شناسهٔ خبر: 104055 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی اعلام کرد:

فرسودگی ۵۰ درصد از ناوگان مسافربری جاده ای استان

ناوگان فرسوده میانگین عمر مینی بوس ها و سواری کرایه های خراسان شمالی که در ناوگان مسافری استان فعالیت می کنند از میانگین عمر کشوری جوان تر است، با این وجود ۵۰،۲ درصد ناوگان مسافربری فرسوده در راه های استان تردد می کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از خراسان شمالی، جعفر شهامت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی تعداد ناوگان مسافری استان را ۷۹۷ دستگاه برشمرد و گفت: ۱۵۸ دستگاه اتوبوس، ۲۴۹ دستگاه مینی بوس و ۳۹۰ دستگاه سواری کرایه در محورهای استان فعالیت می کنند که از این تعداد به ترتیب ۳۲، ۱۴۱ و ۲۲۷ دستگاه فرسوده است.

وی سن فرسودگی اتوبوس و مینی بوس را ۱۵ سال به بالا و سن فرسودگی سواری کرایه را ۱۰ سال ذکر کرد و افزود: ۲۰،۳ درصد ناوگان اتوبوس، ۵۶،۶ درصد ناوگان مینی بوس و ۵۸،۲ درصد ناوگان سواری کرایه در استان فرسوده است.

وی اظهارکرد: متوسط عمر ناوگان اتوبوس در استان ۱۲،۷ سال و در کشور ۱۲،۳۹ سال، متوسط عمر استانی مینی بوس در استان ۱۹،۶۲ سال و در کشور ۲۵،۱۹ سال و متوسط عمر ناوگان سواری کرایه در استان ۱۰،۵ سال و در کشور ۱۱،۳۹ سال است.

وی با اشاره به این که در ناوگان مسافری استان، ۳۰ دستگاه اتوبوس، ۴۵ دستگاه مینی بوس و ۲۹ دستگاه سواری کرایه ۱۶ تا ۲۰ سال عمر دارند ادامه داد: همچنین ۳۷ دستگاه مینی بوس ۲۱ تا ۲۵ سال، ۲ دستگاه اتوبوس و ۵۹ دستگاه مینی بوس بالاتر از ۲۶ سال عمر دارند.

به گفته وی ۳۵ شرکت مسافری با هزار و ۴۰۶ راننده در ناوگان حمل و نقل مسافر در خراسان شمالی فعال است که با توجه به مصوبات ابلاغی، تسهیلات تعمیرات برای ۱۳۵ دستگاه ناوگان مسافری از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده و در شرف انجام است.

انتهای پیام/