شناسهٔ خبر: 104162 - سرویس وزارتی
نسخه قابل چاپ

در سفر به جمهوری آذربایجان انجام گرفت

تاکید وزیر راه و شهرسازی بر مشارکت ایران در پروژه‌های بازسازی قره باغ

دیدار اعضای هیات مدیره انجمن شرکت‌های راهسازی با وزیر راه و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی ایران در سفر به جمهوری آذربایجان، ضمن بازدید از مناطق آزاد شده در قره باغ بر اهمیت مشارکت ایران در پروژه‌های بازسازی این نقاط تاکید کرد.

 به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و رییس ایرانی کمیسیون  مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان و هیات همراه، روز دوشنبه و در اولین روز سفر به جمهوری آذربایجان از برخی مناطق آزاد شده در قره باغ بازدید کرد و با روند اجرای پروژه‌های زیر ساختی و  حمل و نقل در این مناطق آشنا شد.

 شاهین مصطفی‌یف، معاون نخست وزیر و رییس آذربایجانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران، هیات ایرانی را در سفر به مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان همراهی کرد.

هیات اقتصادی کشورمان ابتدا با شرایط فعالیت فرودگاه بین المللی شهر "فضولی" که از تهران مستقیم به این فرودگاه در قره باغ  پرواز کرد، آشنا شد و در جریان آن اعلام شد که این فرودگاه پس از آزاد سازی  مناطق متعلق به جمهوری آذربایجان، در سال گذشته  طی ۹ ماه احداث شد.

فرودگاه بین المللی شهر آزاد شده فضولی ۲۶ اکتبر سال ۲۰۲۱ ( ۴ آبان ماه گذشته) طی مراسمی با حضور "الهام علی اف" و "رجب طیب اردوغان"  روسای جمهوری آذربایجان و  ترکیه افتتاح شد.

وزیر راه و شهرسازی ایران و هیات همراه اولین هیات رسمی خارجی است که پس از افتتاح این فرودگاه بین المللی در سرزمین‌های آزاد شده آذربایجان، از طریق این فرودگاه وارد این کشور شد.

در ادامه این سفر هیات ایرانی با فعالیت‌های انجام شده در قالب پروژه راه آهن هورادیز - آقبند که بخشی از مسیر حمل و نقل بین المللی در منطقه زنگیلان آذربایجان واقع در مرز ارمنستان است، آشنا شدند.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان همچنین با روند ساخت دومین فرودگاه بین المللی "زنگیلان" در مناطق آزاد شده آشنا شد.

بازدید از تونل‌های در حال ساخت در مسیر زنگزور و طرح راه آهن در منطقه "جوجوق مرجانلی" و چند طرح جاده‌ای و ریلی از جمله برنامه سفر هیات ایرانی به مناطق مذکور بود.

 هیات کشورمان در این سفر دو روزه با مقامات جمهوری آذربایجان در خصوص چشم انداز توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های اقتصادی مختلف دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

گفتنی است؛ دیدار با رییس جمهوری آذربایجان، معاون نخست وزیر و وزیر توسعه دیجیتال و حمل و نقل این کشور از دیگر برنامه‌های سفر هیات ایرانی به باکو خواهد بود.