شناسهٔ خبر: 105764 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

در نشست مشترک با مدیرعامل شرکت IPGL هند در بندر چابهار؛

ایران خواستار اقدامات جدی و عملی طرف هندی برای تجهیز بندر چابهار شد

نشست مشترک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با مدیرعامل شرکت IPGL هند مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در نشست مشترک با مدیرعامل شرکت IPGL هند در بندر چابهار، خواستار اقدامات جدی و عملی طرف هندی برای تجهیز این بندر و برداشتن گام‌های عملی توسعه بازار، ایجاد ترافیک کالا و کانتینر با هدف استفاده مطلوب از ظرفیت‌های بندر چابهار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در نشست با مدیر عامل شرکت IPGL هند، با اشاره به فعالیت‌های اپراتور هندی طی سه سال گذشته در بندر چابهار تاکید کرد: با حضور اپراتور بین‌المللی هند در چابهار، انتظار می‌رفت ضریب دسترسی این بندر به بازار حمل و نقل دریایی دنیا و ترافیک کالاهای ترانزیتی و صادراتی کانتینری افزایش پیدا کند.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: امیدواریم با انتخاب تیم جدید مدیریت شرکت IPGL مشکلات قبلی برطرف و روند ترافیک و کالا و کانتینر در این بندر به صورت مستمر افزایش پیدا کند. 

ایجاد کمیته‌های تخصصی برای رفع موانع قرارداد شرکت IPGL و بندر چابهار

راجیو جلوتا؛ مدیرعامل شرکت IPGL نیز در این نشست با بیان اینکه قرارداد بلندمدت هند با چابهار، جذب سرمایه‌گذاری با حجم زیاد را میسر کرده و همه طرف‌ها بر فعال شدن سریع‌تر آن توافق دارند، اضافه کرد: برای رفع موانع قرارداد اصلی باید کمیته‌های تخصصی در سطوح مختلف تشکیل شود و وزارت کشتیرانی و وزارت خارجه هند می‌تواند نمایندگان هند در این کمیته‌ها باشند.

به گفته وی، جلسات بازاریابی با انجمن‌های حمل و نقل بین المللی گمرک هند برگزار شده و موضوع از طرف دفتر نخست وزیری در دیدار با ۵ کشور در ژانویه برای بندر چابهار پیگیری شده است.

مدیرعامل شرکت IPGL با بیان اینکه تیم جدید مدیریت این شرکت برای کسب اطلاعات کامل از چگونگی موفقیت در اجرای قرارداد بازدیدهایی از بندر چابهار داشته است، یادآور شد: جلساتی با ذینفعان درباره حجم کالای صادراتی از چابهار، هزینه حمل و نقل و زیرساخت‌های حمل و نقلی داشته‌ایم و نقاط قوت و ضعف با آنها مطرح شده است.

مطالعه اطلاعات گمرکی، صادرات و واردات

ریتورج میسورا؛ معاون دبیر وزارت کشتیرانی هند نیز در این جلسه درباره نحوه اجرای قرارداد کوتاه مدت با بندر چابهار، گفت: مسئولیت تأخیرهای یکسال گذشته را می‌پذیریم و طی یک ماه آینده در چابهار حضور فعال خواهیم داشت.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، وی با بیان اینکه وجود تجهیزات اصلی باعث اطمینان طرف‌های قرارداد می‌شود، تصریح کرد: جلساتی را با ذینفعان در تهران و بمبئی برگزار خواهیم کرد و به زودی اطلاعات گمرکی و صادرات و واردات کشورهای CIS را مطالعه و تحلیل و جمع‌بندی خواهیم کرد.