شناسهٔ خبر: 102204 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

پیام وزیر راه و شهرسازی به مناسبت هفته حمل و نقل؛

تعیین تکلیف پروژه‌های پیشران حمل ونقل/ نهضت جامع حمل و نقل با تکمیل طرح جامع و نقشه عملیاتی

وزیر امضاء وزیر راه و شهرسازی در پیامی فرا رسیدن هفته حمل‌ونقل را تبریک گفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در پیامی فرارسیدن هفته حمل‌ونقل را تبریک گفت. در متن این پیام آمده است:

«روزها، هفته‌ها و ايام سرنوشت سازی در تاريخ تحولات صنعت حمل ونقل كشورمان بوده‌اند كه نقشی تعيين‌كننده در شكل‌گيری و انسجام شبكه حمل‌ونقل كشور داشته‌اند. ۲۶ آذر در زمره چنين ايامی است و هر سال این روز يادآور صدور فرمان تاریخی امام راحل (ره) در سال ۱۳۶۲ در زمينه اعزام كاميون‌ها به بنادر جنوبی برای تخليه كالاهای وارداتی از مبادی دريايی كشور و تخليه هر چه سريع‌تر بنادر به منظور اطمينان دادن به مردم و تامین مايحتاج عمومی آنان است. 

بدون تردید توسعه زیرساخت، نگهداری از آن‌ها و  حمل‌و‌نقل کارآمد به عنوان محور توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور، حاصل همت تلاشگرانی است که در سخت‌ترین لحظات و شرایط با اهتمام خود، از هیچ کوششی فروگذار نبوده و مصداق بارز آن مجاهدت عاشقان و ایثارگران عرصه حمل‌و‌نقل کشور در لبیک به فرمان بنیانگذار انقلاب اسلامی بود که روز حمل و نقل و رانندگان را رقم زدند.

امروز كه سی‌وهشتمين سالگرد آن تصميم سرنوشت ساز را گرامی می‌داريم؛ بر خود می‌باليم كه به سمت استفاده بهينه از توانمندی‌ها و مديريت منابع برای توسعه حوزه‌های حمل‌و‌نقل در كشور حركت می‌كنيم.

تشکیل و راه‌اندازی صندوق توسعه حمل‌و‌نقل کشور با سرمایه اولیه یكصد و نود هزار میلیارد ریال از دارایی‌های دولت كه در اختیار وزارت راه و شهرسازی، سازمان‌ها و شركت‌های تابعه و وابسته به آن قرار دارد، نوید بخش تعالی و ارتقا در انجام مأموریت‌های محوله در این حوزه است.

نهضت جامع حمل‌و‌نقل با تکمیل طرح جامع حمل‌و‌نقل و نقشه راه عملیاتی سازی آن مبتنی بر زمان‌بندی مشخص، تدوین نقشه راه بهبود کیفیت ناوگان حمل‌و‌نقل در چهار بخش، تدوین نقشه اقدام کریدورهای بین‌المللی و هاب‌های لجستیکی، تدوین برنامه عملیاتی برای کاهش تلفات با افزایش ایمنی راه‌های کشور، و تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام راه روستایی در دستور کار قرار گرفته است.

تعیین تکلیف پروژه‌های پیشران حمل‌ونقل شامل احصاء و تدوین برنامه زمانبندی پروژه‌ها، تدوین راهکارهای جذب سرمایه‌گذار مردمی در طرح‌های حمل‌و‌نقلی و مسکن، معرفی طرح‌های آزادراه‌ها و طرح‌های ریلی و دعوت از سرمایه‌گذاران برای مشارکت، استفاده از منابع مالی و اموال دستگاه‌های تابعه برای تامین مالی طرح‌های اولویت‌دار حمل‌و‌نقل از طریق صندوق توسعه حمل‌و‌نقل از اقدامات در حال پیگیری در این حوزه است و رشد و پیشرفت اقتصادی کشور همواره در گرو استفاده مطلوب از حداکثر توان بالقوه بخش‌های مختلف تجاری و صنعتی خصوصا حمل‌و‌نقل کشور است.

هفته حمل‌ونقل فرصتی گرانمایه برای بازنگری نیازها، بررسی چالش‌ها، قوت‌ها و مشکلات توسعه صنعت حمل‌و‌نقل به شمار می‌رود.

ضمن تبریک این ایام پرافتخار برای بخش حمل‌و‌نقل، از خداوند سبحان سلامتی و توفیق روزافزون به همه خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و میهن عزیز اسلامی را مسئلت می‌نمایم.»