شناسهٔ خبر: 104733 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

در بهمن ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با سال گذشته اتفاق افتاد؛

رشد ۱۹ درصدی تخلیه و بارگیری در بنادر کشور/ افزایش ۲۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی

بندر شهید رجایی مقایسه آمار تخلیه و بارگیری بنادر در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ از افزایش ۱۹ درصدی تخلیه و بارگیری کالاها حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر و دریانوردی در گزارشی آخرین آمار فعالیت های بنادر کشور را تا ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد که براساس این گزارش شاهد رشد خوب عملیات تخلیه و بارگیری در ۲۲ بندر کشور هستیم. بر این اساس  ۱۱۳ میلیون و ۱۹۰ هزار تن تخلیه و بارگیری در ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ در مدت مشابه امسال به ۱۳۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده که رشد ۱۹ درصدی را نشان می دهد.

این گزارش نشان دهنده این است که در این مدت میزان تخلیه و بارگیری کانتینری (TEU) ۱.۷۹ میلیون تن بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۰.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین در حوزه کانتینری میزان تخلیه و بارگیری ۲۱.۰۷ میلیون تن بوده است که شاهد رشد  ۱۵.۹ درصدی نسبت به سال گذشته هستیم.

میزان تخلیه و بارگیری به صورت فله خشک تا هفدهم بهمن ماه امسال براساس اعلام سازمان بنادر و دریانوردی ۴۱.۱۶ میلیون تن بوده است.  این عدد در مقایسه با تخلیه و بارگیری ۳۶.۱۸ میلیون تنی در بهمن ۱۳۹۹ رشد ۱۳.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین میزان تخلیه و بارگیری فله مایع در مدت مورد اشاره ۳.۵ میلیون تن بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد ۲۰.۶ رشد را تجربه کرده است. همچنین در این مدت میزان تخلیه و بارگیری جنرال کارگو نیز ۱۸.۲۸ میلیون تن است که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که ۱۶.۶۸ میلیون تن بوده افزایش ۹.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

میزان تخلیه و بارگیری مواد نفتی هم در مقایسه با سال گذشته در بهمن ماه امسال و تا هفدهمین روز آن عدد افزایشی را نشان می‌دهد. بر این اساس در مدت مورد اشاره میزان تخلیه و بارگیری مواد نفتی ۵۰.۷ میلیون تن بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۹.۲ رشد را نشان می‌دهد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، این کالاها از بنادر آبادان، اروند کنار، آستارا، امام خمینی (ره)، امیرآباد، انزلی، بوشهر، تیاب، جاسک، چابهار، چارک، چوئبده، خرمشهر، دیر، شهید باهنر، شهید رجایی، شهید حقانی، فریدون‌کنار، قشم، گناوه، لنگه و نوشهر، تخلیه و بارگیری شده است.