شناسهٔ خبر: 102482 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

عملکرد فرودگاه‌های کشور در آبان‌ماه ۱۴۰۰؛

تداوم رشد جابه‌جایی بار هوایی در کشور/ جابه‌جایی بیش از یک میلیون مسافر در فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد- باند فرودگاه گزارش عملکرد فرودگاه‌های کشور در ماه آبان سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد، پروازهای فرودگاه‌های کشور نسبت به ماه پیش از آن و سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بر اساس گزارش منتشر شده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، در ماه آبان سال ۱۴۰۰ در مجموع ۲۸ هزار و ۵۵۵ نشست و برخاست در فرودگاه‌های تحت مالکیت این شرکت انجام شده که ۲ میلیون و۹۱۲ هزار و ۱۶۰ مسافر و ۲۶ میلیون و ۴۹۹هزار و ۲۱ کیلوگرم بار به وسیله این پروازها جابه‌جا شده‌اند. این ارقام نسبت به مهرماه سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۲، ۱۱ و ۹ درصد و نسبت به شهریورسال جاری به ترتیب ۱۹، ۷۸ و ۷۸درصد رشدداشته‌اند.

همچنین در این ماه در چهار فرودگاه اختصاصی کشور یعنی کیش، قشم، چابهار و ماکو در مجموع  ۳ هزار و ۱۴۸ نشست و برخاست انجام شده که این پروازها ۳۶۰ هزار و ۱۶۷ مسافر و ۴ میلیون و ۴۴ هزار و ۴۸۳ کیلوگرم بار جابه‌جا کرده‌اند. عملکرد این فرودگاه‌ها نیز نسبت به ماه مشابه در سال گذشته به ترتیب ۱۳، ۶۰ و ۵۵ درصد و نسبت به ماه پیش از آن به ترتیب ۹، ۲۲ و ۲۰ درصد افزایش داشته است. 

در این ماه فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران با انجام ۱۰ هزار و ۲۳۸ نشست و برخاست و جابه‌جایی یک میلیون و ۶۲ هزار و ۷۳ مسافر رکورددار انجام پرواز و تردد مسافر در کشور بوده و ۳۲/۲۹درصد از کل نشست و برخاست‌ها و ۳۲/۴۶ درصد از جابه‌جایی مسافر را به خود اختصاص داده است. پس از این فرودگاه، به ترتیب دو فرودگاه مشهد با ۴ هزار و ۳۷۵ نشست و برخاست و کیش با ۲ هزار و ۴۸۲ نشست و برخاست قرار گرفته‌اند.

در این ماه فرودگاه ماکو با ۲۶ نشست و برخاست و جابه‌جایی هزار و ۲۷ مسافر کم‌ترددترین فرودگاه اختصاصی و فرودگاه آغاجری با انجام ۱۰  نشست و برخاست و جابه‌جایی ۵۶۹ مسافر کم‌ترددترین فرودگاه کشور بوده‌اند.  درمهرماه ۱۴۰۰ حداقل۸۰ درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتیب در ۱۰ فرودگاه مهرآباد، مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، خلیج فارس (عسلویه) و یزد انجام شده است. همچنین از فروردین ۱۴۰۰ به فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت، هشت فرودگاه عسلویه، خارک، ماهشهر، الوان، سیری، گچساران، بهرگان و آغاجاری اضافه شده است.

گفتنی است در مهرماه ۱۴۰۰، ۹۵/۸۰ درصد از نشست و برخاست‌ها داخلی، ۲/۹۷ درصد خارجی و  ۱/۲۳ درصد از پروازها در مسیر عتبات عالیات بوده است.