شناسهٔ خبر: 102900 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

وزیر راه و شهرسازی:

قم از استان‌های پیشرو در نهضت ملی مسکن است

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفت: قم یکی از استان‌های پیشرو در نهضت ملی مسکن بوده و خوشبختانه قم از سهمی که در مرحله اول برای این استان مشخص شده، پیشی گرفته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در جریان سفر به استان قم و در مراسم  آغاز عملیات اجرایی احداث واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن، ضمن تشکر از مجموعه استان قم گفت: امروز عملیات اجرایی احداث بیش از ۴۰ هزار واحد مسکونی در استان قم آغاز شد که می‌تواند برای مردم، به خصوص جوانان و کسانی که مسکن ندارند ایجاد امید و آرامش کند. امروز بیش از ۵۰ درصد از هزینه سبد خانوار در ایران برای شهروندان فاقد مسکن را هزینه اجاره خانه تشکیل می‌دهد و این وظیفه ماست که بتوانیم با یک تلاش جهادی تا پایان دولت طرح نهضت ملی مسکن را پیش برده و این افراد را صاحب خانه کنیم.

وی ادامه داد: نهضت ملی مسکن خواسته و نیاز مردم، تعهد دولت و قانون مصوب مجلس است و فرصت خوبی است که مردم بتوانند صاحب مسکن شوند. استان قم جزو استان‌های پیشرو در  شروع نهضت ملی مسکن است. اکنون سهمیه هر استان در دو مرحله ۲ میلیون واحدی نهضت ملی مشخص شده و خوشبختانه قم از سهمی که در مرحله اول برای این استان مشخص شده، پیشی گرفته است. بیش از ۴۱ هزار واحد مسکونی در شهرهای استان احداث می‌شود و انشاالله بتوانیم گام بعدی را در سال های آتی شروع کنیم.

قاسمی گفت: امروز با اقداماتی نظیر الحاق زمین به شهر، برای حدود ۵۰ درصد تعداد ثبت نام ها در قم زمین تامین شده است. بیش از ۸۹ هزار نفر در قم ثبت نام کرده‌اند و این تعداد افزایش خواهد یافت. زمین های زیادی در شهر هست که نیاز به الحاق ندارد و می‌تواند در اختیار مردم قرار بگیرد. این زمین‌ها اکنون در اختیار نهادها و موسساتی است که بر اساس قانون جهش تولید مسکن و قراردادی که با سازمان ملی زمین و مسکن دارند، موظفند در صورت بلااستفاده ماندن زمین و عدم ساخت وساز، این زمین‌ها را به دولت بازگردانند تا در نهضت ملی مسکن استفاده شود .

وی افزود: خواهش من این است که مجموعه‌هایی که این زمین‌ها را در اختیار دارند و مازاد هم هست، آن ها را بازگردانند. اکنون  دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی  در پیک تقاضا قرار دارند و در آینده نیازی به ظرفیت بیشتر نخواهند داشت. حدود ۱۰۰۰ هکتار زمین در اختیار این موسسات قرار دارد که سهم استان در فاز دوم باید از همین زمین‌ها تامین شود.