شناسهٔ خبر: 102310 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد اعلام کرد:‌

تخفیف‌های ویژه سازمان بنادر در حوزه صادرات و ترانزیت کالا/ رشد ۳۲ درصدی صادرات کالا از بندرامیرآباد/ رشد ۱۸۵ درصدی ترانزیت کالای خارجی

بندر امیرآباد مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد با اشاره به تخفیف‌های ویژه سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه صادرات و ترانزیت کالا، گفت: تسهیل فرآیند‌های صادرات و خروج کالا از بندر امیرآباد در دستورکار قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدعلی اصل سعیدی‌پور با تاکید بر اینکه صادرات،‌ مقوله‌ای بسیار مهم و جذاب برای کشور و فعالان اقتصادی است، اظهار داشت: اقتصادی را می‌توان پویا نامید که حجم صادرات آن بر وارداتش، افزون باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر جریان کالا به بخش عظیمی از تولیدات کشور اختصاص یافته و در بخش تولید، طی سال‌های اخیر برنامه ریزی بسیار مناسبی در کشور صورت گرفته است و همین مساله باعث شده شاهد بهبود وضعیت صادرات کالا باشیم.

کالاهای صادراتی از بندرامیرآباد

مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد با بیان اینکه در حوزه آهن‌آلات، مفتول، کاشی، مواد پتروشیمی، کاشی، سرامیک، سیمان پرورده و کالاهای کشاورزی در حال صادرات از بندر امیرآباد هستیم، گفت: میزان صادرات از بندر امیرآباد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۲ درصد رشد داشته است.

سعیدی‌پور با اشاره به اینکه از بندر نکا نیز معادل ۴۳۰ هزار تن کالا صادر شده است که عدد بسیار مناسبی است و نشان می‌دهد در استراتژی صادراتی خود موفق بوده‌ایم، عنوان کرد: تسهیل فرآیندهای صادراتی در دستورکار قرار دارد و بخش عظیمی از محوطه بندر به کالاهای صادراتی اختصاص یافته است.

وضعیت صادرات و ترانزیت کالا در بندر امیرآباد

وی ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی ۲۵ درصد تخفیف در بخش تعرفه‌ای به کالاهای صادراتی بندرامیرآباد اختصاص داده است که بواسطه این اتفاق شاهد رشد ۱۸۵ درصدی در حوزه ترانزیت کالای خارجی در این بندرهستیم،‌ همچنین کالاهای ترانزیتی مشمول ۲۵ درصد تخفیف می‌شوند و سازمان بنادر و دریانوردی به خوبی تخفیف‌های ویژه‌ای را در این راستا مدنظر قرار داده است. ‌

مدیرکل بنادر و دریانوردی امیرآباد در ادامه با تاکید بر فعالیت شبانه‌روزی در این بندر، خاطرنشان کرد: به محض تخلیه کالا،‌ بارگیری صادراتی انجام می‌شود تا کالا در حداقل زمان ممکن در بندر بماند و مشمول هزینه‌های صادراتی نشود.

سعیدی‌پور در رابطه با چالش‌های موجود در حوزه صادرات کالا،‌ عنوان کرد: یکی از چالش‌های موجود به خدمات ورود و خروج کالا مربوط می‌‌شود و با محدودیت‌هایی از سوی گمرک مواجه هستیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این در حوزه بنادر شمالی کشور، در فصل‌های پر باران، عملیات بعضا دچار اخلال می‌شود که این مساله اجتناب ناپذیر است و در تلاش هستیم تا خدمت‌رسانی به بهترین شکل ممکن و در شرایط مساعد آب‌وهوایی انجام شود.

چشم انداز روشن صادرات کالا از بندر امیرآباد

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، سعیدی‌پور با تاکید بر اینکه چشم‌انداز کالاهای صادراتی روشن است و با توجه به سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته طی چند سال اخیر شاهد تقویت تولید داخل و بهبود روند صادرات کالا هستیم، اظهار داشت: بندر امیرآباد به صورت خاص یک بندر تولیدی و صادراتی بوده و از همسایگان داخلی تولید‌کننده‌ای برخوردار است،‌ همچنین بازار خوب مصرفی در کشورهای همسایه وجود دارد که باید به نحو مطلوب از این ظرفیت استفاده کرد.