شناسهٔ خبر: 103632 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون راهداری فارس از آمادگی کامل راهداران استان خبر داد؛

۱ هزار و ۴۸۸ كيلومتر برفروبی در روز نخست بارش ها

131216 معاون راهداری اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای فارس از آمادگی كامل بخش راهداری استان برای سامانه بارشی پيش رو و تردد ايمن و روان در سطح راه‌های استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی(فارس): عليرضا راستيار معاون راهداري اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده اي فارس از آمادگي كامل بخش راهداري استان براي سامانه بارشی پيش رو و تردد ايمن و روان در سطح راه هاي استان خبر داد.

 راستيار گفت: در بارش هاي زمستاني (جمعه ۲۴ دي ماه) در ۸ شهرستان شاهد بارش برف بوديم و در ۲۴شهرستان بارش رحمت الهي به صورت باران بود.

وي ادامه داد: بر اساس الگوهاي هواشناسي ، پيش بيني بارش ها صورت گرفته بود و استقرار نيروها از قبل صورت گرفته و براي ارايه خدمات مطلوب به كاربران جاده اي استان و ايجاد تردد ايمن و روان ۴۸۸ راهدار در عمليات راهداري زمستاني روز نخست بارش ها به كمك ۲۸۹ دستگاه ماشين آلات راهداري فعاليت كردند.

معاون راهداري فارس تأكيد كرد: ديروز (جمعه) در ۱۴۸۸ كيلومتر از راه هاي استان عمليات برفروبي انجام شده و براي جلوگيري از يخ زدگي و برقرار ماندن تردد در محورهاي مورد نياز ۷۵۲ تن شن و نمك بر روي سطح راه پاشيده شد.

راستيار با تأكيد بر پرهيز از سفرهاي غير ضروري اشاره كرد: در ۱۷۳ مقطع كوهستاني ريزش برداري از سطح راه صورت گرفته است و تا پايان كامل بارش ها اكيپ هاي راهداري زمستاني بصورت شبانه روزي در سطح راه ها به مردم ارايه خدمت مي‌كنند.

وي همچنين در خصوص كمك رساني به خودرو هاي گرفتار عنوان كرد: به ۱۷۶ خودروي نيازمند كمك رساني و امداد رساني صورت گرفته و همچنين ۲۱نفر مسافر در راه مانده در راهدارخانه اسكان داده شده است.

شايان ذكر است عملیات راهداری زمستانی جاری در فارس با ۵۲ راهدار خانه ثابت و ۶ راهدار خانه سیار، ۷۴ اکیپ و ۱۳۵ گشت ثابت و سیار راهداری به کمک بیش از ۴۳۰ دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین و نیمه سنگین و تجهیزات راهداری شامل نمک پاش و تیغه برف روب و بهره گیری از بیش از ۷۰۰ راهدار مجرب در۶ هزار و ۴۰۰کیلومتر از راه های استان که نیاز به عملیات برفروبی و یخ زدایی داشته تحت پوشش قرار می گیرد.

لازم به ذکر است هر سال پیش از آغاز بارندگی ها مجموعه راهداری در قالب طرح زمستانه ی راهداری آماده خدمات رسانی به کاربران جاده ای می باشد تا ۶۴۰۰ کیلومتر راه برف گیر، ۵۴ گردنه برف گیر به طول ۷۷۷ کیلومتر و ۴۱ مقطع مه گیر استان فارس برای عبور و مرور مردم امن باشند. گفتنی است استان فارس با دارا بودن بیش از ۵۰ هزار کیلومتر راه همسنگ، بیشترین میزان طول راه در مقایسه با سایر استان های کشور را داراست که این موضوع در کنار قرار گیری در کریدور مرکز به جنوب و شرق به غرب، موقعیت حمل و نقل این استان را خاص و استراتژیک می سازد.