• تداوم روند افزایش دمای هوا در تهران

  تداوم روند افزایش دمای هوا در تهران

  اداره کل هواشناسی استان تهران در اطلاعیه ای از تداوم روند افزایش دمای هوا در تهران خبر داد.

 • آفت‌های تفکر مهندسی در اقتصاد

  آفت‌های تفکر مهندسی در اقتصاد

  دکتر موسی غنی‌نژاد* مهندسی در علوم طبیعی یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش رفاه انسان‌ها در طول قرن‌های متمادی به ویژه در دو سده اخیر پس از انقلاب صنعتی است. این واقعیت انکار‌ناپذیر طبیعتا ارج و قرب مهندسی را در افکار عمومی به شدت و به حق بالا برده است؛ اما در عین حال به این اندیشه نادرست دامن‌زده که در هر زمینه‌ای می‌توان مشکلات پیش‌رو را با روش‌های مهندسی از میان برداشت؛ به بیان دیگر، گویی پاسخ معمای تمام حوزه‌ها در تفکر مهندسی است.

 • آشنایی با سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) کشاورزی

  آشنایی با سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) کشاورزی

  با توجه به رویکرد جدید در طرح راهبردی سازمان هواشناسی کشور، همه فعالیتها بایستی در راستای کاربردی نمودن خدمات و توجه به کاربر نهایی مدون گردد . گروههای کاری داده های هواشناسی بسیار متنوع هستند اما یکی از مهمترین آنها فعالین بخش کشاورزی و تامین مواد غذایی می باشند .

 • آشنایی با نقش هواشناسی در گردشگری

  آشنایی با نقش هواشناسی در گردشگری

  شرایط حاکم بر هوا, نوع اقلیم و توریسم سه پارامتر مهمی هستند که به طرق مختلف با یکدیگردر ارتباط بوده و در دومقیاس جهانی ومحلی دارای اهمیت می باشند.

 • آشنایی با نقش هواشناسی در کاهش آلودگی هوا

  آشنایی با نقش هواشناسی در کاهش آلودگی هوا

  در دهه‌های اخیر با توجه به رشد جمعیت و استفاده روزافزون از انرژی، انتشار ذرات و گازهای آلوده به جو سبب کاهش کیفیت هوا و افزایش بیماری های تفسی، قلبی و بعضی از سرطان ها شده است. همچنین آلودگی هوا سبب خسارت هایی بر گیاهان، غلات و اکوسیستم ها شده که می تواند در تأمین مواد غذایی، آب، توسعه پایدار و اقتصاد جهانی تأثیرگذار باشد.

 • آشنایی با نقش هواشناسی در رابطه با مدیریت خشکسالی

  آشنایی با نقش هواشناسی در رابطه با مدیریت خشکسالی

  خشکسالی یک پدیده طبیعی است ولی تداوم آن مشکل ساز خواهد بود. اتخاذ تدابیر لازم و مناسب از شدت خسارات خواهد کاست.

 • آشنايي با فیدیک (FIDIC)

  آشنايي با فیدیک (FIDIC)

  نام فیدیک برگرفته از سر واژه‌های معادل فرانسوی عبارت International Federation of Consulting Engineers است که معادل دقیق فارسی آن فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور (هر چند خود این عبارت ریشه عربی و فرانسوی دارد!) می باشد.

 • آشنایی با انجمن خیرین راه و ترابری

  آشنایی با انجمن خیرین راه و ترابری

  انجمن خیرین راه و ترابری برای ایجاد بستر و تسهیل امکانات حمل و نقل در نقاط نیازمند، آسیب دیده و محروم تشکیل شد.

 • آشنايي با مرکز آموزشی علمی-کاربردی فنی لوشان

  آشنايي با مرکز آموزشی علمی-کاربردی فنی لوشان

  مرکز آموزشی علمی-کاربردی فنی لوشان در دروازه ورودي استان گيلان در مسير جاده قديم قزوين - رشت و جنب گلوگاه بازرسي لوشان و در فاصله يك كيلومتري پل قوسي خط راه آهن بر روي رودخانه شاهرود واقع گرديده است. اين مركز در سالهاي 1342 به بعد مكاني جهت ارتباط دهي راههاي گيلان و تهران و همچنين مناطق همجوار بوده است که به ايران راه نامگذاري گرديده است.

 • آشنايي با تاریخچه شركت مادر تخصصي ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور

  آشنايي با تاریخچه شركت مادر تخصصي ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور

  شركت مادر تخصصي ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور با تجميع سه معاونت وزارتي شامل: معاونت ساخت و توسعه راه ها، معاونت ساخت و توسعه راه‌ آهن، معاونت ساخت و توسعه بنادر و فرودگاه‌ها و همچنين اداره كل ساختمان‌ آزادراه ها و شركت تأمين ماشين آلات شكل گرفت تا برنامه ريزي، طراحي و ايجاد زيربناهاي حمل ونقل كشور در يك مجموعه واحد انجام شود.

 • آشنایی با تاریخچه علم مکانیک خاک

  آشنایی با تاریخچه علم مکانیک خاک

  چهار عنصر آب، خاک، آتش و هوا از عناصر بنیادین حیات بشر تلقی می شدند . اکنون پس از گذشت چند هزار سال از تاریخ زندگی بشر، باز هم وجود این عناصر لازم و ضروری است .

 • آشنایی با شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک

  آشنایی با شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک

  شرکت آزمایشگاه فنی و مکاتیک خاک در سال 1334 برای اولین بار با نام شرکت مهندسین مشاور جان و مولم جهت تحقیق و مطالعه خاکهای ایران در ساخت راههای اصلی تحت عنوان آزمایشگاه خاکشناسی در دانشکده فنی دانشگاه تهران فعالیت خود را آغاز نمود.

 • آشنايي با سازمان مجری ساختمانها و تاسيسات دولتی و عمومی

  آشنايي با سازمان مجری ساختمانها و تاسيسات دولتی و عمومی

  سازمان مجری ساختمانها و تاسيسات دولتی و عمومی، بزرگترين سازمان تخصصی در احداث ساختمانهای دولتی و عمومی در کشور است.

 • خشکسالی اقتصادی و اجتماعی چيست؟

  خشکسالی اقتصادی و اجتماعی چيست؟

  خشکسالی اجتماعی- اقتصادی معمولاً پس از یک دوره بسیار طولانی مدت خشکسالی هواشناسی و هیدرولوژیکی حادث می گردد و موجب قحطی، مرگ و میر و مهاجرت های دسته جمعی و گسترده مي‌‌شود.

 • خشکسالی کشاورزی چيست؟

  خشکسالی کشاورزی چيست؟

  خشکسالی کشاورزی جنبه‌های مختلف خشکسالی اقلیمی و یا خشکسالی هیدرولوژیکی را به تاثیرات کشاورزی پیوند می‌دهد.

 • خشکسالی هواشناسی چيست؟

  خشکسالی هواشناسی چيست؟

  هواشناسان خشکسالی را بارش کمتر از حد معمول که منجر به تغییر الگوی آب وهوایی می گردد، تعریف کرده اند .بنابراین خشکسالی ازنظرهواشناسی اساساً به حالتی از خشکی ناشی از کمبود بارندگی اطلاق میشود .

 • آشنايي با مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی

  آشنايي با مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی

  در پی خشکسالی های گسترده سال های گذشته که لطمات زیادی به بدنه اقتصادی و اجتماعی کشور وارد کرد و بر اساس نیاز مسئولین محترم استانی در خصوص ارائه راهکارهای به روز و جامع در خصوص پایش،پیش بینی و هشدار خشکسالی و در راستای اوامر مقام معظم رهبری در سفر به استان فارس، ستاد خشکسالی کشور به ریاست معاون محترم اجرایی رییس جمهور در پنجمین جلسه خود به تاریخ 87/04/18 مصوب نمود که مرکز ملی مطالعات، پایش و هشدار خشکسالی در سازمان هواشناسی کشور ایجاد شود.

 • خشکسالی آبشناسی چيست؟

  خشکسالی آبشناسی چيست؟

  خشکسالی هیدرولوژیکی را باید به همراه تاثیرات کاهش دوره بارش ( شامل بارش برف)بررسی کرد. این کاهش بارش در میزان آب رودخانه ها ، دریاچه ها ، مخازن و سطح آبهای زیر زمینی تاثیر گذار خواهد بود.

 • آشنايي با پژوهشکده هواشناسی

  آشنايي با پژوهشکده هواشناسی

  سازمان هواشناسی کشور به عنوان یکی از اعضای سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در کنار ارائه خدمات عمومی و تخصصی به کاربران، نقشی کلیدی در توسعه و رشد بخش‌های دیگر مانند ترابری جاده­ای و راه­ها، کشاورزی، مدیریت منابع آب و تولید نیرو، مدیریت شهری، شهرسازی دارد.

 • آشنايي با سازمان هواشناسی کشور

  آشنايي با سازمان هواشناسی کشور

  سازمان هواشناسی کشور در راستای تامین اهداف ملی و بین المللی، حفاظت از جان و مال مردم در مقابل مخاطرات مرتبط با آب، هوا و اقلیم حرکت می کند.