کشاورزی چيست؟

  خشکسالی کشاورزی چيست؟

  خشکسالی کشاورزی جنبه‌های مختلف خشکسالی اقلیمی و یا خشکسالی هیدرولوژیکی را به تاثیرات کشاورزی پیوند می‌دهد.

 • خشکسالی هواشناسی چيست؟

  خشکسالی هواشناسی چيست؟

  هواشناسان خشکسالی را بارش کمتر از حد معمول که منجر به تغییر الگوی آب وهوایی می گردد، تعریف کرده اند .بنابراین خشکسالی ازنظرهواشناسی اساساً به حالتی از خشکی ناشی از کمبود بارندگی اطلاق میشود .

 • آشنايي با مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی

  آشنايي با مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی

  در پی خشکسالی های گسترده سال های گذشته که لطمات زیادی به بدنه اقتصادی و اجتماعی کشور وارد کرد و بر اساس نیاز مسئولین محترم استانی در خصوص ارائه راهکارهای به روز و جامع در خصوص پایش،پیش بینی و هشدار خشکسالی و در راستای اوامر مقام معظم رهبری در سفر به استان فارس، ستاد خشکسالی کشور به ریاست معاون محترم اجرایی رییس جمهور در پنجمین جلسه خود به تاریخ 87/04/18 مصوب نمود که مرکز ملی مطالعات، پایش و هشدار خشکسالی در سازمان هواشناسی کشور ایجاد شود.