شناسهٔ خبر: 103676 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

عملکرد ۹ ماهه وزارت راه و شهرسازی در بخش ترانزیت ریلی:

عبور از رکورد ۱۰ ساله ترانزیت ریلی/ رشد ۲۰۰ درصدی ترانزیت ریلی نسبت به سال ۹۹

قطار باری عملکرد ۹ ماهه وزارت راه و شهرسازی در بخش ترانزیت ریلی از عبور از رکورد ۱۰ ساله در این بخش حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، وزارت راه و شهرسازی آمار عملکرد ۹ ماهه خود در سال جاری در مدهای مختلف حمل‌ونقل را منتشر کرده است.  عملکرد ۹ ماهه این وزارتخانه در بخش ترانزیت ریلی بر اساس داده‌ها و اطلاعات منتشر شده توسط شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است: 

میزان ترانزیت توسط بخش ریلی در ۹ ماهه سال جاری یک میلیون و ۳۹۰ هزار تن است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ( ۴۶۰ هزار تن) ۲۰۲ درصد افزایش داشته است. با بررسی روند ۱۰ ساله ترانزیت ریلی مشخص می‌شود که در سال ۱۳۹۶ بالاترین رکورد ترانزیت ریلی را شاهد بودیم که در ۹ ماهه این سال به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن ثبت شده بود. این رکورد در ۹ ماهه ۱۴۰۰ با ثبت عدد یک میلیون و ۳۹۰ هزار تن با رشد ۱۷ درصدی شکسته شد و از این میزان عبور کردیم.

در این بازه، ۹۵۵ دستگاه لکوموتیو و ۲۷ هزار و ۶۰۲ دستگاه واگن باری در کشور فعال بوده که این ارقام نسبت به سال ۹۹ به ترتیب ۰/۱ درصد و ۲ درصد رشد داشته است.

همچنین بررسی عملکرد ۴۲ سال وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد که از ابتدای انقلاب تا سال ۱۳۹۹، تعداد واگن‌های باری موجود از ۱۲ هزار و ۱۵۰ دستگاه به ۲۶ هزار و ۹۷۸ دستگاه رسیده و رشد ۲۰۰ درصدی را تجربه کرده است. میزان جابه‌جایی بار نیز از ۷ میلیون تن در سال ۱۳۵۷ به ۵۱ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ رسیده و ۷ برابر شده است.

در سال جاری نیز ۵۶۷ دستگاه لکوموتیو باری، ۲۳۷ دستگاه لکوموتیو مانوری و ۲۷ هزار و ۶۰۲ دستگاه واگن باری در کشور فعال بوده است.