شناسهٔ خبر: 100500 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اعلام کرد:

به‌کارگیری ۲۵۰ دستگاه ماشین‌آلات در راهداری زمستانی استان مازندران/ استقرار ۳۵۰ راهدار در ۲۲ راهدارخانه زمستانی از ۲۹ مهر ماه

عملیات راهداری زمستانی در جاده هراز مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مازندران از استقرار ۳۵۰ راهدار در ۲۲ راهدارخانه زمستانی استان مازندران خبر داد.

عباسعلی نجفی رودباری، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه‌وشهرسازی، با اشاره به وجود ۱۰ هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه در استان و اجرای طرح راهداری زمستانی در مازندران، اظهار داشت: ۳۵۰ راهدار در قالب ۳۳ اکیپ ثابت و سیار در ۲۲ راهدارخانه زمستانی استان عملیات راهداری زمستانی را انجام می‌دهند.

وی بیان اینکه  ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر از راه‌های استان مازندران برف‌گیر و دارای ۱۳ گردنه به طول ۷۰۰ کیلومتر است، تصریح کرد: هر ساله در فصل زمستان راهداران استان عملیات راهداری زمستانی را انجام می‌دهند، اما امسال باتوجه‌به زمستان زودرس، نیروها از ۲۹ مهر ماه در راهدارخانه‌های زمستانی مستقر شده‌اند و عملیات راهداری زمستانی را بر اساس گزارشات هواشناسی انجام می‌دهند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان مازندران، همچنین از به‌کارگیری ۲۵۰ دستگاه ماشین‌آلات راهداری در عملیات راهداری زمستانی امسال خبر داد و اظهار داشت: در فصل تابستان ماشین‌آلات راهداری به‌ویژه برف‌روب، برف‌خور، نمک‌پاش، گریدر، لودر و بولدوزر و همچنین ماشین‌آلات کمک‌دار سبک که وجود آنها در عملیات راهداری زمستانی ضروری است، اورهال و آماده شده‌اند.

متوسط عمر ناوگان راهداری استان مازندران حدود ۳۰ سال است

نجفی رودباری با اشاره به اینکه متوسط عمر ناوگان راهداری استان مازندران حدود ۳۰ سال است، توضیح داد: با این حال این آمادگی را در ناوگان راهداری استان ایجاد کرده‌ایم که بتوانیم در شرایط سخت برفی، عملیات راهداری را به خوبی انجام دهیم تا مشکلی برای کاربران جاده‌ای ایجاد نشود.

وی تامین سالیانه بیش از ۳۰ هزار تن نمک و مقداری بیشتر از میزان، ماسه برای یخ‌زدایی و جلوگیری از یخ‌زدگی راه‌ها را از دیگر اقدامات اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مازندران بیان کرد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان مازندارن، درباره چگونگی دسترسی به آخرین اطلاعات هواشناسی نیز گفت: علاوه بر استفاده از اطلاعات نرم‌افزارهای هواشناسی جاده‌ای، مرکز مدیریت راه‌های سازمان راهداری و همین‌طور اداره کل هواشناسی استان آخرین اطلاعات و تغییرات را در اختیار اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان می‌گذارند.

رصد آنلاین جاده‌های استان با ۴۵ دستگاه دوربین نظارت تصویری

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مازندران با اشاره به وجود ۴۵ دستگاه دوربین نظارت تصویری در جاده‌‌های استان، تصریح کرد: توسط این دوربین‌ها محورهای استان به‌صورت آنلاین نظارت و کنترل می‌شوند.

به‌گفته وی دستگاه‌های نظارتی، استانداری، صدا و سیما و نیروی انتظامی به این دوربین‌ها دسترسی دارند.

نجفی تعداد ترددشمارهای نصب شده در راه‌های استان را نیز حدود ۷۸ دستگاه بیان کرد و گفت: همچنین حدود ۱۰ دستگاه تابلوی پیام متغییر داریم که اطلاعات لازم را توسط آنها به کاربران منتقل می‌کنیم.